IBPB1/415-655/08/WRz - Odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego wykorzystywanego w połowie na działalność gospodarczą.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB1/415-655/08/WRz Odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego wykorzystywanego w połowie na działalność gospodarczą.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko P.P., przedstawione we wniosku z dnia 13 sierpnia 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 25 sierpnia 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów pozarolniczej działalności gospodarczej części odsetek od kredytu hipotecznego zaciągniętego na sfinansowanie zakupu lokalu mieszkalnego, w którym wykonywana jest również działalność gospodarcza - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 sierpnia 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów pozarolniczej działalności gospodarczej części odsetek od kredytu hipotecznego zaciągniętego na sfinansowanie zakupu lokalu mieszkalnego, w którym wykonywana jest również działalność gospodarcza.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobowo działalność gospodarczą w zakresie usług lingwistycznych. Działalność zarejestrowana jest w miejscu zamieszkania. Na poczet działalności przeznaczono 50% powierzchni mieszkania, gdzie przyjmowani są studenci, przygotowywane są materiały dydaktyczne, jak również robione są tłumaczenia, korekty, itd. Z tego względu, 50% czynszu doliczane jest do kosztów uzyskania przychodu, wraz z kosztami ponoszonymi za prąd i inne media, które są dzielone między powierzchnią biurową i mieszkalną.

Istotne elementy stanu faktycznego zawarto również w części G, poz. 52 wniosku, gdzie wskazano iż:

*

mieszkanie zostało kupione w celu możliwości zarejestrowania i prowadzenia działalności, gdyż właściciel wynajmowanego mieszkania nie wyraził zgody na zarejestrowanie tam działalności,

*

prowadząc działalność w domu unika się dodatkowych kosztów wynajęcia lokalu. Z tego powodu, zakupu ww. mieszkania dokonano z zamysłem przeznaczenia go nie tylko na cele mieszkalne, ale przede wszystkim na cel działalności. Przy dzisiejszych kosztach najmu jest to jedyny sposób, umożliwiający generowanie przychodów w firmie, co pozwala na jej rozwijanie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jakie są możliwości odliczenia 50 procent odsetek, jakie ponoszone są przy spłacie kredytu hipotecznego, zaciągniętego na nabycie ww. mieszkania...

Zdaniem wnioskodawczyni, dotychczas nie wliczała spłacanych odsetek do kosztów uzyskania przychodów tylko ze względu na brak indywidualnej interpretacji podatkowej, co do możliwości ich odliczania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W świetle powołanego uregulowania, aby dany wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu zaistnieć muszą łącznie trzy warunki:

*

celem poniesienia wydatku (bezpośrednim lub pośrednim) powinno być osiągnięcie przychodu, lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów,

*

wydatek ten nie może być wymieniony w zawartym w art. 23 ust. 1 ww. ustawy katalogu wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,

*

musi być prawidłowo udokumentowany.

W przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Stosownie do przepisów art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).W myśl art. 23 ust. 1 pkt 32 tej ustawy, nie stanowią również kosztów uzyskania przychodów naliczone, lecz nie zapłacone albo umorzone odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).W świetle powyższego oraz w oparciu o zaistniały stan faktyczny, zapłacone odsetki od kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup ww. mieszkania, którego część, tj. 50%, przeznaczono na prowadzenie działalności gospodarczej przez wnioskodawczynię mogą stanowić koszty uzyskania przychodów tej działalności w takiej samej części, jaką stanowi udział powierzchni przeznaczonej na działalność gospodarczą w powierzchni całego mieszkania.

Należy jednak zwrócić uwagę, iż jeżeli ww. lokal mieszkalny jest amortyzowany - odsetki od kredytu hipotecznego zapłacone do dnia wprowadzenia lokalu mieszkalnego do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych będą powiększać jego wartość początkową, od której odpisy amortyzacyjne będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Natomiast odsetki zapłacone po tym dniu będą bezpośrednio stanowiły koszty uzyskania przychodu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Podkreślenia wymaga również, iż to na wnioskodawczyni spoczywa ciężar rzetelnego rozdziału wydatków przypadających na część mieszkalną i przeznaczonych na działalność gospodarczą oraz wykazania związku przyczynowo - skutkowego tych wydatków z przychodem. Na udokumentowanie wydatków w części przypadającej na działalność gospodarczą sporządza się dowód wewnętrzny. Podstawą do sporządzenia dowodu wewnętrznego jest dokument obejmujący całość zapłaconej raty odsetek kredytu zaciągniętego na nabycie lokalu mieszkalnego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl