IBPB2/415-344/07/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/415-344/07/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani Z.T., przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2007 r. (data wpływu do tut. Biura - 7 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży działki, której zakup sfinansowany został ze środków zgromadzonych na wyodrębnionym rachunku prowadzonym przez Kasę Mieszkaniową - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 listopada 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży działki, której zakup sfinansowany został ze środków zgromadzonych na wyodrębnionym rachunku prowadzonym przez Kasę Mieszkaniową.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W grudniu 2006 r. wnioskodawczyni wraz z mężem zakupiła działkę budowlaną, na której miał powstać dom jednorodzinny. Na zakup działki przeznaczone zostały środki zgromadzone w Kasie Mieszkaniowej, które zadeklarowane były na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych - między innymi na zakup działki budowlanej. Środki z Kasy Mieszkaniowej zostały wycofane i wydatkowane w 2006 r. W okresie gromadzenia środków na rachunku Kasy Mieszkaniowej wnioskodawczyni wraz z mężem skorzystała z ulgi budowlanej w podatku dochodowym od osób fizycznych. Obecnie rozważana jest możliwość sprzedaży tej działki, ponieważ plany wnioskodawczyni i jej męża na przyszłość uległy zmianie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku ze sprzedażą działki sfinansowanej ze środków zgromadzonych na wyodrębnionym rachunku prowadzonym przez Kasę Mieszkaniową zaistnieje konieczność zwrotu odliczonej kwoty podatku.

Zdaniem wnioskodawczyni sprzedaż tej działki nie spowoduje konieczności korekty rozliczenia ulgi z tytułu gromadzenia środków w Kasie Mieszkaniowej za lata poprzednie, ponieważ utrata prawa do ulgi nie zachodzi w przypadku równoczesnego spełnienia warunków:

1.

wycofania oszczędności po upływie określonego w umowie o kredyt kontraktowy okres oszczędzania oraz

2.

wydatkowania wycofanych oszczędności zgodnie z celami systematycznego oszczędzania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r., do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Przepis art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. stanowił, iż podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik systematycznie gromadził oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo - kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Zgodnie z art. 27a ust. 13 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2001 r., jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków związanych z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej, a następnie:

1.

wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,

2.

w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,

3.

po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,

4.

wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,

5.

przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych

- do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ww. ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przepis art. 27a ust. 13 ww. ustawy - w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002 r.

Katalog wydatków, dotyczących celów mieszkaniowych, na które podatnik może przeznaczyć wycofane z kasy mieszkaniowej oszczędności precyzuje ustawa z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 z późn. zm.). Zgodnie z art. 8 ust. 2 tej ustawy celami mieszkaniowymi są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy:

1.

nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,

2.

uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,

3.

remont domu albo lokalu, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,

4.

spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,

5.

nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Z treści cytowanych przepisów jednoznacznie wynika, że aby nie utracić prawa do odliczeń związanych z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej wycofane po okresie oszczędzania środki przeznaczyć należy na co najmniej jeden z wymienionych w ww. art. 8 ust. 2 celów systematycznego oszczędzania. Utrata prawa do ulgi z powyższego tytułu następuje tylko w przypadkach określonych w ww. art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. w brzmieniu obowiązującym do końca 2001 r.).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawczyni rozważa możliwość sprzedaży działki, którą nabyła wraz z mężem w 2006 r. z wycofanych w tym samym roku środków zgromadzonych w Kasie Mieszkaniowej. Gromadzone środki zadeklarowane były na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych - między innymi na zakup działki budowlanej. Gromadząc te środki na rachunku Kasy Mieszkaniowej wnioskodawczyni wraz z mężem korzystała z ulgi, o której mowa w art. 27a ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle powołanych powyżej przepisów oraz przedstawionego stanu faktycznego sprzedaż działki budowlanej zakupionej z wycofanych środków zgromadzonych w Kasie Mieszkaniowej nie spowoduje konieczności zwrotu kwot uprzednio odliczonych od podatku dochodowego (tj. nazwanej przez wnioskodawczynię korekty rozliczenia ulgi z tytułu gromadzenia środków w Kasie Mieszkaniowej za lata poprzednie).

Zatem stanowisko wnioskodawczyni jest prawidłowe, jeżeli zakup działki budowlanej był podyktowany faktycznym zamiarem budowania na niej budynku mieszkalnego.

Przedmiotowa ulga ma służyć określonemu celowi, ma służyć wspieraniu realizowania celów mieszkaniowych (zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych), więc jeżeli zakup działki budowlanej był podyktowany nie faktycznym zamiarem budowania budynku mieszkalnego, o czym mowa w przepisie, a jedynie chęcią zakupu tej działki celem uniknięcia utraty prawa do ulgi, to czynność ta zmierza do obejścia przepisów prawa, co zawsze ma prawo badać Urząd Skarbowy.

Należy podkreślić, iż organy podatkowe mają nie tylko prawo, a wręcz są zobowiązane do oceny konkretnego stanu faktycznego, w tym również i pod kątem ewentualnych działań zmierzających do obejścia przepisów prawa podatkowych lub dla pozoru.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl