IBPB2/415-1076/07/JT (KAN-5836/06/08) - Opodatkowanie przychodu ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 września 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/415-1076/07/JT (KAN-5836/06/08) Opodatkowanie przychodu ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 6 czerwca 2008 r. (data wpływu do tut. BKIP 10 czerwca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu ze sprzedaży nabytej w drodze spadku nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 czerwca 2008 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu ze sprzedaży nabytej w drodze spadku nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Rodzice wnioskodawcy w 1967 r. zakupili gospodarstwo rolne. Po osiągnięciu wieku emerytalnego w 1990 r. przekazali je na Skarb Państwa otrzymując za to na własność działkę z zabudowaniami o pow. 14a oraz działkę rolną o pow. 30a.

Wnioskodawca w dniu 9 października 1996 r. na mocy testamentu sporządzonego przez ojca na jego rzecz, nabył spadek po zmarłym w tym dniu ojcu w całości i został współwłaścicielem nieruchomości (wraz z matką po ??? części tej nieruchomości) w postaci 14-to arowej działki wraz z zabudowaniami oraz 30-to arowej działki rolnej. Postanowienie sądowe o nabyciu spadku Sąd wydał dnia 10 stycznia 2008 r.

W dniu 17 kwietnia 2008 r. został opłacony należny podatek od spadków i darowizn oraz opłata skarbowa na rzecz Urzędu Miasta. W dniu 20 maja 2008 r. aktem notarialnym współwłaściciele sprzedali ww. nieruchomość za kwotę 60.000 zł, którą podzielono w równych częściach po 30.000 zł dla każdego ze współwłaścicieli.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy ze sprzedaży ww. nieruchomości wnioskodawca musi odprowadzić podatek dochodowy uwzględniając zaistniały fakt w "zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym - 2008"?

Zdaniem wnioskodawcy opierając się na art. 924 Kodeksu cywilnego "spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy", natomiast stosownie do art. 925 tej ustawy "spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku". Prawomocne nabycie spadku przez spadkobiercę stwierdza postanowienie sądowe (art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego). Wnioskodawca stwierdza że gdy spadkodawca zmarł przed dniem 1 stycznia 2007 r. (a tak jest w zaistniałym stanie faktycznym) przy sprzedaży odziedziczonej po nim nieruchomości, spadkobierca korzysta ze zwolnienia z PIT niezależnie od tego kiedy taką nieruchomość sprzeda.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów, - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika iż wnioskodawca nabył udziały w dwóch działkach w drodze spadku po zamarłym w 1996 r. ojcu. Orzeczenie Sądu o stwierdzeniu nabycia spadku zostało wydane w dniu 10 stycznia 2008 r. a sprzedaży tych działek dokonano w dniu 20 maja 2008 r.

Przepisy ww. ustawy nie zawierają własnej definicji nabycia spadku, należy zatem stosować w tym względzie przepisy Kodeksu cywilnego.

W świetle postanowień art. 925 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, które następuje stosownie do art. 924 tejże ustawy w chwili śmierci spadkodawcy.

Chwila otwarcia spadku odgrywa w prawie spadkowym ważną rolę, bowiem od chwili otwarcia spadku spadkobierca może samodzielnie objąć spadek we władanie. Orzeczenie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku potwierdza jedynie nabycie spadku przez spadkobiercę (art. 1025 § 1 k.c.).

Tym samym należy uznać, że wnioskodawca nabył udział wynoszący ??? część w działce z zabudowaniami o pow. 14a i w działce rolnej o pow. 30a w 1996 r. Zatem sprzedaż w 2008 r. udziału w tej nieruchomości nastąpiła po upływie 5 lat od końca roku w którym ją nabyto, a więc w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stanowi ona źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Tym samym kwota uzyskana ze zbycia ??? części przedmiotowej nieruchomości nabytej w 1996 r. nie podlega opodatkowaniu.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny opisany we wniosku oraz w świetle powołanych wyżej przepisów tutejszy organ informuje, że zobowiązanie podatkowe z tytułu przedmiotowej sprzedaży nie wystąpi, jednak z innego tytułu niż wskazuje wnioskodawca.

W niniejszym przypadku nie będzie miało miejsca zastosowanie zwolnienia, jak uważa wnioskodawca, a zatem tut. organ nie podziela jego stanowiska w tej sprawie uznając je za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl