IBPB1/415-386/08/TK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 sierpnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB1/415-386/08/TK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani D. przedstawione we wniosku z dnia 28 kwietnia 2008 r. (data wpływu do tut. Biura - 8 maja 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zachowania prawa do opodatkowania tzw. podatkiem liniowym, przychodów uzyskiwanych przez wspólników spółki cywilnej z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 maja 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zachowania prawa do opodatkowania tzw. podatkiem liniowym, przychodów uzyskiwanych przez wspólników spółki cywilnej z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W 2003 r. dwie osoby fizyczne zawiązały Spółkę cywilną, której zakres działalności obejmuje usługi budowlane. Na rok 2008 obaj wspólnicy wybrali tzw. podatek liniowy, jako formę opodatkowania uzyskiwanych dochodów. W październiku 2007 r. powstała Spółka z o.o., której udziałowcami są ww. osoby fizyczne. Osoby te są zatrudnione w Spółce z o.o. na umowę o pracę jako: Zarządca - Prezes Zarządu oraz Zarządca - Wiceprezes Zarządu. Zakres działalności Spółki z o.o. jest taki sam jak Spółki cywilnej, tj. usługi budowlane.

Zakres obowiązków obu wspólników Spółki cywilnej w Spółce z o.o. wyszczególniono w załączonym do wniosku piśmie, z którego wynika, iż do obowiązków i kompetencji Zarządcy należy w szczególności:

1.

kierowanie Spółką i samodzielne reprezentowanie jej we wszystkich sprawach (nie zastrzeżonych do właściwości Zgromadzenia Wspólników i nie skutkujących przy działaniu samodzielnym, zaciąganiem zobowiązań przekraczających jednorazowo wartość 40.000 zł),

2.

wytyczanie strategii działania Spółki oraz opracowywanie i przekazywanie zasadniczych

3.

zapewnienie rzetelnego i efektywnego systemu planowania,

4.

zapewnienie efektywnej i racjonalnej organizacji pracy Spółki, poprzez wdrażanie właściwych struktur i procesów, prowadzenie efektywnego zarządzania i zapewnienie należytej obsługi klientów,

5.

zarządzanie zasobami ludzkimi w Spółce w sposób zapewniający ich odpowiednią jakość, właściwą obsadę kadrową i ciągłość kadr o odpowiednich kompetencjach,

6.

zapewnienie ciągłego i sprawnego funkcjonowania Spółki, w tym właściwych warunków pracy, sprawnego zaplecza informatycznego i bezpieczeństwa informacji oraz ogólnego bezpieczeństwa pracy Spółki,

7.

zapewnienie realizacji zadań inwestycyjnych oraz remontów i modernizacji Spółki,

8.

kształtowanie poprawnych relacji z otoczeniem Spółki i jej klientami strategicznymi,

9.

nadzór nad działalnością marketingową i promocyjną Spółki,

10.

wykonywanie czynności z zakresu prawa pracy w granicach określonych w ust. 1,

11.

koordynowanie i nadzór nad działalnością Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku, gdyby Spółka cywilna wyświadczyła usługę budowlaną dla Spółki z o.o., obaj podatnicy, automatycznie zostaliby wyłączeni z możliwości rozliczania się w Spółce cywilnej na zasadach podatku liniowego.

Zdaniem wnioskodawczyni, ww. podatnicy nie tracą prawa do rozliczania się wg podatku liniowego. Art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi bowiem, iż osoby te utraciłyby prawo do podatku liniowego, jeśli usługa wykonana przez Spółkę cywilną na rzecz Spółki z o.o. pokrywałaby się z wykonywaną przez te osoby pracą w Spółce z o.o. W tym przypadku zakres obowiązków różni się od wykonanej (potencjalnie) usługi budowlanej. Na fakturze tytuł wykonanej usługi brzmi: "docieplenie stropodachu budynku".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do treści przepisu art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Możliwość wyboru opodatkowania podatkiem wg 19% stawki liniowej, normuje przepis art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

W myśl art. 9a ust. 3 ww. ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1.

wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub

2.

wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Z treści powołanych powyżej uregulowań prawnych wynika, że możliwości wyboru sposobu opodatkowania 19% podatkiem liniowym pozbawieni zostali ci podatnicy, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (również w formie spółki cywilnej) uzyskują przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, a usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy wykonywał lub wykonuje na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy.

Dla możliwości wyboru ww. sposobu opodatkowania nie stanowi natomiast przeszkody fakt świadczenia na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, które nie odpowiadają czynnościom wykonywanym przez podatnika w ramach stosunku pracy.

Ze złożonego wniosku wynika, iż usługa jaka ma zostać wykonana przez Spółkę cywilną (usługa budowlana) różni się od czynności wykonywanych przez wspólników tejże Spółki w ramach stosunku pracy na rzecz odrębnego podmiotu gospodarczego - Spółki z o.o., której są udziałowcami a zatrudnionych w niej w charakterze Zarządcy - Prezesa Zarządu oraz Zarządcy - Wiceprezesa Zarządu.

Mając na uwadze cytowane wyżej przepisy oraz przedstawione zdarzenie przyszłe, należy uznać, iż wykonanie przez Spółkę cywilną wskazanej we wniosku usługi na rzecz Spółki z o.o., nie spowoduje utraty przez wspólników tejże Spółki prawa do opodatkowania tzw. podatkiem liniowym dochodów uzyskiwanych z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl