IBPB1/415-173/07/WRz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB1/415-173/07/WRz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani M., przedstawione we wniosku z dnia 1 października 2007 r. (data wpływu do tut. Biura 11 października 2007 r.) uzupełnionym w dniu 7 stycznia 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków związanych z odbywaną aplikacją radcowską:

* w części dotyczącej możliwości zaliczenia ww. wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe,

* w części dotyczącej momentu zaliczenia ww. wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 października 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości i momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków związanych z odbywaną aplikacją radcowską.Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych. Dlatego też pismem z dnia 24 grudnia 2007 r. wezwano do jego uzupełnienia.W dniu 7 stycznia 2008 r. do tut. Biura wpłynęło uzupełnienie ww. wniosku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą, jako Doradca Podatkowy, na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Na chwilę obecną zakres jej działalności obejmuje usługi rachunkowo księgowe (PKD 74.12.Z), bowiem jest doradcą podatkowym wpisanym na listę doradców podatkowych. Jednocześnie rozpoczęła aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w K., z którą związane są określone wydatki, w tym np. składka członkowska i coroczne czesne płatne z góry, które za rok szkolny 2007/2008 zostało w całości uiszczone we wrześniu 2007 r.Z uzupełnienia wniosku wynika, iż prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów ewidencjonując koszty uzyskania przychodów metodą memoriałową.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy wydatki na aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Czy całość czesnego za rok szkolny 2007/2008 uiszczonego we wrześniu 2007 r. można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów 2007 r....

Zdaniem wnioskodawczyni zgodnie z art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania bądź zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem tych wymienionych w art. 23 u.p.d.o.f. Wydatki na aplikację radcowską jako wydatki na podniesienie kwalifikacji służą osiągnięciu przychodu. Zakończenie aplikacji i uzyskanie tytułu radcy prawnego pozwoli nie tylko na rozszerzenie zakresu świadczonych usług lecz również pozwoli na poszerzenie wiedzy potrzebnej do wykonywania zawodu doradcy podatkowego.W związku z powyższym wydatki na aplikację radcowską takie jak np. wydatki na czesne, składka członkowska etc. mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w roku ich faktycznego poniesienia. Tym samym czesne za II rok aplikacji radcowskiej, które uiszczono we wrześniu 2007 r. może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w całości w tymże roku podatkowym.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Aby wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu spełniać łącznie następujące warunki:

* pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

* nie znajdować się na liście wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

* być właściwie udokumentowany.

Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych poprzez odbywaną aplikację radcowską nie są ujęte w katalogu zawartym w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów. Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów. Dla uzyskania takiego statusu konieczne jest również, jak już wcześniej wspomniano, zaistnienie związku przyczynowego między poniesionym wydat-kiem, a celem jakim jest osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źró-dła przychodów. Do stwierdzenia czy poniesione opłaty związane z odbywaną aplikacją radcowską mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej istotnym jest ustalenie:

* czy taki wydatek związany jest ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są po-trzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i mają związek z tą działalnością,

* czy wydatek ten służy tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia nie związanego z działalnością gospodarczą, a więc który co do zasady ma charakter osobisty.

Jako uzasadnione racjonalnie i gospodarczo, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła jakim jest działalność gospodarcza, uznać należy wy-datki na kształcenie, które pozwolą podatnikowi nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności gospodarczej. Mając na względzie przedstawiony wyżej stan faktyczny stwierdzić należy, iż wydatki jakie poniosła podatniczka w związku z aplikacją radcowską spełniają ww. warunki, gdyż podnoszą jej kwalifikacje zawodowe, które przyczynią się w przyszłości do zwiększenia przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej, przeto w myśl ogólnej zasady określonej art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.

Zatem stanowisko wnioskodawczyni w tym zakresie uznaje się za prawidłowe.

Jednakże wydatków tych nie można bezpośrednio powiązać z konkretnym przychodem osiąganym przez podatnika z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.Stosownie do treści art. 22 ust. 5 ww. ustawy u podatników prowadzących księgi rachun-kowe koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrze-żeniem ust. 5a i 5b.

Zgodnie z treścią art. 22 ust. 5c ww. ustawy koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Je-żeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe okre-ślenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Zgodnie z art. 22 ust. 6 ww. ustawy - zasady określone w ust. 5-5c, z zastrzeżeniem ust. 6b, mają zastosowanie również do podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów, pod warunkiem że stale w każdym roku podatkowym księgi te będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania przychodów odnoszących się tylko do tego roku podatkowego.W świetle powyższego zasadą jest potrącanie (rozliczanie dla celów podatkowych) poniesionych kosztów bezpośrednich w roku, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, zaś kosztów innych niż bezpośrednio związane z przychodami (tzw. kosztów pośrednich), w dacie ich poniesienia. Ponadto, koszty pośrednie są rozliczane proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Poniesione przez podatniczkę wydatki są niewątpliwie kosztem pośrednim. Zatem, z uwagi na stosowaną przy prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów memoriałową metodę ewidencjonowania kosztów, koszty przekraczające rok podatkowy (a takimi są wydatki na aplikację radcowską) należy przyporządkować do roku 2007 i 2008.Przeto, mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz cytowane wyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy stwierdzić, iż wydatki na czesne związane z aplikacją radcowską i składkę członkowską płatne z góry należy rozliczyć w czasie, tj. w okresie którego ww. wydatki dotyczą.

Zatem stanowisko wnioskodawczyni w tym zakresie uznaje się za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl