IBPB1/415-61/BK/KAN-608/01/08 - Podział majątku spółki jawnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB1/415-61/BK/KAN-608/01/08 Podział majątku spółki jawnej.

"(...) Czy dokonanie podziału części majątku spółki jawnej - której wspólnikami są osoby fizyczne, na podstawie jednomyślnej uchwały wspólników (w trakcie istnienia Spółki i prowadzenia przez nią w dalszym ciągu działalności gospodarczej) - polegającego na podziale pomiędzy wspólników akcji stanowiących własność Spółki, tj. przesunięcie aktywów w postaci pakietu akcji z majątku spółki jawnej do majątku wspólników, stanowi przychód podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawcy, przyszłe opisane powyżej zdarzenie - polegające na planowanym podziale majątku spółki jawnej w czasie jej istnienia, tj. podziale pakietu akcji stanowiących własność Spółki pomiędzy jej wspólników będących osobami fizycznymi, nie stanowi przychodu do opodatkowania w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) i nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Na poparcie przedstawionego stanowiska wnioskodawca wskazał, iż w art. 10 ust. 1 ww. ustawy wymienione zostały źródła przychodów, wśród których w pkt 3 wskazane zostały przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, natomiast w pkt 7 przychody z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych (...). Dochody uzyskiwane przez wspólników będących osobami fizycznymi, z działalności prowadzonej w formie Spółki jawnej, będącej osobową spółką prawa handlowego są opodatkowane indywidualnie u każdego ze wspólników w proporcji wynikającej z udziału w zyskach i stratach określonej w umowie Spółki (art. 8 ust. 1 zd. 1 ww. ustawy).

Natomiast zamknięty katalog rodzajów przychodów zaliczanych do przychodów z kapitałów pieniężnych zawiera art. 17 ust. 1 ww. ustawy. W świetle ww. przepisu między innymi za przychód z tego źródła, zgodnie z pkt 6 uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną i papierów wartościowych (akcji) oraz nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny (art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną (...), podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Kolejny ustęp 2 tego przepisu stanowi o sposobie ustalania dochodu, który w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną stanowi różnicę między sumą przychodów a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38 tejże ustawy. Przepisu art. 30b ust. 1 w zw. z ust. 4 nie stosuje się, jeżeli odpłatne zbycie papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikających następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej.

W związku z powyższym - co do zasady - dochód lub strata z odpłatnego zbycia udziałów w spółce z o.o. lub akcji w spółce akcyjnej stanowiących składnik majątku spółki jawnej, należą do źródła przychodów z kapitałów pieniężnych określonych w art. 17 ust. 1 pkt 6a i podlegają opodatkowaniu przez wspólników spółki jawnej jako osób fizycznych, a nie stanowią przychodu z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Zdaniem Wnioskodawcy z przedstawionego zdarzenia przyszłego - polegającego na podziale pomiędzy wspólników Spółki jawnej pakietu akcji stanowiących majątek tej Spółki - wynika, że opisane we wniosku zdarzenie gospodarcze nie spełnia przesłanek określonych w art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych definiujących przychody z kapitałów pieniężnych, co oznacza, że przedmiotowa transakcja nie stanowi źródła przychodów w rozumieniu przepisów art. 10 ust. 7 w zw. z art. 17 ust. 1 ww. ustawy i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 30b ww. ustawy. Planowana transakcja nie stanowi odpłatnego zbycia w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 6a ww. ustawy. Transakcja wycofania składnika majątkowego (w tym przypadku akcji) z majątku spółki jawnej do majątku wspólników nie generuje żadnego dochodu (przysporzenia) u wspólników i nie stanowi też żadnego z wymienionych w cyt. ustawie źródeł przychodów, w tym wobec faktu, że spółka będzie kontynuowała działalność i żaden ze wspólników nie wystąpi ze spółki, brak również przesłanek do stosowania art. 24 ust. 3 ww. ustawy.

Biorąc pod uwagę całokształt przytoczonych wyżej argumentów - w szczególności zasady opodatkowania kapitałów pieniężnych, w przypadku gdy przedmiotem zbycia są akcje lub udziały stanowiące składnik majątku spółki jawnej - wskazać należy, że w analizowanym stanie faktycznym (...), w związku z dokonanym na podstawie jednomyślnej uchwały wspólników podziałem pakietu akcji i przesunięciem akcji z majątku Spółki jawnej, w której uczestniczą wspólnicy do ich majątków - nie nastąpi zbycie papierów wartościowych w rozumieniu przepisów ww. ustawy, ani też pierwotne, ani wtórne nabycie papierów wartościowych przez wspólników. W rezultacie planowanych czynności nie ulegnie zmianie wartość nominalna posiadanych przez wspólników Spółki jawnej akcji - będących indywidualnie podatnikami podatku PIT - w związku z tym, że wartość nominalna ogółu akcji przed podziałem i po jego dokonaniu (w proporcji wynikającej z udziału wspólników w zyskach i stratach spółki) pozostaje bez zmian - zakres uprawnień i obowiązków wszystkich wspólników (wyznaczający zakres pojęcia akcji w publicznym obrocie) pozostanie także niezmieniony. Dokonanie przez Spółkę (na podstawie uchwały wspólników) podziału pakietu akcji jest operacją w pewnym sensie czysto techniczną - umożliwia podjęcie wspólnikom indywidualnych decyzji o zbyciu przysługującego każdemu z nich pakietu akcji bez konieczności uzyskania akceptacji pozostałych wspólników.

Jak podkreślono we wniosku, w przypadku odpłatnego zbycia akcji przez Spółkę jawną - dochód lub ewentualnie strata z tego tytułu byłaby opodatkowana u każdego ze wspólników indywidualnie - w proporcji wynikającej z ich udziału w zyskach i stratach spółki - co wynika z art. 30b ust. 1 i 2 oraz ust. 4 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 6a ww. ustawy. Analogicznie każdorazowo w przypadku, gdy po dokonaniu podziału pakietu akcji i przesunięciu ich do majątku wspólników (wycofaniu z majątku Spółki jawnej), wspólnicy podejmują decyzję o ich odpłatnym zbyciu, na wspólnikach Spółki będą ciążyły obowiązki podatkowe wynikające z odpłatnego zbycia pakietu.

Podsumowując wskazano, iż:

1)

wycofanie przez wspólników Spółki jawnej z majątku Spółki jawnej w czasie jej trwania pakietu akcji i dokonanie podziału akcji pomiędzy wspólników proporcjonalnie do udziału w zyskach i stratach spółki nie stanowi przedmiotu opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, w szczególności nie stanowi źródła przychodów w rozumieniu art. 17 ust. 1 w zw. z art. 10 ust. 7 oraz art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ani też przychodu z innych źródeł wymienionych w art. 10 ww. ustawy;

2)

w wyniku podziału majątku Spółki w czasie jej trwania wspólnicy nie uzyskują żadnego przysporzenia majątkowego (dochodu) podlegającego przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;

3)

nabycie akcji przez Spółkę jawną nastąpiło z wypracowanych przez Spółkę zysków, majątek Spółki wzrastał sukcesywnie, a przyrost majątku w kolejnych latach prowadzenia działalności gospodarczej był opodatkowany u każdego wspólnika oraz, że wydatki na nabycie przedmiotowych akcji nie stanowiły kosztu uzyskania przychodów zgodnie z treścią art. 23 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy; wydatki takie będą jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych; opodatkowanie przesunięcia majątkowego oznaczałoby dwukrotne opodatkowanie już wcześniej opodatkowanego zysku (majątku sfinansowanego opodatkowanymi zyskami z prowadzonej działalności);

4)

podział majątku Spółki jawnej w czasie jej trwania, w przypadku, gdy żaden ze wspólników nie występuje ze Spółki i Spółka będzie istnieć dalej, nie spełnia przesłanek określonych w art. 24 ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/7/19-21