IBPB2/415-249/07/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/415-249/07/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 26 września 2007 r. (data wpływu do tut. Biura - 10 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłacenia wkładów zgromadzonych w Pracowniczej Kasie Zapomogowo-Pożyczkowej po śmierci pracownika - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 października 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłacenia wkładów zgromadzonych w Pracowniczej Kasie Zapomogowo-Pożyczkowej po śmierci pracownika.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Pracownicy wnioskodawcy przystępujący do Pracowniczej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej w deklaracji przystąpienia określają kwotę składki członkowskiej, która jest potrącana comiesięcznie z wynagrodzenia po opodatkowaniu. W powyższej deklaracji wskazuje się również osobę, której należy wypłacić zgromadzone wkłady na wypadek śmierci członka Pracowniczej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wypłata wkładów zgromadzonych w Pracowniczej Kasie Zapomogowo-Pożyczkowej osobie wskazanej w deklaracji w przypadku śmierci pracownika podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem wnioskodawcy wypłata wkładów zgromadzonych (z dochodu po opodatkowaniu) w Pracowniczej Kasie Zapomogowo-Pożyczkowej po śmierci pracownika osobie wskazanej w deklaracji lub na podstawie postanowienia sądu o nabyciu spadku nie stanowi przychodu w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód z tego tytułu winien być przez osobę, której wypłacono wkłady wykazany w zeznaniu z tytułu podatku od spadków i darowizn.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.Przepis art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy stanowi, iż źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c),Z treści art. 11 ust. 1 ww. ustawy wynika natomiast, iż przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Zgodnie z art. 18 ww. ustawy za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Zgodnie z art. 63#61446; § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) z dniem śmierci pracownika stosunek pracy wygasa.Prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku (art. 63#61446; § 2 ww. ustawy).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w przypadku śmierci pracownika zgromadzone przez niego w Pracowniczej Kasie Zapomogowo-Pożyczkowej wkłady wypłacone zostaną osobie wskazanej w deklaracji lub w przypadku braku deklaracji osobom wymienionym w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku.W zależności od tego, czy osobą, której zostaną wypłacone wkłady będzie jedna z osób, o których mowa w art. 63#61446; § 2 ww. Kodeksu pracy (tj. osoba, która spełnia warunki do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych), wówczas wypłacone wkłady stanowić będą przychody z praw majątkowych, o których mowa w powołanym powyżej art. 18 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych w tej ustawie, natomiast na wnioskodawcy jako płatniku ciążyć będą obowiązki wynikające z art. 41 i art. 42 tej ustawy.W przypadku gdy osoba, której wypłacone są wkłady nie będzie osobą, o której mowa w ww. art. 63#61446; § 2 ww. Kodeksu pracy (tj. osoba, która nie spełnia warunków do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych), wypłacone wkłady wejdą do spadku, w związku z czym nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, stanowić natomiast będą przychody tej osoby podlegające przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl