IBPB2/415-120/08/JG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/415-120/08/JG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 15 stycznia 2008 r. (data wpływu do tut. BKIP 16 stycznia 2008 r.) uzupełnionym w dniu 21 marca 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 stycznia 2008 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości. Z uwagi na stwierdzone braki formalne wniosku, pismem z dnia 10 marca 2008 r. Znak: IBPB2/415-120/08/JG wezwano do ich uzupełnienia. Wniosek został uzupełniony w dniu 21 marca 2008 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W 1955 r. rodzice wnioskodawczyni nabyli od osoby trzeciej (kuzynki) prawa spadkowe do działki o pow 1350m2. W dniu 15 lutego 1960 r. matka wnioskodawczyni otrzymała rozwód. W 1960 r. została założona sprawa o dział spadku, do którego wcześniej rodzice wnioskodawczyni odkupili prawo, w którym to dziale matka wnioskodawczyni nie była jednak uwzględniona. W 1991 r. matka wnioskodawczyni złożyła wniosek o wznowienie postępowania. W dniu 4 kwietnia 1991 r. zmarł ojciec wnioskodawczyni. Natomiast w dniu 2 stycznia 1999 r. zmarła matka wnioskodawczyni spisując po sobie testament. Wnioskodawczyni podkreśliła, iż matka spisując testament nie wiedziała, że Sąd przyzna jej udział w działce Nr 8. Zaznaczyła, iż spadek po mamie wnioskodawczyni otrzymała w całości. Natomiast ojciec wnioskodawczyni przepisał dwie działki Nr 3 i Nr 4 trzem synom. Wnioskodawczyni zaznaczyła, iż do podziału pozostałą działka Nr 8, do której to działki prawo posiadał ojciec i matka. Udziały w tej działce otrzymała wnioskodawczyni, jej brat i siostra z tym, że Sąd przysądził działkę wnioskodawczyni, a na rzecz brata i siostry zasądził spłaty. Ostateczna rozprawa odbyła się w dniu 7 marca 2007 r. Wnioskodawczyni nadmieniła, iż należne kwoty spłaty dla brata i siostry spłaciła i w związku z tym stała się jedyną właścicielką działki Nr 8. W tym roku wnioskodawczyni planuje sprzedać przedmiotową działkę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż przedmiotowej działki będzie rozliczana według starych czy nowych zasad. Jak brzmią przepisy prawne, według których będzie rozliczana przedmiotowa sprzedaż działki.

Zdaniem wnioskodawczyni sprzedaż przedmiotowej działki winna być rozliczna według nowych zasad.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest odpłatne zbycie m.in. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w lit. a)-c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej do przychodu (dochodu) uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r. Oznacza to zarazem, iż nowe zasady opodatkowania mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych po 1 stycznia 2007 r.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż wnioskodawczyni zamierza sprzedać działkę Nr 8. W niniejszej sprawie wątpliwość wnioskodawczyni budzi to, według którego stanu prawnego - obowiązującego do 31 grudnia 2006 r. czy od 1 stycznia 2007 r. będzie rozpatrywana ewentualna sprzedaż przedmiotowej działki.Wobec wyżej powołanych regulacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przedstawionym zdarzeniu przyszłym dla zastosowania zasad opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia działki Nr 8 istotne znaczenie ma moment nabycia udziałów w przedmiotowej działce i forma prawna nabycia.

Z wniosku wynika, iż:

* w kwietniu 1991 r. nastąpiła śmierć ojca wnioskodawczyni, natomiast śmierć matki w styczniu 1999 r., co oznacza, iż w drodze spadku nastąpiło nabycie przez wnioskodawczynię udziału (określonej ułamkowej części) w prawie własności do działki Nr 8. Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwila jego śmierci przechodzą na następców prawnych. W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. (art. 926 k.c.). Oznacza to, iż dniem nabycia przez wnioskodawczynię i pozostałych spadkobierców spadku jest data śmierci spadkodawcy - w przedmiotowej sprawie - tj. data śmierci obojga spadkodawców. Tak więc w wyniku spadku nabycie udziałów do przedmiotowej działki miało miejsce w dwóch datach, równoznacznych z datami śmierci ww. spadkodawców - prawo do udziału w działce w części przypadającej na spadek po zmarłym ojcu wnioskodawczyni nabyła w dniu 4 kwietnia 1991 r., a w części przypadającej na spadek po zmarłej matce wnioskodawczyni nabyła w dniu 2 stycznia 1999 r.

* w 2007 r. w drodze działu spadku wnioskodawczyni nabyła pozostałą część udziału do przedmiotowej działki, w związku z czym stała się jej wyłącznym właścicielem. Sąd w dniu 7 marca 2007 r. wydał ostateczne orzeczenie w sprawie o dział spadku, na mocy którego wnioskodawczyni nabyła na wyłączną własność prawo do działki Nr 8 ze spłatą na rzecz pozostałych spadkobierców. Za datę nabycia nieruchomości, w przypadku gdy była ona przedmiotem działu spadku, uważa się datę, w której dokonano przeniesienia własności nieruchomości w tym przypadku działki Nr 8 na nowego właściciela. Jeżeli zaś w wyniku działu spadku takiej nieruchomości udział w niej się zwiększa tj. przekracza udział nabyty uprzednio w spadku, to data działu spadku będzie również datą nabycia tej części nieruchomości, o którą zwiększył się udział w niej po dokonaniu działu spadku.

Z powyższego wynika więc, że nabycie prawa do przedmiotowej działki w wyniku działu spadku przekraczało udział, jaki wnioskodawczyni nabyła pierwotnie w spadku. Oznacza to, że do sprzedaży udziałów tj. określonej części ułamkowej w prawie własności w działce Nr 8 nabytej w drodze spadku odpowiednio w 1991 r. i w 1999 r. będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., natomiast sprzedaż pozostałej części udziału w działce nabytej w drodze działu spadku będzie podlegała na zasadach obowiązujących od 1 stycznia 2007 r.

Tym samym przychód ze sprzedaży części udziałów, w posiadaniu których była wnioskodawczyni na skutek dziedziczenia po ojcu i matce, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż od końca roku, w którym nastąpiło ich nabycie minęło 5 lat. Dodatkowo należy zauważyć, że przychód ze sprzedaży udziałów nabytych w drodze spadku zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu do 31 grudnia 2006 r., był wolny od podatku dochodowego. Do przychodu natomiast ze sprzedaży tej części działki, która mocą orzeczenia sądowego została dodatkowo przysądzona wnioskodawczyni wyrokiem w marcu 2007 r. zastosowanie będą miały przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2007 r.

W myśl art. 30e ust. 1 i 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r., od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Podstawą obliczenia podatku, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw (art. 30e ust. 2 ww. ustawy). Przy czym przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej (art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Stosownie natomiast do art. 22 ust. 6c ww. ustawy koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania. Natomiast w świetle art. 22 ust. 6d ww. ustawy za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Powyższe oznacza, ze podstawą opodatkowania nie jest ani kwota spłat, ani wartość działki określona przez Sąd. Podstawą opodatkowania jest przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Przychodem jest natomiast cena jaką wnioskodawczyni ustali w umowie sprzedaży z nabywcą działki. Ta cena, w części odpowiadającej udziałowi jaki w działce Sąd przysądził wnioskodawczyni ponad to, co wcześniej odziedziczyła stanowić będzie przychód ze sprzedaży części nieruchomości nabytej po 1 stycznia 2007 r.

Natomiast poniesienie przez wnioskodawczynię i udokumentowane wydatki w postaci kwot faktycznie spłaconych spadkobiercom (rodzeństwu) tytułem nabycia przedmiotowej działki w drodze działu spadku oraz zapłacony w związku z tym podatek od czynności cywilnoprawnych mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. W świetle powyższego zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, iż przychód jaki wnioskodawczyni zamierza uzyskać ze sprzedaży przedmiotowej działki odpowiadający tej części działki, która została nabyta w drodze spadku po rodzicach nie podlega w ogóle opodatkowaniu, z uwagi na fakt, iż okres pięcioletni, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy dla udziałów nabytych odpowiednio w części w 1991 r. i w 1999 r. już upłynął. Natomiast opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym podlegać będzie dochód jako różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży działki w części nabytej w 2007 r. w drodze działu spadku a kosztami uzyskania przychodu.

Do wniosku wnioskodawczyni dołączyła plik dokumentów. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretację w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem. Wobec tego niniejszą interpretację wydano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawczynię w złożonym wniosku.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl