IBPB1/415-201/07/BK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB1/415-201/07/BK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana L. przedstawione we wniosku z dnia 18 października 2007 r. (data wpływu do tut. Biura - 23 października 2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania dochodów uzyskiwanych w ramach umów zlecenia lub umów o dzieło świadczonych na rzecz P. Ś. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 października 2007 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania dochodów uzyskiwanych w ramach umów zlecania lub umów o dzieło świadczonych na rzecz P. Ś.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Podatnik jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym P. Ś. w G., zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Jego praca naukowa i naukowo techniczna koncentruje się na pracach badawczych w jednostce badawczo-rozwojowej jaką jest uczelnia. Wyniki tych bada służą wspomaganiu prac inżynierskich i publikowane są na zewnątrz w postaci publikacji naukowych.

W dniu 1 września 2007 r. rozpoczął działalność gospodarczą, której przedmiotem są badania i analizy techniczne, działalność w zakresie projektowania budowlanego, urbanistycznego, technologicznego oraz kształcenia ustawicznego dorosłych i pozostałe formy kształcenia, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Prowadzona pozarolnicza działalność gospodarcza ma na celu działania technologiczne, a nie naukowe gdyż (wnioskodawca) nie jest jednostką badawczo-rozwojową i nie prowadzi działalności naukowo-badawczej. Działalność ukierunkowana jest na świadczenie usług w zakresie analiz wytrzymałościowych, analiz drgań, analiz cieplnych, analiz zmęczeniowych oraz optymalizacji konstrukcji mechanicznych. Tego typu analizy wykorzystywane są podczas projektowania nowych konstrukcji lub jako weryfikacja konstrukcji już istniejących. Nadrzędnym celem działalności wnioskodawcy jest podnoszenie jakości produktów wytwarzanych przez rodzimych przedsiębiorców poprzez analizowanie ich cech konstrukcyjnych i wskazywanie lepszych rozwiązań.

W roku 2008 wnioskodawca zamierza świadczyć usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło zawartej z P., czyli obecnym pracodawcą. Usługi te będą polegać na działalności naukowej i naukowo-badawczej wybiegającej poza zakres umowy o pracę. Będą to działania naukowo-badawcze świadczone przez jednostki badawczo-rozwojowe, a nie działania w formie analiz i badań technicznych mieszczących się w zakresie działalności gospodarczej. Dodatkowo przeprowadzone badania i analizy będą prezentowane na zewnątrz, głównie w postaci publikacji naukowych oraz publikacji dydaktycznych.

Ww. usługi świadczone będą w formie umów zlecenia lub umów o dzieło. Każde kompletne zadanie wykonywane będzie na podstawie odrębnej umowy zlecenia lub umowy o dzieło, z których część umów będzie zawierać klauzule obostrzające:

1.

odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultaty tych czynności oraz ich wykonanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2.

są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności,

3.

wykonujący czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością,

a inne nie będą posiadały takich klauzuli. Powyższe uzależnione będzie od specyfikacji wykonywanego zlecenia oraz jego zakresu.

Wszystkie zawarte umowy mieć będą na celu powstanie publikacji naukowych lub analiz naukowych służących innym do dalszych badań naukowych. Prace te wykorzystywane będą również do celów edukacyjnych dla szkół oraz innych instytucji edukacyjnych. Wszystkie wyniki i badania objęte będą prawami autorskimi, które zostaną scedowane na zleceniodawcę, tj. P. Ś.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przychody uzyskiwane przez zawarcie umów zlecenia lub umów o dzieło świadczonych na rzecz P. Ś. są przychodami z tytułu prowadzonej przez wnioskodawcą pozarolniczej działalności gospodarczej, czy też przychód taki będzie wyłączony z przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej i opodatkowany na podstawie dochodów uzyskiwanych osobiście z pominięciem działalności gospodarczej.

Zdaniem podatnika zakres umów zleceń lub umów o dzieło zawartych z P. nie mieści się w zakresie prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, bowiem działalność wnioskodawcy nie jest prowadzona jako działalność jednostki badawczo-naukowej i w związku z tym nie obejmuje badań naukowo badawczych, których rezultatem są analizy i publikacje służące dalszemu rozwojowi nauki. Działalność wnioskodawcy polega bowiem na analizach technicznych dla innych podmiotów gospodarczych, gdzie wyniki i analizy będą przekładać się na konkretny wyrób czy projekt techniczny z zakresu budowy maszyn (np. projekt naczepy samochodowej).

W związku z powyższym zawarte umowy z P. nie mieszczą się w zakresie prowadzonej przez wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej i powinny być rozliczane jako źródła przychodów z działalności wykonywanej osobiście.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie zauważyć należy, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest wyłącznie ocena stanowiska wnioskodawcy w zakresie kwalifikacji przychodów (jakie będzie uzyskiwał w związku z zawartymi umowami zlecenia i umowami o dzieło) do jednego ze wskazanych we wniosku źródeł przychodów, tj. do działalności wykonywanej osobiście lub pozarolniczej działalności gospodarczej. Interpretacja nie odnosi się przy tym do możliwości zakwalifikowania ww. przychodów do przychodów ze stosunku pracy, zważywszy, iż w złożonym wniosku wskazano, że świadczone "usługi będą polegać na działalności naukowej i naukowo badawczej wybiegającej poza zakres umowy o pracę".

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jednocześnie ww. ustawa wśród źródeł przychodów określonych w art. 10 ust. 1 wymienia m.in. wskazane w pkt 2 i 3 tego przepisu:

* działalność wykonywaną osobiście,

* pozarolniczą działalność gospodarczą.

W myśl definicji zawartej w art. 5a pkt 6 powołanej ustawy pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:

1.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

2.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

3.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Definicję powyższą uzupełnia regulacja zawarta w art. 5b ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którą za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1.

odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2.

są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3.

wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzona działalnością.

Katalog przychodów, które należy zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście określony został w art. 13 ww. ustawy. Do przychodów tych między innymi należy zaliczyć przychody z tytułu osobistego wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło (art. 13 pkt 8 ustawy), uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,

- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Przepis powyższy zawiera zatem szczególną regulację, na mocy której przychody, które co do zasady stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście, należy zaliczyć do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jak z niego wynika zaliczenie przychodów do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 8 ww. ustawy, zależy od łącznego spełnienia następujących warunków:

1.

zleconą usługę podatnik wykona osobiście, tj. bez udziału osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło, które wykonywałyby czynności związane z istotą tej usługi,

2.

umowa zlecenia lub umowa o dzieło została zawarta z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą lub osobą prawną i jej jednostki organizacyjną niemającą osobowości prawnej,

3.

zlecona usługa nie wchodzi w zakres prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

W konsekwencji do przychodów powyższych nie można zaliczyć przychodów uzyskanych przez podatnika na podstawie umów zlecenia i dzieło, których zakres pokrywa się z przedmiotem prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

W świetle powyższego, jeżeli w istocie, jak wskazano to we wniosku, czynności (usługi) wykonywane w ramach umów zlecenia i umów o dzieło, jakie wnioskodawca zamierza zawrzeć z P. Ś. będą inne od czynności (usług) świadczonych w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, to przychody te należy zakwalifikować do źródła przychodów jakim jest działalność wykonywana osobiście. W przeciwnym wypadku przychody powyższe - należy zaliczyć do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Do wniosku wnioskodawca dołączył opinię o jego działalności naukowej i naukowo-badawczej. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do jego oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl