IBPB1/415-35/08/BK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB1/415-35/08/BK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani K. przedstawione we wniosku z dnia 8 stycznia 2008 r. (data wpływu do tut. Biura - 14 stycznia 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania dochodów uzyskiwanych w ramach umowy o dzieło świadczonej na rzecz Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 stycznia 2008 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania dochodów uzyskiwanych w ramach umowy o dzieło świadczonej na rzecz Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W marcu 2005 r. wnioskodawczyni będąca wówczas studentką, nie prowadząca działalności gospodarczej oraz nie będąca zatrudnioną zawarła z Wyższą Szkołą umowę o dzieło autorskie, której przedmiotem było przygotowanie i przedstawienie słuchaczom autorskiego wykładu z zakresu języka włoskiego, utrwalenie go w postaci streszczenia bądź konspektu, ze wskazaniem materiałów dydaktycznych i szkoleniowych oraz przeniesieniem autorskich praw majątkowych na zamawiającego (odnośnie wykonanego dzieła). Przedmiotowa umowa została zawarta na czas określony tj. do 15 grudnia 2006 r. Zamawiający, zawarł umowę w związku z realizacją projektu finansowanego z funduszy otrzymanych z Unii Europejskiej. Regulacje wzajemnych praw i obowiązków stron umowy zostały określone w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego odnoszące się do umowy o dzieło, a w szczególności przyczyny odstąpienia, wypowiedzenia czy rozwiązania umowy poddano rygorom art. 627 - 646 ww. kodeksu. Zaliczki na podatek odprowadzane były regularnie przez płatnika, czyli zamawiającego.W związku z ukończeniem studiów i niemożnością znalezienia pracy na podstawie umowy o pracę, wnioskodawczyni podjęła działalność gospodarczą, którą zarejestrowała w dniu 1 października 2005 r.

Przedmiotem działalności była:

* nauka języków obcych - 80,42.A,

* kształcenie ustawiczne dorosłych i pozostałe formy kształcenia, gdzie indziej niesklasyfikowane - 80.42.B,

* działalność związana z tłumaczeniami i usługami sekretarskimi - 74.85.Z.

W ramach działalności świadczyła usługi indywidualnego nauczania oraz kilkuosobowych kursów językowych realizowanych w oparciu o dostępne na rynku podręczniki do nauki języka.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy uzyskiwane z umowy o dzieło autorskie przychody po rozpoczęciu działalności gospodarczej przez podatnika stanowiły przychody z działalności wykonywanej osobiście, czy też należało je rozliczyć w ramach działalności gospodarczej.

Zdaniem podatniczki przychody uzyskiwane z umowy o dzieło autorskie, zawartej z Wyższą Szkołą nie powinny być rozliczane w ramach działalności gospodarczej, a powinny stanowić przychody z działalności wykonywanej osobiście.

Na poparcie swojego stanowisko wnioskodawczyni wskazała, iż art. 13 ust. 8 o podatku dochodowym od osób fizycznych wyłącza z przychodów z działalności wykonywanej osobiście tylko te przychody, które zostały uzyskane na podstawie umów zawartych (zawieranych) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Fakt jej realizacji (do grudnia 2006 r.) po zarejestrowaniu działalności nie powinna skutkować koniecznością rozwiązaniu umowy i zawarcia jej z nowym podmiotem:

* umowa została zawarta 8 miesięcy przed zarejestrowaniem działalności na okres 1,5 roku zgodnie z założeniami realizowanego przez zlecającego projektu,

* podatnik w chwili podpisania umowy nie przewidywał w ogóle podjęcia działalności gospodarczej i brak w umowie stosowanych zapisów umożliwiających jej zmianę,

* przedmiot umowy - przygotowanie i przedstawienie słuchaczom wykładu autorskiego, utrwalenie go na piśmie w postaci streszczenia lub konspektu oraz przeniesienie praw autorskich na zlecającego nie jest tożsamy z przedmiotem prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

Podatniczka prowadzi indywidualne nauczanie względnie kursy kilkuosobowe jednak nie jest to związane z opracowaniem autorskich projektów, streszczeń czy konspektu jak i przeniesieniem praw autorskich. Podatnik jedynie realizuje nauczanie oparte na podręcznikach językowych odtwarzając poszczególne lekcje tam ujęte.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jednocześnie ww. ustawa wśród źródeł przychodów określonych w art. 10 ust. 1 wymienia m.in. wskazane w pkt 2 i 3 tego przepisu:

* działalność wykonywaną osobiście,

* pozarolniczą działalność gospodarczą.

W myśl definicji zawartej w art. 5a pkt 6 powołanej ustawy pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:

a.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Katalog przychodów, które należy zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście określony został w art. 13 ww. ustawy. Do przychodów tych między innymi należy zaliczyć przychody z tytułu osobistego wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, - z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9 (art. 13 pkt 8 lit. a) ww. ustawy).

Przepis powyższy zawiera zatem szczególną regulację, na mocy której przychody, które co do zasady stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście, należy zaliczyć do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jak z niego wynika zaliczenie przychodów do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 8 ww. ustawy, zależy od łącznego spełnienia następujących warunków:

1.

zleconą usługę podatnik wykona osobiście, tj. bez udziału osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło, które wykonywałyby czynności związane z istotą tej usługi,

2.

umowa zlecenia lub umowa o dzieło została zawarta z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą lub osobą prawną i jej jednostki organizacyjną niemającą osobowości prawnej,

3.

umowa zlecenia lub umowa o dzieło nie zostanie zawarta w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, tj. zlecona usługa nie wchodzi w zakres prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

W konsekwencji do przychodów z działalności wykonywanej osobiście nie można zaliczyć przychodów uzyskanych przez podatnika na podstawie umów zlecenia i dzieło, których zakres pokrywa się z przedmiotem prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

W świetle powyższego, jeżeli w istocie, jak wskazano to we wniosku, czynności wykonywane w ramach umowy o dzieło autorskie, jakie wnioskodawczyni świadczyła na rzecz Wyższej Szkoły, z których przychody otrzymywała również po rozpoczęciu działalności gospodarczej, były inne od czynności (usług) świadczonych w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, jak również z uwagi na fakt, że umowę o dzieło nie zawarto w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (przed jej rozpoczęciem), to przychody te można zakwalifikować do źródła przychodów jakim jest działalność wykonywana osobiście. W przeciwnym wypadku przychody powyższe - należy zaliczyć do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl