IBPB1/415-712/08/AB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB1/415-712/08/AB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani S. przedstawione we wniosku z dnia 8 września 2008 r. (data wpływu do tut. Biura - 15 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

1.

możliwości zróżnicowania udziału każdego ze wspólników w przychodach i kosztach spółki jawnej, zgodnie z zawartą umową spółki - jest prawidłowe,

2.

możliwości ustalenia równego udziału wspólników w przychodach i kosztach spółki, przy jednoczesnym dodatkowym wynagradzaniu wspólników z zysku wypracowanego przez Spółkę proporcjonalnie do wniesionego nakładu pracy - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 września 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

1.

możliwości zróżnicowania udziału każdego ze wspólników w przychodach i kosztach spółki jawnej, zgodnie z zawartą umową spółki,

2.

możliwości ustalenia równego udziału wspólników w przychodach i kosztach spółki, przy jednoczesnym dodatkowym wynagradzaniu wspólników z zysku wypracowanego przez Spółkę proporcjonalnie do wniesionego nakładu pracy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni jest wspólnikiem Kancelarii Radców Prawnych prowadzonej w formie Spółki jawnej. Przychody z tytułu udziału w Kancelarii - po stronie każdego ze wspólników - stanowią przychody z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5 ust. 2b oraz art. 10 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca zaznacza, iż przychody te są opodatkowane na zasadzie tzw. opodatkowania liniowego tj. zgodnie z art. 30c w związku z art. 9a ww. ustawy.

Do dnia 31 grudnia 2007 r. każdy ze wspólników Kancelarii uczestniczył w zyskach i stratach w częściach równych. Taki sposób rozliczeń determinował również opodatkowanie - podatkiem dochodowym od osób fizycznych - dochodów osiąganych przez wnioskodawcę z tytułu udziału w Spółce. Mianowicie z uwagi na przyjęty wówczas sposób rozliczeń przychody, koszty, a w konsekwencji dochody każdego ze wspólników-stanowiące podstawę opodatkowania - były równe.

W dniu 3 stycznia 2008 r. wspólnicy Kancelarii podjęli uchwałę w sprawie zmiany § 10 umowy Spółki, który to paragraf regulował zasady udziału wspólników w zyskach i stratach Kancelarii. Wspomnianą uchwałą wspólnicy nadali § 10 umowy Spółki następujące brzmienie:

1.

"Z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, wspólnicy uczestniczą w zyskach i stratach Spółki w częściach równych.

2.

Wspólnicy uczestniczą w miesięcznych przychodach osiągniętych przez Spółkę proporcjonalnie do przychodów, które zostały w danym miesiącu im przypisane przy uwzględnieniu wkładu pracy każdego ze wspólników. Zasada, o której mowa w zdaniu pierwszym, znajduje odpowiednie zastosowanie do uczestniczenia przez wspólników w kosztach Spółki. Szczegółowy procentowy udział wspólników w miesięcznych przychodach i kosztach zostanie każdorazowo określony uchwałą wspólników, która zostanie podjęta w terminie do dnia 15 - go każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.

3.

Po zakończeniu każdego miesiąca wspólnicy będą otrzymywać zaliczki na poczet udziału w zysku rocznym w wysokości, która będzie uwzględniała procentowy udział każdego ze wspólników w miesięcznych przychodach i kosztach, określony każdorazowo uchwałą Wspólników, o której mowa w ust. 2.

Wspólnicy, w drodze podjęcia odrębnej uchwały, mogą wyłączyć stosowanie zasad określonych w ust. 2 i 3. W razie podjęcia uchwały, o której mowa w zdaniu pierwszym, od miesiąca następującego po miesiącu, w którym taką uchwałę podjęto, do uczestniczenia przez wspólników w zyskach i stratach Spółki stosuje się zasadę określoną w ust. 1. W takim przypadku, w uchwale, o której mowa w zdaniu pierwszym, wspólnicy określą również miesięczne terminy wypłaty zaliczek na poczet udziału w zysku rocznym".

Z przyjętych w - zmieniającej umowę Spółki - uchwale z dnia 3 stycznia 2008 r. zasad wynika zatem, iż począwszy od tego dnia, wspólnicy Kancelarii uczestniczą w miesięcznych przychodach osiągniętych przez Spółkę proporcjonalnie do przychodów, które zostały w danym miesiącu im przypisane przy uwzględnieniu wkładu pracy każdego ze wspólników. Udział w przychodach każdego ze wspólników - począwszy od stycznia 2008 r. - odpowiadał zatem przychodom stanowiącym efekt pracy każdego wspólnika. Innymi słowy - od tego miesiąca - przychód każdego ze wspólników był zależny od tego jaką łącznie kwotę przychodów Kancelarii wynikającą z wystawianych przez nią faktur można było danemu wspólnikowi przypisać z tytułu wynagrodzeń należnych za świadczenie pomocy prawnej na rzecz poszczególnych klientów Kancelarii. Wysokość przypisanego konkretnemu wspólnikowi przychodu z tytułu udziału w Spółce - począwszy od stycznia 2008 r. zależała zatem od tego, w jakiej wysokości taki wspólnik przyczynił się do wypracowania ogólnego przychodu Kancelarii w danym miesiącu tj. od tego jakie wynagrodzenie obsługiwani przez danego wspólnika klienci byli zobowiązani zapłacić na rzecz Spółki. Wspomniana zasada znalazła oczywiście odpowiednie zastosowanie do ustalenia udziału każdego ze wspólników w kosztach Kancelarii. Począwszy od stycznia 2008 r. - szczegółowy procentowy udział wspólników w miesięcznych przychodach i kosztach jest każdorazowo określany stosowną uchwałą wspólników, która jest podejmowana w terminie do dnia 15 - go każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Zastosowanie opisanych powyżej zasad spowodowało, że - począwszy od stycznia 2008 r.- przychody, a w konsekwencji dochody każdego ze wspólników - stanowiące podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych zaczęły się różnić, co do ich wysokości.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy opisane w stanie faktycznym zasady rozliczania się wspólników Kancelarii, które mają wpływ na określanie dochodów wspólników - stanowiących podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych - w różnej wysokości, a w konsekwencji zróżnicowanie opodatkowania wspólników tym podatkiem jest prawidłowe.

2.

Czy na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych można ustalić pomiędzy wspólnikami Spółki taki sposób rozliczeń, aby dla celów podatkowych udział w przychodach i kosztach każdego ze wspólników był równy (co będzie skutkowało równym opodatkowaniem wspólników podatkiem dochodowym od osób fizycznych), natomiast nakład pracy każdego wspólnika, a zwłaszcza jego przyczynienie się do osiągnięcia przez Kancelarię określonych przychodów (np. z tytułu pozyskania konkretnego "dużego" klienta lub z tytułu pozytywnego zakończenia, prowadzonej przez takiego wspólnika sprawy sądowej) będzie dodatkowo wynagradzane z zysku wypracowanego przez Spółkę po opodatkowaniu oraz czy otrzymanie przez wspólnika takiego wynagrodzenia z zysku spowoduje u niego powstanie dodatkowego przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem wnioskodawczyni:

Ad. 1) Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego udziału w zysku. W przypadku braku dowodu przeciwnego przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Z brzmienia tego przepisu a contrario wynika zatem, że w razie istnienia dowodu przeciwnego prawo każdego ze wspólników spółki osobowej do udziału w zyskach nie musi być równe, a tym samym nie musi być równa wysokość przypisanego takiemu wspólnikowi przychodu. Odnosząc zatem ten przepis na grunt rozliczeń przyjętych przez wspólników Kancelarii od stycznia 2008 r., należy uznać, że takim przeciwnym dowodem jest zmienione - na mocy uchwały z dnia 3 stycznia 2008 r. - brzmienie § 10 umowy Spółki oraz treść comiesięcznej uchwały szczegółowo regulującej udział każdego ze wspólników w przychodach i kosztach Spółki. Podstawę do takiego uregulowania kwestii związanych z rozliczeniami pomiędzy wspólnikami stanowi art. 37 § 1 Kodeksu spółek handlowych, który dopuszcza odmienne uregulowanie w umowie spółki zasad udziału wspólników w zysku od zasad przewidzianych w art. 51 § 1 Kodeksu spółek handlowych. Oznacza to więc, iż przyjęte zasady rozliczania się wspólników Kancelarii, które mają wpływ na określanie dochodów wspólników - stanowiących podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych - w różnej wysokości w poszczególnych miesiącach, a w konsekwencji zróżnicowanie opodatkowania wspólników tym podatkiem, należy uznać za prawidłowe.

Ad. 2) Z uwagi na fakt, iż przychody uzyskiwane przez wspólników z tytułu udziału w Kancelarii mają charakter przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, ich opodatkowanie, po stronie wspólników, podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma charakter memoriałowy. Dla powstania takiego przychodu istotny jest zatem przychód "fakturowy", a nie przychód faktycznie otrzymany (zapłacony) przez klientów Spółki. Oznacza to, że wspólnicy są zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych (przy uwzględnieniu zasad ustalania takich przychodów przypadających na każdego ze wspólników), nawet wówczas, gdy należności objęte konkretnymi fakturami nie zostały zapłacone przez klientów. Memoriałowe opodatkowanie takich przychodów oraz fakt, iż podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych są wspólnicy, a nie konkretna spółka osobowa (w opisywanym przypadku Kancelaria) powoduje, że dokonanie wypłat na rzecz wspólników z zysku osiągniętego przez Spółkę - po opodatkowaniu przypisanych wspólnikom na zasadzie memoriałowej dochodów podatkiem dochodowym od osób fizycznych - nie podlega ponownemu opodatkowaniu. Takie podwójne opodatkowanie dochodów i wypłat z zysku odnosi się bowiem tylko do spółek kapitałowych posiadających osobowość prawną, a nie do spółek osobowych, w których podatnikami podatku dochodowego są wspólnicy.

Dlatego też, w ocenie wnioskodawczyni, za dopuszczalny, na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy uznać taki sposób rozliczeń pomiędzy wspólnikami Spółki, który polega na tym, że dla celów podatkowych udział w przychodach i kosztach każdego ze wspólników będzie równy (co będzie skutkowało równym opodatkowaniem wspólników podatkiem dochodowym od osób fizycznych; zaznaczyć należy, iż taki sposób rozliczeń wspólnicy Kancelarii mogą przyjąć na podstawie stosownej uchwały w oparciu o aktualne brzmienie § 10 umowy Spółki), natomiast nakład pracy każdego wspólnika, a zwłaszcza jego przyczynienie się do osiągnięcia przez Kancelarię określonych przychodów (np. z tytułu pozyskania konkretnego "dużego" klienta lub z tytułu pozytywnego zakończenia, prowadzonej przez takiego wspólnika, sprawy sądowej) będzie dodatkowo wynagradzane z zysku wypracowanego przez Spółkę po opodatkowaniu. Ponadto otrzymanie przez wspólnika takiego dodatkowego wynagrodzenia z zysku, zdaniem wnioskodawczyni, nie spowoduje u tego wspólnika powstania dodatkowego przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż byłoby to faktycznie podwójne opodatkowanie przychodu, który już raz został opodatkowany tym podatkiem na zasadzie memoriału. Zaś jak już wskazano powyżej, podwójne opodatkowanie nie może dotyczyć przychodów osiąganych przez wspólników z tytułu udziału w spółce osobowej. W szczególności brak jest podstaw do zastosowania - w celu opodatkowania takiego wynagrodzenia - przepisów art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepisy te dotyczą bowiem przychodów z tzw. innych źródeł, a w opisywanej powyżej sytuacji, chodzi o dokonanie na rzecz wspólnika wypłaty ze środków, które zostały już przez Kancelarię wypracowane wcześniej i opodatkowane jako przychody z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej.

W ocenie wnioskodawczyni, zaprezentowane powyżej stanowisko znajduje również swoje potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych. Tytułem przykładu wnioskodawczyni wskazała wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach (dalej również - WSA lub Sąd) z dnia 22 marca 2007 r. (sygn. akt I SA/Ke 72/07; publ. R. Kubacki "Leksykon podatku dochodowego od osób fizycznych 2008", Oficyna Wydawnicza "UNIMEX", Wrocław 2008 r. str. 631-632 oraz pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach z dnia 19 lipca 2007 r., znak PD2/4151-72/07). W wyroku tym WSA wskazał na swoisty status spółki osobowej (konkretnie spółki cywilnej) i jej majątku, który jest wspólnym majątkiem wszystkich wspólników. W szczególności Sąd podkreślił, iż majątek ten obejmuje wkłady wspólników (własność rzeczy i praw) jak również dochody uzyskane dla spółki w czasie jej trwania. Zyskiem spółki cywilnej jest ta wartość majątku, o którą z końcem roku obrachunkowego lub zakończenia działalności spółki powiększa się jej majątek. Strata z kolei zmniejsza majątek spółki. W chwili wystąpienia ze spółki wspólnikowi zostaje wypłacona kwota stanowiąca część wartości majątku spółki powstałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, w stosunku w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki. W ocenie WSA występujący ze spółki wspólnik nie uzyskuje przysporzenia majątkowego bowiem wypłacana kwota odpowiada przyrostowi wartości majątku spółki powstałego już z raz opodatkowanego dochodu pozostawionego przez wspólników w spółce. Opodatkowanie tych kwot - zdaniem Sądu - prowadziłoby do ponownego opodatkowania tych samych kwot. Zatem w sytuacji wystąpienia wspólnika ze spółki nie powstaje u niego przychód w rozumieniu - ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przytoczony powyżej wyrok WSA dotyczy wprawdzie rozliczeń ze wspólnikiem występującym ze spółki, ale w ocenie wnioskodawczyni, powinien również znaleźć zastosowanie w przedmiotowej sprawie. W wyroku tym Sąd jednoznacznie bowiem podkreślił, iż nie jest możliwe podwójne opodatkowanie tych samych kwot, najpierw jako przychodu z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej, a następnie z tytułu wypłaty z zysku pozostałego w Spółce, który już raz został opodatkowany.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.- określanego dalej skrótem k.s.h.) spółka osobowa to - spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

W myśl art. 51 k.s.h. każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku bez względu na rodzaj i wartość wkładu. Określony w umowie spółki udział wspólnika w zysku odnosi się, w razie wątpliwości, także do jego udziału w stratach. Umowa spółki może zwolnić wspólnika od udziału w stratach.

Wspólnik może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego (art. 52 § 1 k.s.h.).

Jednakże należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 37 § 1 k.s.h. cytowane powyżej przepisy mają zastosowanie, jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej.

Ponieważ Spółka jawna jest osobową spółką prawa handlowego i tym samym nie posiada osobowości prawnej, z punktu widzenia prawa podatkowego podatnikami są poszczególni wspólnicy tej spółki.

Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej będzie uzależniony od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki jawnej jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 5b ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 5a pkt 6 tej ustawy, prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza).

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku, oraz z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).

W świetle cytowanego przepisu wielkość przychodu przypadającego na podatnika (wspólnika Spółki jawnej) określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. Taką samą zasadę należy zastosować przy określaniu kosztów uzyskania przychodu, zysków i strat przypadających na wspólnika.

Cytowane powyżej przepisy art. 51 k.s.h. oraz art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowiące, że wspólnicy mają równe prawa do udziału w zysku Spółki mają charakter dyspozytywny, co oznacza, że wspólnicy Spółki jawnej mogą w umowie Spółki wprowadzić rozwiązania odbiegające od wskazanego wzorca normatywnego, tj. określić prawo w udziale w zysku w dowolnej proporcji, według której będą rozliczane przychody, koszty uzyskania przychodów i wydatki nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów oraz straty z udziału w Spółce. Tym samym pierwszeństwo mają postanowienia umowy Spółki.

W świetle powyższego, prawidłowe jest stanowisko wnioskodawcy w zakresie możliwości comiesięcznego zróżnicowania (na podstawie stosownej uchwały wspólników) udziału każdego ze wspólników w przychodach i kosztach Spółki jawnej, zgodnie z zapisem zawartym w umowie Spółki.

W świetle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, wspólnicy Spółki jawnej w oparciu o aktualne brzmienie § 10 umowy Spółki mogą również przyjąć na podstawie stosownej uchwały (wyłączającej stosowanie ust. 2 i 3 § 10 umowy), że będą uczestniczyć w zyskach i stratach Spółki w częściach równych.

Wnioskodawca zakłada, że w takiej sytuacji, a więc gdy prawa wspólników do udziału w zysku Spółki będą równe, nakład pracy każdego wspólnika, a zwłaszcza jego przyczynienie się do osiągnięcia przez Kancelarię określonych przychodów będzie dodatkowo wynagradzany z zysku wypracowanego przez Spółkę i wypłaty te nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z przywołanymi wyżej przepisami, przychody (dochody) z udziału w spółce osobowej podlegają opodatkowaniu u każdego wspólnika proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku - co stanowi naturalną konsekwencję pozbawienia spółki osobowej statusu podatnika podatku dochodowego. Tym samym środki stanowiące przychody Spółki jawnej, co do zasady stanowią już w momencie ich powstania przychody jej wspólników i u nich też są opodatkowane uzyskane z tego tytułu na przestrzeni roku podatkowego dochody z zachowaniem proporcji określonej przepisem art. 8 ust. 1. ww. ustawy.

Zatem wypłaty z zysku Spółki jawnej, dokonane w myśl przepisu art. 52 § 1 k.s.h., stanowić będą czynność neutralną podatkowo dla wspólników Spółki jawnej, jako że zysk wypracowany w Spółce stanowi w istocie opodatkowane już środki jej wspólników. Ponadto, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje opodatkowania wypłat z zysku Spółki jawnej, o których mowa w art. 52 § 1 k.s.h.

Jednakże należy zaznaczyć, że wypłaty z zysku na rzecz poszczególnych wspólników muszą być dokonane proporcjonalnie do określonego w umowie udziału wspólnika w zysku Spółki.

Zatem jeżeli wspólnicy Spółki jawnej, na podstawie stosownej uchwały przyjmą, że będą uczestniczyć w zyskach i stratach Spółki w częściach równych, to wypłaty na rzecz wspólników z zysku na koniec roku obrotowego muszą być dokonane również w równych częściach, a nie proporcjonalnie do wniesionego nakładu pracy każdego wspólnika.

W świetle powyższego, stanowisko wnioskodawcy w zakresie możliwości ustalenia równego udziału wspólników w przychodach i kosztach Spółki, przy jednoczesnym dodatkowym wynagradzaniu wspólników z zysku wypracowanego przez Spółkę proporcjonalnie do wniesionego nakładu pracy jest nieprawidłowe.

Odnosząc się do powołanego we wniosku rozstrzygnięcia organu podatkowego oraz wyroku sadu administracyjnego, tut. organ informuje, iż zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie wiążą tutejszego organu podatkowego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ul. Prymasa Stanisława Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl