IBPB2/415-179/07/MCZ - Czy szwajcarska renta wdowia wypłacana w Szwajcarii, osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce, podlega opodatkowaniu w Polsce?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/415-179/07/MCZ Czy szwajcarska renta wdowia wypłacana w Szwajcarii, osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce, podlega opodatkowaniu w Polsce?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 7 września 2007 r. (data wpływu do tut. Biura 11 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zasad opodatkowania renty wdowiej wypłacanej w Szwajcarii osobie fizycznej zamieszkałej w Polsce - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 września 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zasad opodatkowania renty wdowiej wypłacanej w Szwajcarii osobie fizycznej zamieszkałej w Polsce.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni posiada obywatelstwo polskie i szwajcarskie. Obecnie mieszka w Polsce. Otrzymuje rentę wdowią po zmarłym mężu, który był Szwajcarem, przyznaną przez organ szwajcarski tylko dlatego, że posiada oprócz polskiego, obywatelstwo szwajcarskie. Renta została przyznana we frankach szwajcarskich i wpływa na konto wnioskodawczyni

w Szwajcarii. Wnioskodawczyni załatwiała rentę mieszkając w Polsce, co spowodowało, że trwało to długo. Renta została "nadpłacona" od dnia 1 października 2005 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy szwajcarska renta wdowia wypłacana w Szwajcarii, osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce podlega opodatkowaniu w Polsce?

W przypadku opodatkowania szwajcarskiej renty wdowiej w Polsce w jakiej wysokości należy płacić podatek czy należy go płacić miesięcznie, czy rocznie, jakie formularze i w jakich terminach należy wypełnić?

W jaki sposób należy rozliczyć "nadpłaconą" rentę?

Zdaniem wnioskodawczyni ponieważ wypłacona renta wdowia otrzymywana jest ze Szwajcarii nie powinien być od niej płacony podatek w Polsce.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Stosownie do art. 3 ust. 1a tej ustawy za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

1.

posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2.

przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Przepisy art. 3 ust. 1, 1a stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska - art. 4a ww. ustawy.

W myśl art. 9 ust. 1 ww. ustawy opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 18 konwencji z dnia 21 września 1991 r. zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1993 r. Nr 22, poz. 92) emerytury i inne podobne wynagrodzenia z tytułu poprzedniej pracy najemnej, wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie (tj. w Polsce) podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie (tj. w Polsce). Ponieważ z wniosku wynika, że renta wdowia została przyznana wnioskodawczyni z tytułu uprzedniej pracy męża - Szwajcara zastosowanie znajduje w tej sprawie przepis art. 18 konwencji mówiący o emeryturach i rentach.

Z powyższego wynika, że renta wdowia przyznana przez organ szwajcarski, wypłacana na terytorium Szwajcarii osobie zamieszkałej w Polsce podlega opodatkowaniu wyłącznie w Polsce. Do opodatkowania w Polsce stosuje się przepisy polskiego prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ww. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w r. kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W myśl art. 11 ust. 3 i 4 ustawy przychody osiągane w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z zastrzeżeniem ust. 4.

Jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu, o którym mowa w ust. 3 zdanie pierwsze, do przeliczenia na złote przychodu uzyskanego przez podatnika stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez Narodowy Bank Polski.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ww. ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Zgodnie z art. 44 ust. 1a ww. ustawy podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników m.in. z emerytur i rent z zagranicy są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu r. podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, według zasad określonych w ust. 3a.

Stosownie do art. 44 ust. 3a ww. ustawy podatnicy uzyskujący dochody m.in. z rent z zagranicy, są obowiązani w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego, wpłacać zaliczki miesięczne, stosując do uzyskanego dochodu najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. Za dochód, o którym mowa w zdaniu pierwszym, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu miesięcznych kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 lub 9 oraz zapłaconych w danym miesiącu składek, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2. Przy obliczaniu zaliczki podatnik może stosować wyższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Zaliczkę obliczoną w sposób określony w ust. 3a zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 1 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, opłaconej w danym miesiącu zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - art. 44 ust. 3c ww. ustawy.

Jak z powyższych przepisów wynika, szwajcarską rentę wypłaconą w 2007 r. należy opodatkować zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy, w 2007 r. t. j. w roku kalendarzowym w którym przychody są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika. Momentem osiągnięcia przez wnioskodawczynię przychodu ze szwajcarskiej renty jest moment wpłynięcia jej na konto bankowe w Szwajcarii. Dalsze operacje bankowe (przelew środków do Polski) nie ma wpływu na moment powstania przychodu.

Dlatego wnioskodawczyni, otrzymując szwajcarską rentę wdowią jest obowiązana bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego obliczone samodzielnie zaliczki na podatek dochodowy w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany (wpływ na konto w Szwajcarii). Rentę wypłacaną we frankach szwajcarskich należy przeliczyć na złote uwzględniając cytowane powyżej przepisy art. 11 ust. 3 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Następnie w celu obliczenia zaliczki na podatek dochodowy od uzyskanego przychodu należy odliczyć udokumentowane miesięczne koszty uzyskania przychodu, jeżeli w ogóle zostały poniesione, jak również zapłacone w danym miesiącu składki na ubezpieczenie społeczne (art. 26 ust. 1 pkt 2a), jeżeli są wpłacane oraz kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, opłaconej w danym miesiącu (art. 27b). Od tak uzyskanego dochodu należy obliczyć kwotę zaliczki na podatek dochodowy stosując 19% stawkę podatku (art. 27 ust. 1).

Podatnicy samodzielnie płacący w 2007 r. miesięczne zaliczki na podatek dochodowy, nie składają miesięcznych deklaracji. Natomiast po zakończeniu r. podatkowego zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy podatnicy ci składają zeznanie podatkowe o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym na formularzu PIT-36 w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

W zeznaniu należy obliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych należny za dany rok podatkowy stosownie do przepisu art. 27 ust. 1 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ww. ustawy podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 29-30e, oraz art. 44 ust. 4, pobiera się od podstawy jego obliczenia według następującej skali:

Podstawa obliczenia podatku w złotych Podatek wynosi ponad do 43.405 19 % minus kwota zmniejszająca podatek 572 zł 54 gr43.405 85.528 7.674 zł 41 gr + 30 % nadwyżki ponad 43.405 zł z 85.528 20.311 zł 31 gr + 40 % nadwyżki ponad 85.528 zł

Tak obliczony podatek zgodnie z przepisem art. 27b tej ustawy w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135).

Rentę wypłaconą w 2007 r. należy więc opodatkować zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy w 2007 r. tj. w roku kalendarzowym, w którym renta jest otrzymana lub postawiona do dyspozycji podatnika.

Jeżeli więc renta szwajcarska za lata poprzednie (2005-2006) została wypłacona lub postawiona do dyspozycji wnioskodawczyni w 2007 r. należy ją opodatkować w 2007 r.

Jeżeli natomiast wypłata renty miała miejsce w 2005 i 2006 r. należy opodatkować ją według przepisów obowiązujących w tych latach. Oznacza to, że za lata 2005 -2006 trzeba obliczyć zaliczki za poszczególne miesiące oraz wypełnić i złożyć we właściwym urzędzie skarbowym PIT-53 za poszczególne miesiące (art. 44 ust. 1a w brzmieniu obowiązującym w 2005 i 2006 r.). Równocześnie trzeba obliczyć za te lata należny podatek dochodowy i wypełnić PIT- 36 za każdy rok podatkowy, a powstałe zaległości podatkowe wynikające z niezapłaconego podatku za 2005 i 2006 r. trzeba wpłacić wraz z odsetkami. Odsetki od zaległości są liczone od pierwszego dnia po upływie terminu złożenia zeznania za 2005 i 2006 r., który jest równocześnie terminem wpłaty podatku do dnia wpłaty tych zaległości Równocześnie należy uiścić odsetki od nie wpłaconych w 2005 i 2006 r. zaliczek na podatek liczone od pierwszego dnia po upływie terminu płatności zaliczki (20 każdego miesiąca) do ostatniego, dnia w którym można było złożyć zeznanie za 2005 i 2006 r.

Zatem stanowisko wnioskodawczyni wyrażone we wniosku, że od renty wdowiej wypłacanej w Szwajcarii osobie fizycznej zamieszkałej w Polsce nie powinien być płacony podatek w Polsce jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl