IBPB1/415-81/07/BK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB1/415-81/07/BK

I N T E R P R E T A C J A I N D Y W I D U A L N A

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Z 2007 r. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana G., przedstawione we wniosku z dnia 22 sierpnia 2007 r. (data wpływu do tut. Biura - 27 sierpnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości ustalania różnic kursowych w przypadku regulowania zobowiązań wobec kontrahentów zagranicznych za pośrednictwem innego podmiotu (pośrednika) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 sierpnia 2007 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości ustalania różnic kursowych w przypadku regulowania zobowiązań wobec kontrahentów zagranicznych za pośrednictwem innego podmiotu (pośrednika).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. W realizowaniu płatności międzynarodowych podatnik korzysta z pośrednictwa firmy zagranicznej. Uprawniony pracownik firmy podatnika posiada dostęp online do systemu firmy pośredniczącej (który jest jej własnością) i składa zlecenie. Złożenie zlecenia online polega na tym, iż osoba wpisuje dane firmy dla której mają zostać zrealizowane przelewy oraz wpisuje kwotę i pobiera kurs. Następnie z rachunku firmy podatnika dokonywany jest przelew w walucie polskiej na konto pośrednika na wybrane w danym dniu płatności.

Pośrednik po otrzymaniu pokrycia finansowego dokonuje elektronicznego przelewu pieniężnego na konto konkretnego kontrahenta zagranicznego wnioskodawcy w walucie obcej. Dla potwierdzenia transakcji firma otrzymuje od pośrednika na piśmie "potwierdzenie płatności wychodzącej", w której wykazana jest kwota waluty i kurs waluty po którym dokonano przeliczenia przekazanych środków. Podatnik prowadzi księgi rachunkowe

W części D.3 poz. 45 wniosku wskazano, iż przedmiotem interpretacji indywidualnej są przepisy art. 24c ust. 2 pkt 2 i ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w ww. sytuacjach powstają podatkowe różnice kursowe, tzn. czy powstałe różnice zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe.

Zdaniem podatnika powstałe dodatnie czy ujemne różnice przy zapłacie nie stanowią podatkowych różnic kursowych, ponieważ przelew do firmy pośredniczącej dokonywany jest w walucie polskiej. Kurs po jakim kupiono walutę uwidoczniony jest na piśmie potwierdzającym dokonanie płatności. Istotne jest to, iż przelew nie jest dokonywany w walucie (obcej) więc nie można uznać, iż powstają podatkowe dodatnie czy ujemne różnice kursowe.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam co następuje:

Na wstępie należy zauważyć, iż wprowadzone od 1 stycznia 2007 r. zmiany w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) zasadniczo zmieniły dotychczasowe regulacje dotyczące różnic kursowych, wpływających na podstawę opodatkowania tym podatkiem, uzależniając sposób ustalania różnic kursowych od przyjętej metody ustalania tych różnic (wg zasady bilansowej - art. 14b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub podatkowej określonej w art. 24c cyt. ustawy) jak również od faktu, czy podmiot ustalający różnice kursowe posiada własne konto walutowe, czy też dokonuje zakupu (sprzedaży) środków płatniczych.

Zgodnie z art. 24c ust. 1 ww. ustawy różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.Sposób ustalania różnic kursowych w odniesieniu do poniesionego kosztu uzyskania przychodów wyrażonego w walutach obcych reguluje art. 24c ust. 2 pkt 2 oraz ust. 3 pkt 2 ww. ustawy.

W myśl ww. przepisów dodatnie różnice kursowe powstają jeżeli wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia. Natomiast ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.

Zgodnie z art. 24c ust. 4 ww. ustawy jeżeli przy obliczaniu wartości różnic kursowych, o których mowa w ust. 2 i 3, nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, przyjmuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

Przy czym jeżeli faktycznie zastosowany kurs waluty, o którym mowa w ust. 2 i 3, jest wyższy lub niższy odpowiednio o więcej niż powiększona lub pomniejszona o 5% wartość kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień faktycznie zastosowanego kursu waluty, organ podatkowy może wezwać strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających zastosowanie kursu waluty. W razie niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają zastosowanie faktycznego kursu waluty, organ podatkowy określi ten kurs opierając się na kursach ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski (art. 24 ust. 5 ww. ustawy).

Przez średni kurs, ogłaszany przez Narodowy Bank Polski, stosownie do art. 24c ust. 6 wyżej cytowanej ustawy, rozumie się kurs z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu lub poniesienia kosztu.Jednocześnie w art. 24 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określono, iż za koszt poniesiony, o którym mowa w art. 24c ust. 2 i 3 (tekst jedn.: koszt poniesiony wyrażony w walucie obcej), uważa się koszt wynikający z otrzymanej faktury (rachunku) albo innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), a za dzień zapłaty, o którym mowa w ust. 2 i 3, dzień uregulowania zobowiązań w jakiejkolwiek formie, w tym w wyniku potrącenia wierzytelności.Mając powyższe na względzie oraz stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę stwierdzić należy, iż z uwagi na fakt, że pośrednikowi przekazane zostają środki w walucie polskiej, a zapłata faktury eksportowej następuje w walucie obcej, z chwilą przekazania środków przez pośrednika na konto kontrahenta zagranicznego, rozpoznanie różnic kursowych w myśl wyżej cytowanych przepisów (art. 24c ust. 2 pkt 2 oraz ust. 3 pkt 2) winno nastąpić, gdy wystąpią różnice w przeliczeniu kosztów poniesionych, wyrażonych w walucie obcej wynikających z otrzymanej od kontrahenta zagranicznego faktury (rachunku) albo innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), a wartością kosztów przeliczonych w dniu uregulowania (zapłaty) tych zobowiązań. Ustalenie różnic kursowych winno przy tym nastąpić w oparciu o faktycznie zastosowany kurs waluty, zważywszy, iż wnioskodawca dysponuje danymi (potwierdzeniem płatności wychodzącej) pozwalającymi na jego ustalenie.

Nie sposób zgodzić się z wnioskodawcą, iż na gruncie przedmiotowej sprawy powstanie różnic kursowych wyklucza sam fakt, dokonania przelewu na rzecz pośrednika w walucie polskiej. Podatnik posiada bowiem zobowiązanie (płatność) na rzecz kontrahenta zagranicznego wyrażone w walucie obcej i dokonuje w istocie zakupu waluty obcej (po określonym kursie) od pośrednika, który przelewa ją na rzecz tego kontrahenta, co w świetle ww. przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może powodować powstanie różnic kursowych. Wskazać należy jednak, iż w odniesieniu do wzajemnych rozliczeń pomiędzy wnioskodawcą a pośrednikiem nie wystąpią różnice kursowe w rozumieniu powołanych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W świetle powyższego, stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 sierpnia 2007 r. uznać należy za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl