IBPB2/415-227/07/HK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/415-227/07/HK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 1 października 2007 r. (data wpływu do tut. BKIP - 5 października 2007 r.), uzupełnionym pismem z dnia 24 października 2007 r. (wpływ do tut. BKIP 29 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia pożyczki - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 października 2007 r. wpłynął do tut. Biura Krajowej Informacji Podatkowejww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowegow indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia pożyczki, uzupełniony pismem z dnia 24 października 2007 r. (wpływ do tut. BKIP 29 października 2007 r.)

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca na podstawie ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych oraz własnego regulaminu ZFŚS udziela pracownikom pomocy na cele mieszkaniowe w formie pożyczek podlegających zwrotowi. Jeden z pracowników zmarł,a podczas trwania stosunku pracy zaciągnął pożyczkę na cele mieszkaniowe z ZFŚS, od której zostały naliczone odsetki zgodnie z regulaminem ZFSŚ. Udzielona pożyczka została poręczona przez dwóch poręczycieli - pracowników wnioskodawcy, zgodnie z zapisem regulaminu ZFŚS. Zmarły pracownik był wdowcem, z małżeństwa miał syna, ponadto posiadał drugiego syna ze związku pozamałżeńskiego. Wnioskodawca nie posiada postanowienia sądu o nabyciu praw spadkowych. Syn ze związku pozamałżeńskiego nabył prawo do odprawy pośmiertnej zgodnie z art. 93 § 1 Kodeksu pracy oraz prawa majątkowe ze stosunku pracy zgodnie z art. 63 1 § 2 Kodeksu pracy. Wnioskodawca na wniosek komisji ds. ZFŚS umorzył pożyczkę wraz z odsetkami temu właśnie synowi zmarłego pracownika, zgodnie z regulaminem ZFŚS.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy umorzona synowi zmarłego pracownika kwota pożyczki wraz z odsetkami podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawca uważa, iż umorzona kwota pożyczki wraz z odsetkami nie stanowi podstawy do naliczenia i zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Zgodniez przepisami Kodeksu pracy z dniem śmierci pracownika stosunek pracy wygasa, natomiast prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby. Według wnioskodawcy umorzona pożyczka z ZFŚS stanowi przychód ze stosunku pracy dla osoby, u której nastąpiło przysporzenie majątku. Wartość świadczenia nie jest dziedzicznym prawem majątkowym wynikającym ze stosunku pracy i nie przechodzi na małżonka czy innych spadkobierców zmarłego pracownika, wobec czego nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądzei wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W świetle z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16,poz. 93 z późn. zm.), prawa i obowiązki zmarłego przechodzą z chwila śmierci na spadkobierców.Z kolei w myśl art. 720 § 1 Kodeksu cywilnego, przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

W konsekwencji otrzymanie pożyczki jest obojętne podatkowo. Przychód po stronie pożyczkobiorcy pojawia się dopiero w momencie, kiedy dochodzi do umorzenia pożyczki lub jej części. Przy czym w przypadku umorzenia pożyczki za życia pracownika wartość umorzonej pożyczki stanowi przychód pracownika, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawyo podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast w przypadku umorzenia pożyczki po śmierci pracownika, wartość umorzonej pożyczki stanowi podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychód spadkobierców, którzy przejęli obowiązki dłużnika, gdyż zgodnie z art. 922 Kodeksu cywilnego, niespłacone świadczenie zaciągnięte przez spadkodawcę stanowi dług spadkowy.

Jednocześnie na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód spadkobierców z tytułu umorzenia pożyczki udzielonej spadkodawcy jest kwalifikowany do przychodów określonych w art. 20 ust. 1 powyższej ustawy. Zgodnie bowiem z art. 20ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z innych źródeł,o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Użycie w tym przepisie sformułowania "w szczególności" oznacza, że przepis zawiera jedynie przykładowe wyliczenie przychodów z innych źródeł. Przychodami z innych źródeł są więc również inne przychody nie zaliczone do pozostałych źródeł przychodów.

Zakład pracy zmarłego pracownika nie ma obowiązku poboru zaliczki na podatek dochodowy od tych przychodów, a jedynie jest zobligowany do sporządzenia imiennej informacji, stosownie do postanowień art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W świetle tego przepisu osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, osoby prawnei jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek - mają obowiązek sporządzić informacje według ustalonego wzoru o wysokości osiągniętego przychodu w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego (PIT-8C).

Zatem wartość umorzonej pożyczki po śmierci pracownika, stanowi podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychód spadkobiercy, tj. syna zmarłego podatnika, któremu umorzono ww. pożyczkę, a na zakładzie pracy zmarłego pracownika ciąży obowiązek sporządzenia informacji PIT-8C i przekazania jej w ustawowym terminie synowi zmarłego podatnika oraz właściwemu urzędowi skarbowemu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzeniaw przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl