IBPB2/415-338/07/MM - Możliwość opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego ze sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z posadowionym na nim budynkiem, dokonanej po upływie pięciu lat od chwili nabycia prawa oraz wybudowania budynku.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/415-338/07/MM Możliwość opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego ze sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z posadowionym na nim budynkiem, dokonanej po upływie pięciu lat od chwili nabycia prawa oraz wybudowania budynku.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana A. przedstawione we wniosku z dnia 31 października 2007 r. (data wpływu do tut. Biura 6 listopada 2007 r.), uzupełnionym w dniu 27 grudnia 2007 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu ze sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu i budynku mieszkalnego wzniesionego na tym gruncie - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 27 grudnia 2007 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu ze sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu i budynku mieszkalnego wzniesionego na tym gruncie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W 1982 r. wnioskodawca nabył wraz z żoną od gminy prawo wieczystego użytkowania gruntów (działki). W 1987 r. został oddany do użytku wybudowany na tej działce budynek mieszkalny, a w 1988 r. na działce wybudowano budynek warsztatowy (stolarnię), który wnioskodawca wykorzystywał w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej i z dniem 1 stycznia 1989 r. wprowadził go do ewidencji środków trwałych, dokonując odpisów amortyzacyjnych. W 2000 r. również na tej działce wnioskodawca wybudował drewniany pawilonik z przeznaczeniem na działalność gastronomiczną. W sierpniu 2000 r. wprowadził go do ewidencji środków trwałych i dokonywał odpisów amortyzacyjnych. Do ewidencji środków trwałych nigdy nie był wprowadzony budynek mieszkalny, ani stanowiące odrębną własność (nieruchomość) prawo wieczystego użytkowania gruntów. 24 sierpnia 2007 r. aktem notarialnym wnioskodawca sprzedał prawo wieczystego użytkowania oraz stanowiącą odrębną nieruchomość własność budynku mieszkalnego, budynku stolarni oraz budynku gastronomicznego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W jaki sposób opodatkować sprzedaż ww. działki i budynku mieszkalnego w podatku dochodowym do osób fizycznych...Wnioskodawca uważa iż działka i budynek mieszkalny nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym, gdyż nie były związane z prowadzoną działalnością gospodarczą a od ich nabycia (wybudowania) upłynęło więcej niż pięć lat.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

-

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Stosownie do art. 46-48 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jedn. Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) budynek trwałe związany z gruntem, jako jego część składowa, nie może być przedmiotem odrębnej własności. Jednak zgodnie z art. 235 Kodeksu cywilnego odmienna sytuacja występuje w przypadku użytkowania wieczystego gruntu, ponieważ budynek wzniesiony na gruncie stanowiącym własność Skarbu Państwa lub gminy stanowi własność wieczystego użytkownika, jest zatem przedmiotem odrębnej od gruntu własności. Przy czym prawo użytkowania wieczystego i m.in. prawo własności budynków są prawami związanymi, co oznacza, że mogą być one przenoszone tylko łącznie.

Związku z powyższym, prawo własności budynku wybudowanego na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste jest ściśle związane z tym prawem, jednakże oba te prawa stanowią oddzielny przedmiot władania. Dlatego bieg pięcioletniego terminu, o którym mowa w powołanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym należy liczyć odrębnie dla nabycia własności gruntu oraz dla wybudowanego na tym gruncie budynku.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę w złożonym wniosku wynika, że prawo wieczystego użytkowania gruntu nabył 1982 r., natomiast budynek mieszkalny wybudowany na tej działce został oddany do użytkowania w 1987 r. W obu przypadkach sprzedaż nastąpiła po upływie 5 lat, uzyskany więc przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl