IBPB1/415-232/08/AB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 czerwca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB1/415-232/08/AB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana K., przedstawione we wniosku z dnia 7 marca 2008 r. (data wpływu do tut. Biura - 12 marca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, m.in. w zakresie możliwości opodatkowania 19% stawką tzw. podatku liniowego, dochodów uzyskiwanych przez wspólnika spółki osobowej prawa handlowego z tytułu prowadzonej w ramach tej spółki pozarolniczej działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 marca 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie możliwości opodatkowania 19% stawką tzw. podatku liniowego, dochodów uzyskiwanych przez wspólnika spółki osobowej prawa handlowego z tytułu prowadzonej w ramach tej spółki pozarolniczej działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest udziałowcem Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zamierza utworzyć, z żoną, Spółkę osobową prawa handlowego (określaną dalej także jako "Spółka osobowa") i wnieść do niej posiadane przez siebie udziały w Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jako swój wkład do Spółki osobowej.

Wartość udziałów wniesionych przez wnioskodawcę do Spółki osobowej prawa handlowego zostanie ustalona przez wspólników w umowie - akcie założycielskim tej Spółki (sporządzonej w formie aktu notarialnego), zgodnie z wartością rynkową wnoszonych udziałów na dzień ich wniesienia. Na pewnym etapie działalności Spółki osobowej jej wspólnicy rozważają możliwość sprzedaży przez tę Spółkę całości lub części udziałów Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, na podstawie umowy zawartej pomiędzy Spółką osobową, jako właścicielem udziałów a kupującym oraz przeznaczenie całości lub części uzyskanego w ten sposób dochodu na prowadzenie działalności gospodarczej za pośrednictwem Spółki osobowej prawa handlowego.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy, działając jako wspólnik Spółki osobowej, osiągający za jej pośrednictwem dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej ma prawo korzystać z formy opodatkowania dochodów osiąganych za pośrednictwem tej Spółki na zasadach określonych w artykule 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. według 19% stawki liniowej.

Zdaniem wnioskodawcy, działając jako wspólnik Spółki osobowej osiągający za jej pośrednictwem dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej ma prawo korzystać z formy opodatkowania dochodów osiąganych za pośrednictwem tej Spółki na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. według 19% stawki liniowej.

W uzasadnieniu swojego stanowiska podnosi, że zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W tym przypadku są zobowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Natomiast ust. 3 tego przepisu, wprowadza ograniczenie odnośnie możliwości stosowania rozliczenia na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie podmiotów osiągających przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy. Ograniczenie to nie będzie jednak dotyczyć wnioskodawcy, jako wspólnika Spółki osobowej, w związku z brakiem występowania tego typu zależności w przypadku opisywanym we wniosku.

Zgodnie z art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce uznaje się za przychody ze źródła wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy - pozarolnicza działalność gospodarcza.

Cytowany wyżej art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ani żaden inny przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależnia (nie wyłącza) możliwości wyboru opodatkowania dochodów na zasadach określonych w art. 30c od sposobu w jaki jest prowadzona działalności gospodarcza, z której dochód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (tj. indywidualna działalność gospodarcza, czy też działalność prowadzona w formie spółki nie posiadającej osobowości prawnej).

Reasumując, w ocenie wnioskodawcy jako wspólnik Spółki osobowej będzie miał prawo do opodatkowania dochodów osiąganych za pośrednictwem tej Spółki 19% liniową stawką podatku na zasadach określonych w art. 5b ust. 2 w związku z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przy spełnieniu warunku wymienionego w art. 9a ust. 2 tej ustawy, tj. złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze takiego sposobu rozliczania podatku w obowiązującym terminie.

Zdaniem wnioskodawcy przedstawione powyżej stanowisko zostało również potwierdzone w interpretacjach organów podatkowych, które przykładowo powołuje.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Jednocześnie nadmienić należy, iż możliwość opodatkowania dochodów 19% podatkiem liniowym dotyczy tylko i wyłącznie dochodów uzyskanych w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Definicja pozarolniczej działalności gospodarczej zawarta została w art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Zgodnie z jego treścią, działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza to działalność zarobkowa:

* wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,

* polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

* polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,

- prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Istotnym jest zatem prawidłowe ustalenie z jakiego źródła przychodu wnioskodawca uzyska przychód. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie wnioskodawca stwierdził, że będzie osiągał dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Dlatego też, jego stanowisko uznano za prawidłowe.

Wskazać również należy, iż na gruncie przedmiotowej sprawy analizie nie poddano powołanych we wniosku interpretacji organów podatkowych (postanowień co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego), które wydane zostały w indywidualnych sprawach wnioskodawców.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl