IBPB1/415-59/07/WRz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB1/415-59/07/WRz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Daniela Wernera, przedstawione we wniosku z dnia 2 sierpnia 2007 r. (data wpływu do tut. Biura - 9 sierpnia 2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków pracodawcy na zakup polisy ubezpieczeniowej dla pracowników będących w zagranicznej podróży służbowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 sierpnia 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków pracodawcy na zakup polisy ubezpieczeniowej dla pracowników będących w zagranicznej podróży służbowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług związanych między innymi z obróbką mechaniczną elementów metalowych oraz z rekrutacją i udostępnieniem pracowników. Podatnik zawarł umowę na wykonanie prac związanych z obróbką mechaniczną części metalowych na terenie Szwecji.

W ramach zadań wynikających z umowy, pracownicy zatrudnieni u podatnika na podstawie umowy o pracę, wyjeżdżają do prac realizowanych za granicą na zasadzie delegacji służbowych.

W związku z wyjazdami za granicę, podatnik jest zobowiązany do ubezpieczenia wyjeżdżających tam pracowników. Dlatego też, podatnik ponosi koszty zawartej umowy ubezpieczeniowej.

W dniu 29 czerwca 2007 r. podatnik zawarł z firmą ubezpieczeniową umowę ubezpieczenia pracowników w podróży służbowej "G". Umowa obejmuje swym zakresem ubezpieczenia: Kosztów leczenia i pomocy w podróży - Assistance; od następstw nieszczęśliwych wypadków, OC w życiu prywatnym za szkody na osobie, OC w życiu prywatnym za szkody na rzeczy. Wyżej wymieniona umowa przewiduje następujące warunki:

1.

odszkodowanie lub świadczenie wypłacone jest ubezpieczonemu,

2.

w wypadku odstąpienia od umowy ubezpieczenia, ubezpieczającemu przysługuje zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

Zwrot składki nie przysługuje, jeżeli w okresie ubezpieczenia zaistniało zdarzenie w związku z którym firma ubezpieczeniowa wypłaciła lub zobowiązana jest do wypłacenia odszkodowania. Wraz z zajściem takiego zdarzenia cała składka staje się należną. Ponadto nie ma określonych warunków dotyczących możliwości zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy oraz wypłaty z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy opłacone przez pracodawcę koszty wykupionej polisy ubezpieczeniowej dla pracowników są kosztami uzyskania przychodów.

Zdaniem wnioskodawcy, koszty ww. polisy w zakresie ubezpieczenia kosztów leczenia i pomocy w podróży - Assistance, oraz następstw nieszczęśliwych wypadków są kosztem uzyskania przychodów, ponieważ podatnik nie jest uprawniony do otrzymania jakichkolwiek świadczeń z tytułu zawartej umowy. Zawarcie umowy ubezpieczenia jest następstwem spełnienia warunków, stawianych przez zleceniodawcę i ma związek z osiąganymi przez podatnika przychodami. Ponadto umowa wyklucza wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 57 ww. ustawy - nie uważa się za koszty uzyskania składek opłaconych przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników, z wyjątkiem umów dotyczących ryzyka grupy 1, 3 i 5 działu I oraz grupy 1 i 2 działu II wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151), jeżeli uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca i umowa ubezpieczenia w okresie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono, wyklucza:

a.

wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,

b.

możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,

c.

wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie".

Jak wynika z załącznika do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151 z późn. zm.) do wskazanych w cyt. powyżej przepisie umów ubezpieczenia należą:

* ubezpieczenia na życie (dział I,grupa 1),

* ubezpieczenia na życie, jeżeli są związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (dział I, grupa 3),

* ubezpieczenia wypadkowe i chorobowe, jeśli są uzupełnieniem innych ubezpieczeń działu I - grupy 1-4 (dział I, grupa 5),

* ubezpieczenia wypadku, w tym wypadku przy pracy i choroby zawodowej (dział II, grupa 1):

a.

świadczenia jednorazowe,

b.

świadczenia powtarzające się,

c.

połączone świadczenia, o których mowa w pkt a i b,

d.

przewóz osób,

* ubezpieczenia choroby (dział II, grupa 2):

a.

świadczenia jednorazowe,

b.

świadczenia powtarzające się,

c.

świadczenia kombinowane.

Mając powyższe na względzie, zważywszy, iż przedstawione we wniosku stanowisko podatnika, ograniczone jest do możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej kosztów polisy ubezpieczeniowej opłaconej dla pracowników wnioskodawcy, wyłącznie w zakresie ubezpieczenia kosztów leczenia i pomocy w podróży (assistance) oraz ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków - stwierdzić należy, iż ubezpieczenia te, z wyjątkiem ubezpieczenia pomocy w podróży są ubezpieczeniami wymienionymi w art. 23 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zauważyć bowiem należy, iż ubezpieczenia dotyczące świadczenia pomocy na korzyść osób, które popadły w trudności w czasie podróży lub podczas nieobecności w miejscu zamieszkania wymieniono w dziale II, grupie 18 w ww. załącznika do ustawy o działalności ubezpieczeniowej. W konsekwencji składki z tytułu umowy ubezpieczenia pomocy w podróży, nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Zaliczenia do kosztów uzyskania, składek poniesionych tytułem zawarcia umów ubezpieczenia wymienionych w ww. przepisie, uzależnione jest jednakże od łącznego spełnienia przewidzianych w tym przepisie warunków. Pierwszy dotyczy uprawnionego do otrzymania świadczenia, którym nie może być pracodawca. Kolejny wskazuje, iż umowa ubezpieczenia musi wykluczać w okresie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono:

* wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,

* możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,

* wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

Dlatego też, skoro ze złożonego wniosku wynika, iż zawarta umowa ubezpieczenia nie wyklucza w szczególności możliwości zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy (zważywszy, iż umowa ta nie zawiera postanowień w tym zakresie), to umowa ta nie spełnia wszystkich wymogów, o których mowa w we wskazanym powyżej art. 23 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co pozbawia wnioskodawcę prawa zaliczenia opłaconych tytułem zawarcia tejże umowy składek, do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Z tej też przyczyny, stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 2 sierpnia 2007 r. uznać należy za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl