IBPB1/415-643/08/AB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB1/415-643/08/AB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana K. przedstawione we wniosku z dnia 12 sierpnia 2008 r. (data wpływu do tut. Biura - 21 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie zwolnienia od podatku dochodowego przychodów uzyskanych w związku ze zwrotem wkładów wniesionych do spółki komandytowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 sierpnia 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie zwolnienia od podatku dochodowego przychodów uzyskanych w związku ze zwrotem wkładów wniesionych do spółki komandytowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest wspólnikiem, a dokładnie komandytariuszem, Spółki komandytowej. Wspólnikami tej spółki są jeszcze cztery osoby fizyczne jako komandytariusze i Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jako komplementariusz. Zgodnie z umową Spółki zawartą w formie aktu notarialnego jak i zmianą umowy Spółki komandytowej oraz umową przeniesienia własności, wkład wniesiony przez wnioskodawcę wynosi: wkład pieniężny w wysokości 1000,00 zł oraz wkład niepieniężny w postaci prawa własności nieruchomości położonej w K., składającej się z działek o numerach 210/1 o powierzchni 16a 21 m#61447; i 210/2 o powierzchni 30a 68 m#61447; o wartości 6.099.500,00 zł. Zyski wypracowane przez Spółkę w toku prowadzonej działalności podlegały w latach ich osiągania opodatkowaniu zgodnie z przepisami, jako dochody poszczególnych wspólników. Wnioskodawca zamierza w najbliższym czasie wystąpić z ww. Spółki komandytowej, wypowiadając swój udział w spółce zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych. Czynność ta wiąże się z wypłatą dla występującego wspólnika jego udziału kapitałowego.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wypłata udziału kapitałowego przypadającego wnioskodawcy w związku z wystąpieniem ze Spółki komandytowej do wysokości wniesionego przez niego wkładu podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych... (we wniosku pytanie to oznaczono nr 1)

Zdaniem wnioskodawcy, w opisanym stanie faktycznym wypłata udziału kapitałowego w związku z wystąpieniem ze Spółki komandytowej do wysokości wniesionego przez niego wkładu nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.W uzasadnieniu powyższego stanowiska wnioskodawca zauważa, że Spółka komandytowa, będąca przedmiotem niniejszego wniosku, podlega przepisom Kodeksu spółek handlowych (dalej k.s.h.) jako spółka osobowa. Wnioskodawca, będący wspólnikiem takiej Spółki zamierza z niej wystąpić w najbliższej przyszłości. Wystąpienie wspólnika ze Spółki komandytowej powoduje obowiązek rozliczenia udziału kapitałowego wspólnika. W świetle art. 103 k.s.h. "w sprawach nieuregulowanych w niniejszym dziale do spółki komandytowej stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej, chyba że ustawa stanowi inaczej", czyli w odniesieniu do omawianej sytuacji stosuje się uregulowania dotyczące Spółki jawnej. Zatem w świetle art. 65 k.s.h. w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki wartość jego udziału kapitałowego oznacza się na podstawie osobnego bilansu z uwzględnieniem wartości zbywczej majątku spółki. Taki udział kapitałowy powinien być wypłacony w pieniądzu. Ww. przepis reguluje zasady rozliczania się spółki osobowej z występującym wspólnikiem. Rozliczenie takie winno być poprzedzone ustaleniem wartości udziału kapitałowego występującego wspólnika, co następuje przez sporządzenie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku Spółki. Ustalony w ten sposób udział kapitałowy w opisywanym stanie faktycznym powinien być wypłacony występującemu wspólnikowi w pieniądzu. Udział wypłacany wspólnikowi winien obejmować wniesiony do Spółki wkład, a także odpowiednio co do procentowego udziału w zyskach część nadwyżki majątkowej ponad wniesione przez wspólników wkłady. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółce osobowej do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów są wolne od podatku dochodowego.

Na poparcie swojego stanowiska wnioskodawca wskazał postanowienia:

* Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście z dnia 12 kwietnia 2007 r. sygn. PB1/4150-6/07/KD,

* Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wadowicach z dnia 11 kwietnia 2007 r. sygn. PD1A/415-6/07,

* Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z dnia 26 kwietnia 2005 r. sygn. DF/415-296/05/FD.

Reasumując wnioskodawca stoi na stanowisku, że w związku z wypłatą udziału kapitałowego do wysokości wniesionego przez niego wkładu, nie powstaje u niego obowiązek podatkowy na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl