IBPB1/415-272/07/WRz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB1/415-272/07/WRz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani J. przedstawione we wniosku z dnia 20 listopada 2007 r. (data wpływu do tut. Biura - 26 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez lekarza stomatologa pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków na zakup publikacji książkowych z zakresu medycyny ogólnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 listopada 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez lekarza stomatologa pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków na zakup publikacji książkowych z zakresu medycyny ogólnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą w ramach niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej. Jest lekarzem stomatologiem z II stopniem specjalizacji i jako osoba legitymującym się dyplomem lekarza dentysty, podlega obowiązkowi ustawicznego dokształcania i uaktualniania także ogólnej wiedzy medycznej, którą wykorzystuje w codziennej pracy. Leczeni pacjenci posiadają różnego rodzaju schorzenia ogólne, pobierają w związku z tym różne leki i terapie, które wnioskodawczyni musi uwzględniać przy wykonywaniu zabiegów dentystycznych. W związku z czym pacjenci są prawidłowo diagnozowani i leczeni w sposób całościowy a nie fragmentaryczny. Dlatego też, dokonuje zakupów podręczników z przedmiotów stanowiących zakres wszystkich procesów kształcenia, w ramach Akademii Medycznej na wydziale lekarsko - stomatologicznym, tzn. szeroko pojętej medycyny, a nie tylko dyscyplin stomatologicznych. Na wielu publikacjach figurują adnotacje: "podręcznik dla studentów i lekarzy".W związku z powyższym zadano następujące pytanie: Czy wydatki na zakup ww. publikacji książkowych, szeroko pojętej medycyny ogólnej, a nie tylko dyscyplin stomatologicznych, mogą być kosztem uzyskania przychodu na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych, jako koszty poniesione w celu uzyskania przychodu.

Zdaniem wnioskodawczyni, ww. wydatki mogą być kosztem uzyskania przychodu, gdyż w sposób pośredni związane są z prowadzoną działalnością, a nie są wymienione w art. 23 ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.Jednocześnie zauważyć należy, iż istnienie związku przyczynowo - skutkowego z przedstawionymi we wniosku wydatkami, a uzyskiwaniem przychodów z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej winno być oceniane pod kątem niezbędności tychże wydatków dla prawidłowego i rzetelnego wykonywania zawodu lekarza stomatologa. Jednakże dokonanie oceny w tym zakresie spoczywa na wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl