IBPB1/415-333/07/KB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB1/415-333/07/KB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana K., przedstawione we wniosku (data wpływu do tut. Biura - 13 grudnia 2007 r.), uzupełnionym w dniu 23 stycznia 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 19% stawki do opodatkowania dochodów uzyskiwanych z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 grudnia 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 19% stawki do opodatkowania dochodów uzyskiwanych z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych. Dlatego też pismem z dnia 7 stycznia 2008 r. wnioskodawcę wezwano do jego uzupełnienia. W dniu 23 stycznia 2008 r. do tut. Biura wpłynął uzupełniony wniosek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Do końca września 2007 r. wnioskodawca był zatrudniony na umowę o pracę na stanowisku lekarz (asystent) w SP ZOZ Szpital Rejonowy na oddziale urazowo - ortopedycznym. Od 1 października 2007 r. prowadzi własną działalność gospodarczą - gabinet ortopedyczno - urazowy. Podpisał również kontrakt z NZOZ i w ramach tego kontraktu świadczy usługi lekarskie dla SP ZOZ Szpital Rejonowy w oddziale urazowo - ortopedycznym. Za wykonane usługi wystawia rachunek dla NZOZ i od niego otrzymuje zapłatę.

W uzupełnieniu wniosku podatnik wskazał, iż w ramach stosunku pracy wykonywał:

* prace na oddziale ortopedycznym, leczenie i operacje,

* leczenie ambulatoryjne w poradni ortopedycznej.Obecnie w ramach kontraktu z NZOZ dla SP ZOZ Szpital Rejonowy wykonuje te same czynności, które wykonywał w ramach stosunku pracy oraz dodatkowo pracuje w poradni preluksacyjnej - badanie noworodków pod kątem dysplozji bioder. Wnioskodawca nie posiada udziałów, ani prawa do udziałów w zysku NZOZ.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wnioskodawcy przysługuje prawo rozliczenia działalności gospodarczej podatkiem liniowym.

Zdaniem wnioskodawcy ma prawo zastosować stawkę 19% (podatek liniowy) do dochodu z działalności gospodarczej, gdyż świadczy usługi na rzecz NZOZ, który nie był w roku bieżącym ani poprzednim jego pracodawcą.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do treści art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 - tj. pozarolniczej działalności gospodarczej - są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.W myśl art. 9a ust. 2 ww. ustawy podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c (tzw. podatek liniowy). W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Zgodnie z art. 30c ust. 1 ww. ustawy podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Jednakże wybór tej metody opodatkowania podlega ustawowemu ograniczeniu. Z tzw. podatku liniowego nie mogą skorzystać podatnicy którzy uzyskali z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał bądź wykonuje w roku podatkowym (art. 9a ust. 3 ww. ustawy).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż stosunek prawny na podstawie, którego podatnik wykonuje czynności dla SP ZOZ Szpital Rejonowy łączy wnioskodawcę z innym podmiotem (NZOZ-em), z którym ani w obecnym ani w poprzednim roku podatkowym wnioskodawca nie pozostawał w stosunku pracy. Nie można zatem uznać, iż w przedstawionym stanie faktycznym podatnik świadczy usługi na rzecz byłego pracodawcy.

W związku z brakiem zaistnienia przesłanek określonych w art. 9a ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowisko wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl