IBPB1/415-43/08/TK/KAN-347/01/08 - Aport składników majątku objętych remanentem likwidacyjnym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB1/415-43/08/TK/KAN-347/01/08 Aport składników majątku objętych remanentem likwidacyjnym.

"(...) Wnioskodawca w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzi jednoosobowo przedsiębiorstwo produkcyjne. Zamierza w formie aportu wnieść w całości przedsiębiorstwo do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Przedmiotem aportu będzie całe przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy Kodeks cywilny, a w szczególności towary, środki trwałe, wyposażenie, należności, zobowiązania, pracownicy, itp.

(...) Czy u wnioskodawcy jako wspólnika wnoszącego aport do spółki wystąpi dochód ustalany od wartości składników majątku objętych remanentem likwidacyjnym?

(...) Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych, innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c). Jak stanowi art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. Natomiast zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy, wolna od podatku dochodowego jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni - objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Definicja przedsiębiorstwa została zawarta w art. 5a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl przywołanego wyżej przepisu, ilekroć w ustawie jest mowa o przedsiębiorstwie - oznacza to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (...) jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1)

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),

2)

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,

3)

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,

4)

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,

5)

koncesje, licencje i zezwolenia,

6)

patenty i inne prawa własności przemysłowej,

7)

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,

8)

tajemnice przedsiębiorstwa,

9)

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że całe przedsiębiorstwo - w rozumieniu wyżej przytoczonej definicji - zostanie wniesione do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jako aport (wkład niepieniężny) i nastąpi likwidacja prowadzonej przez wnioskodawcę działalności gospodarczej. W świetle powołanych wyżej przepisów, wniesienie do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci przedsiębiorstwa, nie spowoduje powstania - na dzień objęcia udziałów (akcji) w tej spółce - obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast zgodnie z art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadów oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu, o którym mowa w zdaniu poprzednim. Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:

1)

w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,

2)

nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,

3)

osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,

4)

nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.

Na gruncie przedmiotowej sprawy wnioskodawca zamierza wnieść wszystkie składniki majątku likwidowanego przedsiębiorstwa w formie aportu do spółki handlowej, a zatem w myśl art. 24 ust. 3 pkt 3 ustawy, nie wystąpi obowiązek ustalenia dochodu na dzień likwidacji działalności gospodarczej i podatku w formie ryczałtu w wysokości 10% tego dochodu, o którym stanowi art. 44 ust. 4 ustawy. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/7/58-59