IBPB2/415-314/07/AA

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/415-314/07/AA

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 25 października 2007 r. (data wpływu do tut. BKIP 31 października 2007 r.) uzupełnionym w dniu 3 grudnia 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu dobrowolnego umorzenia udziałów z czystego zysku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 października 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu dobrowolnego umorzenia udziałów z czystego zysku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z o.o. umarza za zgodą wspólnika udziały z czystego zysku zgodnie z art. 199 Kodeksu spółek handlowych. Zysk za 2006 r. został podzielony odpowiednio:- 50% dywidenda,- 40% kapitał rezerwowy,- 10% kapitał zapasowy.

W 2007 r. podjęto uchwałę o umorzeniu udziałów obniżając tym samym kapitał rezerwowy (utworzony z zysku wypracowanego w 2006 r.). Umowa spółki pozwala przeznaczyć kapitał rezerwowy na umorzenie udziałów nabytych przez spółkę w celu dobrowolnego umorzenia. Zawarta pomiędzy wspólnikiem a spółką umowa określa wysokość i sposób zapłaty za umorzone udziały. Zgodnie z umową zbywający oświadcza, że jest wspólnikiem spółki i posiada 4 udziały o wartości nominalnej 500,00 zł każdy udział. Strony ustaliły cenę zbycia udziałów w wysokości 500,00 zł każdy udział. W tej sytuacji wynagrodzenie należne udziałowcom za umarzane udziały finansowane jest z zysku ujętego na kapitale rezerwowym. Udziałowcami spółki są osoby fizyczne.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Jakie skutki podatkowe generuje operacja umorzenia udziałów z czystego zysku wobec wspólników pozostających w spółce.

2.

Jakie są skutki podatkowe z tytułu umorzenia udziałów z czystego zysku dla udziałowców (osób fizycznych), których udziały są umarzane.

Zdaniem wnioskodawcy dla udziałowców pozostających w spółce umorzenie udziałów z czystego zysku jest obojętne podatkowo, u tych udziałowców ewentualny dochód powstanie dopiero w momencie umarzania posiadanych przez nich udziałów, zbycia tych udziałów na rzecz osób trzecich lub w momencie likwidacji spółki. Dla udziałowców pozostających w spółce dochód nie powstaje zarówno w przypadku, gdy umorzenie dokonywane jest w ciężar kapitału zakładowego jak i kapitału rezerwowego.

Skutki podatkowe umorzenia udziałów z czystego zysku wystąpią wyłącznie u udziałowców, których udziały są umarzane za wynagrodzeniem. W przypadku osób fizycznych, dochód uzyskany z tytułu odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki jest dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, określonym w art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zasady opodatkowania tego dochodu wynikają z art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy. Od uzyskanych na terytorium Polski dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, przy czym zgodnie z zasada wyrażoną w art. 30a ust. 6 ww. ustawy podatek pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania przychodu. W pozornej sprzeczności z tym zapisem pozostaje art. 24 ust. 5d ww. ustawy, który przewiduje, że w razie umorzenia udziałów spółkach mających osobowość prawna, koszty te się ustala. Według tego przepisu dochodem objętym podatkiem jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu. Ze względu na jego usytuowanie w rozdziale 5 ww. ustawy "Szczególne zasady ustalania dochodu" trzeba uznać, że jest to przepis szczególny w stosunku do art. 30a ust. 6 ww. ustawy, a więc mający przed nim pierwszeństwo. Do obliczenia i pobrania zryczałtowanego podatku zobowiązana jest spółka na mocy art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów są m.in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe (...). W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 tej ustawy za przychód z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z udziału w zyskach osób prawnych, których podstawa uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną (...). Stosownie do art. 24 ust. 5 pkt 2 ww. ustawy, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji). Dochód z tytułu umorzenia udziałów ustala się na podstawie art. 24 ust. 5d ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten stanowi, że dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny. Zatem w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji) albo wkładów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości:

1.

nominalnej wartości objętych udziałów (akcji) albo wkładów z dnia ich objęcia - jeżeli te udziały (akcje) albo wkłady zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,

2.

wartości przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ksiąg przedsiębiorstwa, określonej na dzień objęcia tych udziałów (akcji) albo wkładów, nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia (art. 22 ust. 1f ww. ustawy).

Natomiast zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

W świetle powyższych unormowań prawnych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlega różnica pomiędzy przychodem uzyskanym w związku z umorzeniem udziałów, a kosztami poniesionymi na ich objęcie, czy nabycie przez udziałowca, ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Jak stanowi art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów) z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

Należy zaznaczyć, że w świetle art. 30a ust. 6 ww. ustawy zryczałtowany podatek dochodowy m.in. od dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych, w tym od dochodu ze sprzedaży udziałów w celu umorzenia, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania. Przepis ten ma jednak tylko takie znaczenie, że nie pozwala na pomniejszanie przychodu ze sprzedaży udziałów w celu umorzenia o inne koszty niż wymienione w przepisach wskazanych w art. 24 ust. 5d ustawy. Oznacza to, że opodatkowaniu podlega dochód ustalony dokładnie według zasad przewidzianych w art. 24 ust. 5d ww. ustawy.

Na podstawie art. 41 ust. 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Spółka z o.o. jako płatnik jest obowiązana pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych m.in. w art. 30a ust. 1 pkt 4 tej ustawy.Natomiast w myśl art. 42 ust. 1 ww. ustawy Spółka ma przekazać kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

W przypadku udziałowców pozostających w spółce, (których udziały nie są umarzane) po ich stronie nie powstaje dochód do opodatkowania z tytułu umorzenia udziałów w tym celu skupionych. Fakt ten istnieje zarówno w przypadku, gdy umorzenie udziałów jest dokonane w ciężar kapitału zakładowego, jak i w ciężar kapitału rezerwowego. Ewentualny dochód powstanie dopiero w momencie umorzenia udziałów posiadanych przez tych udziałowców.W przypadku umorzenia udziałów z czystego zysku u udziałowców, którzy nie chcą uczestniczyć kapitałowo w spółce skutki podatkowe wystąpią w momencie umorzenia tych udziałów za wynagrodzeniem. Jeśli chodzi o osoby fizyczne, dochód jaki uzyskują z tytułu odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki jest dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych. Od uzyskanego dochodu (przychodu) pobiera się 19% zryczałtowanego podatku dochodowego, bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania przychodu. Ze względu na to, iż art. 24 ust. 5d ww. ustawy znajduje się w rozdziale 5 ustawy "Szczególne zasady ustalania dochodu" trzeba uznać, że ten przepis jest w pierwszeństwie przed art. 30a ust. 6 ww. ustawy czyli w razie umorzenia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, koszty uzyskania przychodów ustala się.

Ponadto Spółka z o.o. jest zobowiązana do obliczenia i pobrania zryczałtowanego podatku w wysokości 19%.

Reasumując, wyrażone we wniosku przez wnioskodawcę stanowisko jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl