IBPB1/415-766/09/ESZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB1/415-766/09/ESZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 września 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 21 września 2009 r.), uzupełnionym w dniu 3 grudnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia wydatków poniesionych tytułem składek na grupowe ubezpieczenie dla pracowników do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 września 2009 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia wydatków poniesionych tytułem składek na grupowe ubezpieczenie dla pracowników do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 17 listopada 2009 r. znak: IBPBI/1/415-766/09/ESZ wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 3 grudnia 2009 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Pracodawca ubezpiecza swoich pracowników zatrudnionych w oparciu o umowy o pracę w Zakładzie Ubezpieczeniowym grupowym ubezpieczeniem na życie od następstw nieszczęśliwych wypadków w tym również od śmierci, ubezpieczeniem chorobowym, w tym również od chorób zawodowych. Osobami uposażonymi do otrzymania świadczeń z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia są osoby inne niż pracodawca, oraz umowa ubezpieczeniowa nie przewiduje:

* wypłaty kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,

* możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,

* wypłaty z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

Całkowity koszt opłacenia składek z tytułu zawartego ubezpieczenia ponosi pracodawca.

W uzupełnieniu wniosku wskazano m.in., iż przedmiotowa umowa ubezpieczenia dotyczy grup ryzyka wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 57 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) tj. grupy 1, 3 i 5 działu I oraz grupy 1 i 2 działu II wskazanych w załączniku do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151) oraz umowa ta wyklucza w okresie 5-ciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego:

* wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,

* możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,

* wypłaty z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy koszty poniesione przez pracodawcę na opłacenie składek grupowego ubezpieczenia pracowników na życie są kosztami uzyskania przychodu.

Zdaniem wnioskodawcy, koszty poniesione na opłacenie składek grupowego ubezpieczenia pracowników przez pracodawcę są kosztami uzyskania przychodu. Zawarcie wspomnianego grupowego ubezpieczenia przez pracodawcę z Zakładem Ubezpieczeń chroni pracodawcę np. w przypadku śmierci pracownika przez wypłatą odprawy pośmiertnej osobom wskazanym we wniosku ubezpieczeniowym. Zgodnie z Kodeksem Pracy Dział III "Wynagrodzenia za pracę i inne świadczenia" w rozdziale IV "Odprawa pośmiertna" pracodawca jest zobowiązany do wypłacenia stosownego świadczenia w przypadku śmierci swojego pracownika. Wypłata tego świadczenia jest kosztem uzyskania przychodu. Wnioskodawca uważa, że zastąpienie tego świadczenia innym świadczeniem w postaci opłacania składek z tytułu zawartego grupowego ubezpieczenia na życie też jest kosztem uzyskania przychodu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl