IBPB1/415-254/07/BK - Zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych dotacji z budżetu miasta, otrzymanej przez podatnika w związku z prowadzeniem szkoły prywatnej o uprawnieniach szkoły publicznej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB1/415-254/07/BK Zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych dotacji z budżetu miasta, otrzymanej przez podatnika w związku z prowadzeniem szkoły prywatnej o uprawnieniach szkoły publicznej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani M. S. przedstawione we wniosku z dnia 8 listopada 2007 r. (data wpływu do tut. Biura - 16 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dotacji uzyskanej z Urzędu Miasta - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 listopada 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dotacji uzyskanej z Urzędu Miasta.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą na zasadach określonych w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, której przedmiotem jest prowadzenie szkoły prywatnej o uprawnieniach szkoły publicznej. Zgodnie z ustawą z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, otrzymuje co miesiąc dotację z Urzędu Miasta. Dotacja ta jest jej przychodem. Otrzymaną dotacje księguje w kol. 16 podatkowej księgi przychodów i rozchodów, gdyż uważa że kwota ta jest zwolniona z podatku dochodowego. Natomiast przychody z czesnego płaconego przez słuchaczy księguje w kolumnie 7 i 9 podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a koszty, tj. wynagrodzenie nauczycieli i pozostałe koszty księguje w kolumnie 13, 14 i 15 ww. księgi. Czesne otrzymywane od słuchaczy pokrywa poniesione koszty.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dotacja w opisanym przypadku jest w całości zwolniona od podatku dochodowego od osób fizycznych i za tym sposób prowadzenia rozliczeń księgowych jest prawidłowy.

Zdaniem podatniczki otrzymywana dotacja zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 129 jest zwolniona z podatku dochodowego. Jeżeli koszty ponoszone w związku z prowadzoną działalnością byłyby wyższe od otrzymywanego czesnego od słuchaczy to koszty musiałyby być pokryte otrzymaną dotacją i nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Prowadzenie szkół przez osoby fizyczne zaliczane jest do źródła przychodów - pozarolnicza działalność gospodarcza w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 5a pkt 6 tej ustawy.

W świetle art. 14 ust. 2 pkt 2 cyt. ustawy przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych. Jednak zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 129, tej ustawy wolne od podatku dochodowego są dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Jednakże stosownie do postanowień art. 23 ust. 1 pkt 56 tej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych m.in. z ww. dotacji.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż w świetle wyżej wskazanych przepisów dotacja otrzymana z Urzędu Miasta w związku prowadzeniem przez wnioskodawczynię szkoły prywatnej o uprawnieniach szkoły publicznej, korzysta ze zwolnienia z opodatkowania. Jednakże wydatki bezpośrednio sfinansowane z dotacji nie stanowią kosztów uzyskania tych przychodów. Nadmienić także należy, iż zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 36 ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są dochody z tytułu prowadzenia szkół w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w części wydatkowanej na cele szkoły w roku podatkowym lub w roku po nim następującym. Zakres wydatków objętych przedmiotowym zwolnieniem reguluje art. 21 ust. 7 cytowanej ustawy.

Jednocześnie zwraca się uwagę, iż wskazany w części F. poz. 50 sposób księgowania otrzymanej dotacji w kol. 16 podatkowej księgi przychodów i rozchodów zatytułowanej "uwagi" oraz przychodów z czesnego płaconego przez słuchaczy w kol. 7 i 9 jest prawidłowy, o ile wnioskodawczyni prowadzi ww. księgę przychodów i rozchodów wg wzoru obowiązującego po dniu 15 marca 2007 r. wprowadzonego rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 16 lutego 2007 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 36, poz. 229). Natomiast koszty o których mowa we wniosku, tj. koszty wynagrodzenia nauczycieli i pozostałe koszty winny zostać zaksięgowane odpowiednio w kolumnach 12 i 13 ww. księgi przychodów i rozchodów.

Jeżeli natomiast korzysta Pani z wzoru podatkowej księgi przychodów i rozchodów obowiązującego przed dniem 15 marca 2007 r. to wskazany sposób księgowania kosztów i przychodów z czesnego jest prawidłowy, jednak nieprawidłowe jest księgowanie uzyskanej dotacji. Ta bowiem jako przychód nie podlegający opodatkowaniu może być ujęta wyłącznie w kol. 17 księgi. Zgodnie bowiem z § 2 pkt 1 ww. rozporządzenia zmieniającego podatnicy, którzy przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, co miało miejsce w dniu 15 marca 2007 r., założyli podatkową księgę przychodów i rozchodów według wzoru dotychczasowego, mogą ewidencjonować w tej księdze zdarzenia gospodarcze po wejściu w życie ww. rozporządzenia z dnia 16 lutego 2007 r. W takim przypadku podatnicy prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów z uwzględnieniem zasad określonych przepisami ww. rozporządzenia z dnia 16 lutego 2007 r., w tym stosują odpowiednie objaśnienia do podatkowej księgi przychodów i rozchodów w brzmieniu nadanym ww. rozporządzeniem z dnia 16 lutego 2007 r. i nie wypełniają w podatkowej księdze przychodów i rozchodów kolumny 12.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl