IBPB1/415-97/08/ESZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB1/415-97/08/ESZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani S. przedstawione we wniosku z dnia 25 stycznia 2008 r. (data wpływu do tut. Biura - 31 stycznia 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia uiszczonych przez żonę zaległych składek na ubezpieczenie społeczne od dochodów małżonka uzyskiwanych w ramach prowadzonej przez niego pozarolniczej działalności gospodarczej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 stycznia 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia uiszczonych przez żonę zaległych składek na ubezpieczenie społeczne od dochodów małżonka uzyskiwanych w ramach prowadzonej przez niego pozarolniczej działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W kwietniu 2000 r. wnioskodawczyni dokonała zgłoszenia wyrejestrowania z ubezpieczeń społecznych w ZUS, pozostawiając zgłoszenie do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego zgodnie z informacją uzyskaną w Inspektoracie ZUS w S. o prawidłowości takiego postępowania. Pozostała natomiast formalnym współwłaścicielem spółki małżeńskiej - nie wyrejestrowanym z działalności gospodarczej. W związku z powyższym przez okres od 1 kwietnia 2000 do 31 grudnia 2003 r. odprowadzała jako współwłaściciel 1/2 podatku od dochodów osiąganych przez firmę pomniejszonych o składkę na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne (we wniosku wskazano wprawdzie, iż odliczeniu podlegają składki na ubezpieczenie społeczne, jednakże zważywszy na całokształt powołanych we wniosku okoliczności oraz fakt, iż chodzi o odliczenie od podatku stwierdzić należy, iż z całą pewnością wnioskodawczyni miała na myśli odliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne). Po kilku latach spraw sądowych (od września 2004 r.) Sąd Apelacyjny wydał wyrok obejmujący wnioskodawczynię obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym za okres 1 kwietnia 2000 do 31 grudnia 2003. Wielokrotnie w tym czasie występowała do ZUS o zaświadczenia o nie zaleganiu w opłatach składek i za każdym razem otrzymywałam potwierdzenie braku zaległości. Od 1 stycznia 2004 wnioskodawczyni nie prowadziła i nie prowadzi działalności gospodarczej, ani innej, która przynosiłaby dochód w związku z tym nie odprowadza podatków. Małżonek wnioskodawczyni prowadzi jednoosobowo tą samą firmę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W jaki sposób można odliczyć opłacone w tym roku składki za okres 1 kwietnia 2000 do 31 grudnia 2003, w sytuacji gdy wpłaty będą na nazwisko wnioskodawczyni.

Zdaniem wnioskodawczyni, firma obecnie działająca, jako następca prawny, może odliczyć sobie koszt składki na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne za okres 1 kwietnia 2000 do 31 grudnia 2003 w roku rozliczeniowym 2008, w którym zostaną uregulowane, ponieważ za wyżej wymieniony okres podatki zostały odprowadzone zgodnie z powołaną wyżej ustawą. Wpłaty wypełnione będą na nazwisko wnioskodawczyni, gdyż w wymienionym okresie zgodnie z wyrokiem sądu powinna być ich płatnikiem.

W części D.3 poz. 45 wniosku wskazano, iż przedmiotem interpretacji jest przepis art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam co następuje.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 29-30c oraz art. 30e, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu kwot składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887, z późn. zm.):

zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących,

- odliczenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z przepisu powyższego jednocześnie wynika, iż odliczeniu od uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym dochodu mogą podlegać wyłącznie zapłacone przez niego w tymże roku podatkowym składki na własne ubezpieczenie społeczne, jak również składki dotyczące osób z nim współpracujących.

Jak wynika ze złożonego wniosku - wnioskodawczyni nie prowadzi obecnie działalności gospodarczej, jak również nie uzyskuje innych dochodów, co wyklucza możliwość odliczenia uiszczonych (przez nią) w 2008 r. zaległych składek na ubezpieczenie społeczne, związanych z prowadzoną w latach 2000 - 2003 pozarolniczą działalnością gospodarczą.

Ww. składki nie mogą również zostać odliczone od dochodów jej małżonka uzyskanych w 2008 r. z prowadzonej działalności gospodarczej, gdyż:

* nie zostały przez niego poniesione,

* nie są składkami na jego własne ubezpieczenie społeczne, ani też osób z nim w tymże roku podatkowym współpracujących.

Możliwość odliczenia ww. składek wyklucza również sama konstrukcja zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, która uzależnia odliczenie składek na ubezpieczenie społeczne od uzyskania przez podatnika dochodu. Pamiętać przy tym należy, iż wzory zeznań podatkowych zostały urzędowo określone - stanowią załączniki do Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 2 sierpnia 2007 r. w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. Nr 148, poz. 1044).

Wobec powyższego przedstawione we wniosku stanowisko wnioskodawczyni jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl