IBPB1/415-224/07/AB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB1/415-224/07/AB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana L. przedstawione we wniosku z dnia 23 lipca 2007 r. (data wpływu do tut. Biura - 8 sierpnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie sposobu ustalenia kosztu uzyskania przychodu w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego wniesionego do spółki komandytowo-akcyjnej w formie aportu, który będzie środkiem trwałym tejże spółki - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 sierpnia 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie sposobu ustalenia kosztu uzyskania przychodu w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego wniesionego do spółki komandytowo-akcyjnej w formie aportu, który będzie środkiem trwałym tejże spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Zgodnie z zawartą w 2004 r. umową przedwstępną wnioskodawca wraz z małżonką zostaną współwłaścicielami kilku lokali mieszkalnych, które będą stanowiły ich wspólny majątek. Na zakup tych lokali w 2004 r. zawarli z deweloperem umowę przedwstępną sprzedaży i zapłacili wtedy 100% ceny lokali, których budowa zostanie zakończona w 2007 r.

Pod koniec 2007 r. aktem notarialnym zostanie na nich przeniesiona własność wydzielonych nieruchomości. Następnie małżonkowie zamierzają wnieść lokale mieszkalne w formie aportu do istniejącej już spółki komandytowo - akcyjnej, w zamian za akcje tej spółki. Wnioskodawcy zamierzają wnieść do spółki aport po wartości rynkowej, ustalonej przy pomocy wyceny rzeczoznawcy. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej spółka dokona następnie sprzedaży przynajmniej części ww. lokali wniesionych w formie aportu. Pozostałe lokale mogą być wykańczane i wynajmowane, a później również sprzedane.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Jak ustalić koszt uzyskania przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego, który będzie wykorzystywany przez spółkę jako środek trwały i wynajmowany.

Zdaniem wnioskodawcy, w przypadku sprzedaży mieszkań będących środkami trwałymi spółki komandytowo-akcyjnej będzie miał zastosowanie art. 30e ust. 2 w związku z art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochód ze sprzedaży będzie stanowiła różnica pomiędzy uzyskanym przychodem ze sprzedaży a kosztami nabycia - z tym, że ceną nabycia u osób fizycznych, które wniosły aport dla ustalenia kosztów sprzedaży będzie wartość rynkowa wniesionego przez nich aportem lokalu powiększona o poniesione nakłady w czasie użytkowania i powiększona o dokonane odpisy amortyzacyjne.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przy czym, w myśl art. 10 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy przepisu powyższego nie stosuje się do odpłatnego zbycia w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.Jednakże, w świetle treści art. 10 ust. 3 ww. ustawy - przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Podobnie art. 14 ust. 2c ww. ustawy wyklucza z przychodów pozarolniczej działalności gospodarczej przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie, nakazując w tym zakresie odpowiednio stosować art. 30e ustawy.

Stosownie do art. 30e ust. 1 tej ustawy, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Przy czym, podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw (art. 30e ust. 2 tej ustawy). Podatek jest płatny w terminie złożenia zeznania, o którym mowa w art. 45, za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie (art. 30e ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Zatem, w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego, koszt uzyskania przychodu ustala się zgodnie z art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w myśl którego, koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.W świetle cytowanych przepisów, w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego wniesionego do spółki komandytowo-akcyjnej w formie aportu, a więc składnika majątku spółki, stanowiącego współwłasność łączną wspólników tejże spółki, będącego jednocześnie jej środkiem trwałym, kosztem uzyskania przychodu będzie wartość tego lokalu określona w akcie notarialnym przenoszącym jego własność na rzecz spółki komandytowo-akcyjnej, czyli wartość rynkowa powiększona o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość tego lokalu, poczynione w czasie jego posiadania.

Ponadto zauważa się, że stosownie do art. 22c pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, amortyzacji nie podlegają budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich dźwigami lub lokale mieszkalne, służące prowadzonej działalności gospodarczej lub wydzierżawiane albo wynajmowane na podstawie umowy, jeżeli podatnik nie podejmie decyzji o ich amortyzowaniu. W przypadku gdy spółka komandytowo-akcyjna jednak podejmie decyzję o amortyzowaniu lokali mieszkalnych, koszty uzyskania przychodu ustalone zgodnie z cytowanymi powyżej przepisami należy pomniejszyć (a nie powiększyć, jak zaznaczył wnioskodawca przedstawiając własne stanowisko w sprawie) o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych.

Powyższe wynika z art. 30e ust. 2 tej ustawy, który konieczność powiększania dochodu ze sprzedaży nieruchomości o sumę odpisów amortyzacyjnych odnosi do dochodu rozumianego jako różnica pomiędzy przychodem a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c ww. ustawy.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).

Stosownie do powołanego wyżej art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów ustalone zgodnie z cytowanymi wyżej przepisami u każdego wspólnika, będą określone proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku, a nie jak nieprawidłowo stwierdził wnioskodawca " (...) u osób fizycznych które wniosły aport."

W świetle powołanych przepisów i w odniesieniu do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego stanowisko wnioskodawcy, że koszty uzyskania przychodu w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego, stanowiącego środek trwały tejże spółki, należy powiększyć o dokonane odpisy amortyzacyjne oraz że koszty uzyskania przychodu będą ustalane zgodnie z cytowanymi wyżej przepisami u osób fizycznych, które wniosły aport jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl