IBPB2/415-36/07/MCZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 października 2007 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/415-36/07/MCZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana M. M., przedstawione we wniosku z dnia 27 lipca 2007 r. (data wpływu do tut. Biura 1 sierpnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zachowania prawa do ulgi z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 sierpnia 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zachowania prawa do ulgi z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca zawarł umowę o kredyt kontraktowy z Bankiem BPH - Kasa Mieszkaniowa. W umowie podatnik zobowiązał się do przeznaczenia środków zgromadzonych na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w kasie mieszkaniowej na realizację własnych potrzeb mieszkaniowych tj. na nabycie, budowę, przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę domu albo lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość. We wrześniu 2004 r. zakończył się okres systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej. W październiku 2004 r. podatnik zawarł z developerem umowę o sprzedaż lokalu mieszkalnego i wpłacił na jego rachunek środki zgromadzone na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w kasie mieszkaniowej. W maju 2005 r. została ogłoszona upadłość developera. W związku z utratą możliwości wybudowania lokalu mieszkalnego przez developera w lipcu 2005 r. podatnik zgłosił wierzytelność z tego tytułu do Sądu Rejonowego. W lipcu 2007 r. podatnik odzyskał pieniądze wpłacone w 2004 r. na rachunek developera.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z zaistniałym opisanym stanem faktycznym na podatniku ciąży obowiązek podatkowy z podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem wnioskodawcy opisana sytuacja nie rodzi u podatnika obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134. poz. 1509 z późn. zm.), przepis art. 27a ust. 13 ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r., ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po 1 stycznia 2002 r.

Z regulacji zawartych w art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wynika, że jeżeli podatnik:

* skorzystał z odliczeń od podatku z tytułu wydatków poniesionych na systematyczne gromadzenie oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową według zasad określonych w odrębnych przepisach a następnie

* wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę, do podatku należnego za rok, w którym zaistniała ta okoliczność dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu.

Utrata prawa do ulgi nie zachodzi więc w przypadku równoczesnego spełnienia warunku:

* wycofania oszczędności po upływie określonego w umowie o kredyt kontraktowy okresu systematycznego oszczędzania oraz

* wydatkowania wycofanych oszczędności zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez kasę mieszkaniową w tym samym roku, w którym nastąpiło faktyczne otrzymanie oszczędności z banku prowadzącego kasę mieszkaniową.

Katalog celów systematycznego oszczędzania określa art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (tekst jedn. z 2000 r. Dz. U. Nr 98, poz. 1070 z późn. zm.). Stosownie do ww. przepisu celami mieszkaniowymi, których sfinansowanie pozwala zachować prawo do przedmiotowej ulgi, są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy, wydatki na:

* nabycie, budowę, przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,

* uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,

* remont domu lub lokalu, o którym mowa w pkt 1 i 2 z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,

* spłatę kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,

* nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

W świetle powyższych przepisów nie wydatkowanie kwot oszczędności zgromadzonych w kasie mieszkaniowej, po upływie okresu systematycznego oszczędzania, na cele określone w art. 8 ww. ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego w tym samym roku, w którym oszczędności zostały wycofane z kasy mieszkaniowej, rodzi obowiązek doliczenia kwot uprzednio odliczonych do podatku należnego za rok, w którym miało miejsce wycofanie oszczędności z kasy mieszkaniowej.

W przypadku opisanym we wniosku wnioskodawca wydatkował w roku 2004 r. kwotę zgromadzoną w kasie mieszkaniowej na nabycie od developera lokalu mieszkalnego. Z opisanego stanu faktycznego wynika, że została zawarta jedynie umowa "o sprzedaż lokalu mieszkalnego", który jeszcze nie został wybudowany przez developera. Oznacza to, że w 2004 r., czyli w roku wycofania oszczędności z kasy mieszkaniowej wycofane pieniądze zostały wpłacone w celu nabycia lokalu mieszkalnego, ale nie doszło do zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego w formie aktu notarialnego. Taka sytuacja nie pozbawiała jednak wnioskodawcy prawa do ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej, ale pod warunkiem, że doszłoby w późniejszym czasie do zawarcia umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego na rzecz wnioskodawcy w formie aktu notarialnego.

W tym przypadku lokal nie został wybudowany, nie doszło więc do zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży tego lokalu, a wnioskodawca odzyskał w 2007 r. wpłacone developerowi pieniądze w wyniku przeprowadzonego postępowania upadłościowego.

Wobec zaistniałego stanu faktycznego wnioskodawca utracił prawo do ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej i winien do podatku należnego za rok podatkowy 2004 (rok wycofania oszczędności z kasy mieszkaniowej) doliczyć uprzednio odliczone od podatku kwoty z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej.

Zatem stanowisko wnioskodawcy wyrażone ww. wniosku jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl