IBPB2/415-1596/08/JG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/415-1596/08/JG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 26 września 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 3 października 2008 r.) uzupełnionym w dniu 2 grudnia 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 października 2008 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w nieruchomości.

Z uwagi na stwierdzone braki formalne wniosku, pismem z dnia 18 listopada 2008 r. Znak: IBPB2/415-1596/08/JG wezwano do ich uzupełnienia. Wniosek uzupełniono w dniu 2 grudnia 2008 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 5 sierpnia 1993 r. obecnie była żona wnioskodawcy kupiła udział w nieruchomości wynoszący 1/8. W umowie sprzedaży żona wnioskodawcy oświadczyła, iż pieniądze na zakup przedmiotowego udziału w nieruchomości pochodzą z majątku dorobkowego małżonków, przy czym przeniesienie prawa własności nieruchomości na wnioskodawcę - obywatela Włoch nastąpi po uzyskaniu przez niego zezwolenia na nabycie własności nieruchomości w Polsce. Wnioskodawca w uzupełnieniu do wniosku wprost zaznaczył, iż nabyty w dniu 5 sierpnia 1993 r. udział w nieruchomości wynoszący 1/8 nie wchodził do majątku wspólnego małżonków, lecz jedynie został nabyty przez żonę za pieniądze pochodzące z majątku wspólnego małżonków. Między małżonkami - co również wynika z uzupełnienia - nie nastąpił podział majątku wspólnego. W dniu 20 września 2006 r. żona wnioskodawcy sprzedała udział w nieruchomości wynoszący 1/8 na rzecz wnioskodawcy jako byłego małżonka. Cena sprzedaży uwzględniała rozliczenia wynikające z nakładów wnioskodawcy na kupno tego udziału w nieruchomości przez jego żonę w dniu 5 sierpnia 1993 r. Wnioskodawca po raz kolejny zaznaczył, że 1/8 udziału w nieruchomości nabytego uprzednio przez małżonkę a następnie sprzedanego na rzecz wnioskodawcy stanowiła majątek osobisty małżonki. W dniu 17 września 2008 r. wnioskodawca sprzedał przedmiotowy udział w nieruchomości, przy czym zaznaczył, że sprzedaż tego udziału nie miała związku z podziałem majątku po ustaniu małżeństwa.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wnioskodawca z tytułu sprzedaży w dniu 17 września 2008 r. udziału w nieruchomości jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego.

Zdaniem wnioskodawcy, z tytułu sprzedaży udziału w nieruchomości nie jest on zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, gdyż za przedmiotowy udział zapłacił w dniu 5 sierpnia 1993 r.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam co następuje.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podlegającym opodatkowaniu źródłem przychodu jest odpłatne zbycie m.in. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Niezależnie od powyższego należy podkreślić, iż przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. A contrario, odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości, tylko wówczas jeżeli nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

W przedmiotowej sprawie, dla rozstrzygnięcia skutków podatkowych zbycia przez wnioskodawcę udziału w nieruchomości decydujące znaczenie ma zatem ustalenie daty nabycia przez wnioskodawcę tego udziału.

Moment przeniesienia prawa własności w polskim prawie podatkowym określony jest zgodnie z normami polskiego prawa cywilnego.

Zgodnie z art. 155 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły. Natomiast zgodnie z art. 158 tej ustawy, umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości; zobowiązanie powinno być w akcie wymienione

Z treści powyższych przepisów wynika zatem jednoznacznie, że dla skutecznego przeniesienia prawa własności nieruchomości prawo cywilne przewiduje szczególną formę jaką jest forma aktu notarialnego. Natomiast przepis art. 73 § 2 Kodeksu cywilnego stanowi, iż jeżeli ustawa zastrzega dla czynności prawnej formę szczególną, czynność dokonana bez zastosowania tej formy jest nieważna. Za niedopuszczalne zatem w świetle polskiego prawa należy uznać twierdzenie wnioskodawcy, że moment nabycia 1/8 udziału w nieruchomości może on łączyć z zapłatą ceny w 1993 r. a nie z umową sprzedaży zawartą w 2006 r. Oznacza to, że skuteczne przeniesienie własności nieruchomości czy też udziału w nieruchomości następuje z chwilą zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości bądź jej części czy też udziału w nieruchomości wyłącznie w formie aktu notarialnego.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż udział w nieruchomości wynoszący 1/8 został uprzednio nabyty przez żonę wnioskodawcy w dniu 5 sierpnia 1993 r. za środki pochodzące z majątku dorobkowego małżonków. Jednakże wnioskodawca zaznaczył jednocześnie, że udział ten stanowił majątek odrębny małżonki. W dniu 20 września 2006 r. żona wnioskodawcy sprzedała wnioskodawcy udział wynoszący 1/8 w nieruchomości.

W związku z powyższym stwierdzić należy, iż wprost wnioskodawca we wniosku jednoznacznie wskazał, że 1/8 udziału w nieruchomości nabyta w dniu 5 sierpnia 1993 r. przez małżonkę stanowiła jej majątek osobisty, pomimo tego, że środki na nabycie tego udziału pochodziły z majątku dorobkowego małżonków. Z kolei w dniu 20 września 2006 r. żona wnioskodawcy dokonała sprzedaży przedmiotowego udziału w nieruchomości na rzecz wnioskodawcy, przy czym również nie była to żadna forma rozliczenia podziału majątku między małżonkami.

W świetle cytowanych wyżej przepisów prawa cywilnego przeniesienie prawa własności nieruchomości następuje w chwili zawarcia aktu notarialnego. Oznacza to, że skoro udział w nieruchomości żona sprzedała wnioskodawcy w dniu 20 września 2006 r. to z tą datą należy utożsamiać nabycie przez wnioskodawcę udziału tej nieruchomości. Tym samym fakt, iż nabycie udziału do tej nieruchomości przez żonę wnioskodawcy nastąpiło za środki pochodzące z majątku dorobkowego nie ma znaczenia, gdyż to nie z zapłatą ceny wiąże się skutek prawny nabycia nieruchomości a z zawarciem umowy cywilnoprawnej w formie aktu notarialnego.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono m.in. zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r. Oznacza to zarazem, iż do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych przed 1 stycznia 2007 r. zastosowanie mają zasady obowiązujące do 31 grudnia 2006 r.

W świetle art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w terminie płatności podatku podatnik jest obowiązany złożyć deklarację według ustalonego wzoru (PIT-23).

Jednakże z powyższego obowiązku, zgodnie z art. 28 ust. 2a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolnieni zostali podatnicy, którzy w tym samym terminie złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.

Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu przed 1 stycznia 2007 r. wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:

* na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

* na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

* na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,

* na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

* na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

* na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Podstawową okolicznością decydującą o zastosowaniu powyższego zwolnienia jest wyłącznie przeznaczenie przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości na cele i w terminach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Uwzględniając powyższe uregulowania prawne oraz mając na względzie stan faktyczny sprawy nie można uznać stanowiska wnioskodawcy za prawidłowe.

Reasumując, sprzedaż udziału w przedmiotowej nieruchomości nastąpiła przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie. Oznacza to, że przychód uzyskany ze sprzedaży tego udziału w nieruchomości podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 28 ust. 2 ww. ustawy, chyba że wystąpią warunki do zwolnienia z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e) tejże ustawy.

Ponadto należy nadmienić, że na mocy ustawy z dnia 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 141, poz. 888), która zmieniła treść art. 14f § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, od dnia 20 września 2008 r. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej podlega opłacie w wysokości 40 zł. Oznacza to, że wszystkie wnioski, które zostały złożone począwszy od wymienionej daty podlegają opłacie w wysokości 40 zł Z uwagi na fakt, iż pełnomocnik wnioskodawcy nadał wniosek w placówce pocztowej w dniu 1 października 2008 r. i opłacił go w dniu 29 września 2008 r. w kwocie 75 zł, różnica w kwocie 35 zł zostanie zwrócona zgodnie z § 18 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 czerwca 2006 r. w sprawie gospodarki finansowej jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych oraz trybu postępowania przy przekształceniu w inną formę organizacyjno - prawną (Dz. U. Nr 116, poz. 783), na wskazany rachunek bankowy pełnomocnika.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 2a.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl