IBPB2/415-1281/08/JT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 października 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/415-1281/08/JT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 16 lipca 2008 r. (data wpływu do tut. BKIP 17 lipca 2008 r.) uzupełnionym w dniu 14 sierpnia 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 lipca 2008 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych dlatego pismem z dnia 6 sierpnia 2008 r. znak: IBPB2/415-1281/08/JT wezwano do jego uzupełnienia.

Uzupełnienie wniosku wpłynęło do tut BKIP w dniu 14 sierpnia 2008 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujące stan faktyczny.

Postanowieniem Sądu Rejonowego z dnia 20 kwietnia 2006 r. wnioskodawczyni wraz z siostrą nabyły spadek po zmarłym w dniu 14 lipca 1989 r. ojcu wnioskodawczyni, w #189; części każda, wraz z wchodzącym w skład spadku gospodarstwem rolnym.

W wyniku przeprowadzonego w 2007 r. - bez dopłat - działu spadku, wnioskodawczyni otrzymała należące do zmarłego ojca udziały w działce o pow. 0,36 ha oraz działce o pow. 0,3018 ha wraz z częściami składowymi oraz połowę działki o pow. 1279 m 2 wraz z częściami składowymi, której drugą połowę otrzymała siostra wnioskodawczyni. Siostra otrzymała również działkę o pow. 0,8654 ha wraz z częściami składowymi.

W uzupełnieniu wniosku wnioskodawczyni poinformowała, że jej zdaniem nabyte przez nią w wyniku działu spadku nieruchomości są równe wartości udziału jaki przysługiwał jej w spadku przed dokonaniem działu spadku. W dniu 2 czerwca 2008 r. wnioskodawczyni aktem notarialnym sprzedała jedną z nabytych działek o pow. 0,36 ha.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w opisanym stanie faktycznym wnioskodawczyni ma obowiązek zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych od wartości sprzedaży działki, którą nabyła w spadku.

Zdaniem wnioskodawczyni, wartość sprzedanej działki, nabytej postanowieniem sądu z dnia 20 kwietnia 2006 r. w drodze spadku, nie podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych z uwagi na fakt, że stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) w całości, jeżeli nabycie ich nastąpiło w drodze spadku lub darowizny w brzmieniu ustawy obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe zasady opodatkowania, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej, mają zastosowanie do przychodu (dochodu) uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw nabytych po 1 stycznia 2007 r.

Dla ustalenia zatem jakie przepisy maja zastosowanie w przedmiotowej sprawie istotne jest ustalenie daty nabycia nieruchomości.

Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych. W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, iż dniem nabycia przez wnioskodawczynię i pozostałych spadkobierców spadku jest data śmierci spadkodawcy. Natomiast postanowienie Sądu o nabyciu spadku potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

Z instytucją działu spadku mamy do czynienia w sytuacji, w której spadek przypada kilku spadkobiercom. Wskutek działu spadku, poszczególni spadkobiercy stają się podmiotami uprawnionymi wyłącznie względem przyznanych im praw majątkowych, stanowiących do chwili działu spadku przedmiot wspólności. Dział spadku jest zatem formą nabycia. Za datę nabycia nieruchomości, w przypadku gdy była ona przedmiotem działu spadku (zniesienia współwłasności) uważa się datę w której dokonano przeniesienia własności nieruchomości na nowego właściciela.

Jedynie wówczas dział spadku nie stanowi nabycia rzeczy, jeżeli mieści się w ramach udziału jaki przypadał byłym współwłaścicielom w rzeczy wspólnej i odbył się bez spłat i dopłat.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) w całości, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny. Nabycie nieruchomości i praw majątkowych w drodze działu spadku w części przekraczającej udział spadkowy, nie stanowi natomiast nabycia w drodze spadku w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem przychody uzyskane ze sprzedaży w tej części przedmiotowej nieruchomości nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego. W przypadku gdy przedmiotem spadku jest więcej niż jedna rzecz lub prawo a w wyniku działu spadku wnioskodawczyni otrzymuje część z tych praw, dla obliczenia udziału nabytego w spadku należy obliczyć wartość całego udziału spadkowego wnioskodawczyni, czyli zsumować wartość udziałów nabytych w każdej rzeczy czy prawie. Suma tych udziałów będzie odzwierciedlała udział nabyty w drodze spadku. Następnie należy ustalić wartość rzeczy (praw) nabytych przez wnioskodawczynię w wyniku działu spadku. Jeżeli wartość udziałów nabytych w dziale spadku przekracza wartość udziałów nabytych w drodze spadku, to data działu spadku będzie również datą nabycia tej części nieruchomości, o którą zwiększył się udział w niej po dokonaniu tej czynności.

Wartość nieruchomości nabytych w drodze działu spadku będzie zwolniona z podatku wyłącznie w części odpowiadającej wartości udziału spadkowego wnioskodawczyni w całym spadku. Nadwyżka wartości nieruchomości ponad udział spadkowy w całym spadku nie została nabyta w drodze spadku i nie podlega zwolnieniu określonemu w wymienionym przepisie.

Jeżeli zatem w wyniku działu spadku udział w nieruchomości będącej przedmiotem działu spadku zwiększył się tj. przekroczył udział nabyty uprzednio w spadku, to data działu spadku w 2007 r. będzie również datą nabycia w świetle art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tej części nieruchomości, o którą zwiększył się udział w niej po dokonaniu działu spadku.

Z cytowanych wyżej przepisów prawa i z przedstawionego przez wnioskodawczynię stanu faktycznego wynika, że:

* nabycie przez wnioskodawczynię #189; udziału w spadku miało miejsce w dniu 14 lipca 1989 r. (w dniu śmierci jej ojca) co potwierdził Sąd postanowieniem z dnia 20 kwietnia 2006 r.

* w wyniku przeprowadzonego w 2007 r. bez dopłat działu spadku wnioskodawczyni została jedynym właścicielem dwóch działek o pow. 0,36 ha oraz o pow. 0,3018ha wraz z częściami składowymi, a także #189; udziału w działce o pow. 1279 m 2 wraz z częściami składowymi.

* zgodnie z wyjaśnieniami wnioskodawczyni jej zdaniem nabyte przez nią w wyniku działu spadku nieruchomości są równe wartości udziału jaki przysługiwał jej w spadku.

* w dniu 2 czerwca 2008 r. wnioskodawczyni aktem notarialnym sprzedała jedną z nabytych w wyniku działu spadku działek o pow. 0,36 ha.

W świetle tak przedstawionego stanu faktycznego organ podatkowy nie może potwierdzić prawidłowości stanowiska wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni wskazała bowiem, iż jej zdaniem wartość nieruchomości nabytych przez nią w dziale spadku jest równa wartości udziału nabytego w spadku. Tymczasem o wartości tej nie decyduje przekonanie wnioskodawczyni, lecz obiektywne czynniki, czyli faktyczna wartość nieruchomości. Dopiero porównanie faktycznej wartości otrzymanych w dziale spadku nieruchomości z wartością udziałów nabytych w drodze spadku we wszystkich nieruchomościach przesądza o tym, czy udział nabyty w dziale spadku nie przekracza wartości udziału w całym spadku. Dopiero jeżeli istotnie - nie przekraczał - można uznać, że datą nabycia nieruchomości była data nabycia w spadku a nie w dziale spadku. Wówczas należy zauważyć, że od końca 1989 r. do daty sprzedaży upłynęło 5 lat, więc sprzedaż przedmiotowej działki o pow. 0,36 ha nabytej w spadku, w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie stanowi w ogóle źródła przychodu i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Tym samym w związku z taka sprzedażą nie wystąpiłby przychód, czyli nie byłoby potrzeby stosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl