IBPB1/415-465/08/WRz - Złożenie w wymaganym terminie oświadczenia o wyborze formy opodatkowania a osiąganie przychodów z najmu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 września 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB1/415-465/08/WRz Złożenie w wymaganym terminie oświadczenia o wyborze formy opodatkowania a osiąganie przychodów z najmu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko P. A. przedstawione we wniosku z dnia 29 maja 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 6 czerwca 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia terminu do złożenia oświadczenia o wyborze formy opodatkowania przychodów z najmu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 czerwca 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia terminu do złożenia oświadczenia o wyborze formy opodatkowania przychodów z najmu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 30 lipca 2007 r. wnioskodawca i jego żona podpisali umowę najmu lokalu stanowiącego ich własność. Zgodnie z umową najemca uruchomił tam od dnia 1 września 2007 r. działalność gastronomiczną. Podatek z tytułu najmu był płacony na zasadach ogólnych, tj. w wysokości 19%.

W dniu 17 grudnia 2007 r. rozwiązana została umowa najmu bez okresu wypowiedzenia z uwagi na:

*

niepłacenie czynszu,

*

nieuregulowanie opłat za prąd i wodę,

*

brak opłat do urzędu miasta.

W dniu 9 maja 2008 r. podpisana została nowa umowa najmu ww. lokalu na działalność handlową. W dniu 14 maja 2008 r. wnioskodawca złożył do naczelnika urzędu skarbowego oświadczenie, iż przychody z najmu przedmiotowego lokalu będą opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanym w wysokości 8,5%. Otrzymał odpowiedź, że ze względu na opodatkowanie w 2007 r. w wysokości 19%, nie ma prawa ubiegać się o opodatkowanie w ww. formie, bo nie zadeklarował taką wolę do dnia 20 stycznia 2008 r. Dla urzędu skarbowego najem w oparciu o umowę z dnia 9 maja 2008 r. jest kontynuacją deklaracji podatkowej z 2007 r., tj. 19%, gdyż nie zmienił się podmiot najmu a zmiana najemcy i charakteru działalności /usługi na handel/ nie mają znaczenia. Wnioskodawca zaznacza, że w 2008 r. nie uzyskał korzyści finansowych ani materialnych z tytułu posiadania przedmiotowego lokalu. Ostatnia wpłata z tytułu wynajmu wpłynęła w miesiącu październiku 2007 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy podpisując umowę w dniu 9 maja 2008 r. będzie można skorzystać z prawa do opodatkowania zryczałtowanego w wysokości 8,5%?

Zdaniem wnioskodawcy trudno do 20 stycznia 2008 r. złożyć stosowną deklarację woli, gdy nie ma chętnych do wynajęcia lokalu. Mając na uwadze przedstawione fakty, podpisanie nowej umowy z innym użytkownikiem w dniu 9 maja 2008 r., daje mu to prawo do skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania w wysokości 8,5%..

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 9a ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) - dochody osiągane przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 (tj. m.in. z najmu, podnajmu, dzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze), są opodatkowane na zasadach określonych w ustawie (na tzw. zasadach ogólnych), chyba, że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający działalność w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosi likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokona wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Przy czym zgodnie z ust. 3 ww. artykułu w przypadku rozpoczęcia działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego i nie złożenia w określonym terminie oświadczenia (wniosku), podatnik jest obowiązany do założenia właściwych ksiąg i opłacania podatku na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym, tj. według zasad ogólnych.

Jednocześnie z treści art. 9 ust. 4 ww. ustawy wynika, iż w sytuacji osiągania przychodów z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy bądź umów o podobnym charakterze, przepisy dotyczące oświadczenia o wyborze formy opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stosuje się odpowiednio. Reasumując, z uwagi na nie złożenie w ustawowym terminie przedmiotowego oświadczenia o wyborze formy opodatkowania oraz opodatkowania dochodu z najmu za 2007 r. na tzw. zasadach ogólnych, nie ma Pan prawa do opodatkowania uzyskanych przychodów z najmu w roku 2008 zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Podpisanie umowy najmu lokalu, w następnym roku podatkowym, z innym jego użytkownikiem (najemcą) w przedmiotowej sprawie jest bez znaczenia (nie stanowi przesłanki uzasadniającej złożenie oświadczenia o wyborze formy opodatkowania w trakcie roku podatkowego przynależnej wyłącznie podatnikom rozpoczynającym działalność).

W świetle powołanych przepisów i w odniesieniu do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl