IBPB1/415-268/07/KB/KAN-2382/11/07 - Odliczenie od podatku składki zdrowotnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB1/415-268/07/KB/KAN-2382/11/07 Odliczenie od podatku składki zdrowotnej.

"(...) Spółka Jawna prowadzi działalność gospodarczą w zakresie piekarstwa. Wspólnicy Spółki w najbliższym czasie zamierzają opłacać wyższą od przewidzianej w ustawie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy do kosztów uzyskania przychodu będzie można zaliczyć składkę na ZUS faktycznie opłaconą, tj. wyższą nie przewidzianą ustawą?

Czy odliczeniu od podatku będzie podlegać 7,75% kwoty faktycznie wpłaconej na ubezpieczenie zdrowotne, czy tylko do wysokości 7,75% wynikającej z ustawy?

(...) Stosownie do treści art. 6 ust. 1 pkt 5 (...) ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą oraz osoby z nimi współpracujące podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz - zgodnie z art. 12 ust. 1 ww. ustawy z zastrzeżeniem ust. 2 i 3 - obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą podlegają na swój wniosek dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu (art. 11 ust. 2 ww. ustawy).

Art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c (...) ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych stanowi, iż obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi lub ubezpieczeniem społecznym rolników, które są osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą lub osobami z nimi współpracującymi.

Zgodnie z art. 26 ust 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 29-30c oraz art. 30e, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu kwot składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących.

Art. 22 ust. 1 ww. ustawy stanowi natomiast, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Powołane wyżej przepisy dają osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą - także wspólnikom spółki jawnej - możliwość wyboru w jaki sposób będą odliczać od dochodu składki zapłacone na ubezpieczenia społeczne. Mogą dokonać tego poprzez odliczenie od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych lub poprzez bezpośrednie zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej w formie spółki jawnej pozarolniczej działalności gospodarczej poniesionych na ten cel wydatków. Podkreślić jednocześnie należy, iż niezależnie od wybranego sposobu odliczania składek na ubezpieczenia społeczne, dochód można pomniejszyć tylko o składki faktycznie zapłacone, a nie o składki należne lecz nie uiszczone. (podkreśl. red.)

Stosownie do treści art. 27b ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obliczony zgodnie z przepisami ustawy podatek dochodowy obniża się w pierwszej kolejności o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika.

Zgodnie z art. 27b ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kwota składki, o którą pomniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki. Odliczeniu podlegają jedynie składki rzeczywiście zapłacone w roku podatkowym, bowiem w myśl postanowień art. 27b ust. 3 ww. ustawy wysokość wydatków na ubezpieczenie zdrowotne ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Podstawę wymiaru składek zarówno na ubezpieczenia społeczne jak i na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą stanowi zadeklarowana przez podatnika kwota. Przepisy prawa podatkowego nie określają górnego limitu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Wysokość tę określają odpowiednio ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, iż podatnicy opłacający samodzielnie składki na ubezpieczenia społeczne mogą zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wysokość faktycznie poniesionych na ten cel wydatków, a w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego mogą odliczyć od podatku faktycznie zapłaconą na ten cel kwotę nie większą niż 7,75% podstawy wymiaru składki, (podkreśl. red.) o ile wysokość podstawy wymiaru ww. składek nie sprzeciwia się wielkościom określonym w odrębnych przepisach. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/4/57-58