IBPB1/415-86/07/ZK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB1/415-86/07/ZK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana O. przedstawione we wniosku z dnia 23 sierpnia 2007 r. (data wpływu do tut. Biura - 29 sierpnia 2007 r.) uzupełnionym w dniu 2 listopada 2007 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu i sposobu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, opłaty wstępnej wynikającej z zawartej umowy leasingu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 sierpnia 2007 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu i sposobu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, opłaty wstępnej wynikającej z zawartej umowy leasingu. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych. Dlatego też, pismem z dnia 23 października 2007 r. wnioskodawcę wezwano do jego uzupełnienia. W dniu 2 listopada 2007 r. do tut. Biura wpłynęło ww. uzupełnienie wniosku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Podatnik w lutym i w lipcu 2007 r. zawarł umowy leasingu operacyjnego dwóch naczep.W miesiącu podpisania ww. umów Finansujący wystawił faktury na wstępne opłaty leasingowe, które zostały zapłacone w miesiącach ich wystawienia.Umowy zostały zawarte na 48 miesięcy.Podatnik prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.W uzupełnieniu wniosku podatnik wskazał, iż stosuje tzw. kasową metodę ewidencjonowania kosztów uzyskania przychodów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy opłatę wstępną (niezależnie od kwoty) można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej w miesiącu zapłaty, czy też należy ją rozliczyć proporcjonalnie do okresu zawartej umowy.

Zdaniem wnioskodawcy, opłaty wstępne wynikające z umó1)w leasingu zawartych w lutym 2007 r., jak i w lipcu 2007 r., można zaliczyć w całości do kosztów uzyskania przychodów w miesiącach zapłaty za faktury. W myśl art. 23b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opłaty ustalone w umowie leasingu ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszty uzyskania przychodów u korzystającego, jeżeli umowy spełniają następujące warunki:

1.

zostały zawarte na czas określony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji,

2.

suma ustalonych w nich opłat odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych.

W związku z tym, że umowy zawarte przez wnioskodawcę spełniają ww. warunki, to zgodnie z art. 22 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zdaniem podatnika ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, zapłacone opłaty wstępne jednorazowo, z dniem wystawienia faktury.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Dodać jedynie należy, iż aby wydatki ponoszone w związku z zawarciem ww. umów leasingu mogły stanowić koszt uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, umowy te winny również spełniać warunki, o których mowa w art. 23b ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), zgodnie z którym, jeżeli finansujący w dniu zawarcia umowy leasingu korzysta ze zwolnień w podatku dochodowym przysługujących na podstawie:

1.

art. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.),

2.

przepisów o specjalnych strefach ekonomicznych,

3.

art. 23 i 37 ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o spółkach z udziałem zagranicznym (Dz. U. z 1997 r. Nr 26, poz. 143 z późn. zm.)

- do umowy tej stosuje się zasady opodatkowania określone w art. 23f-23h.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl