IBPB1/415-163/07/MW - Możliwość opodatkowania 19% podatkiem liniowym dochodów uzyskiwanych przez wspólnika spółki jawnej, której przedmiot działalności obejmuje świadczenie usług doradczych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB1/415-163/07/MW Możliwość opodatkowania 19% podatkiem liniowym dochodów uzyskiwanych przez wspólnika spółki jawnej, której przedmiot działalności obejmuje świadczenie usług doradczych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana B., przedstawione we wniosku z dnia 4 października 2007 r. (data wpływu do tut. Biura - 10 października 2007 r.) uzupełnionym w dniu 10 grudnia 2007 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania 19% podatkiem liniowym, dochodów uzyskiwanych z tytułu prowadzonej w ramach spółki jawnej pozarolniczej działalności gospodarczej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania 19% podatkiem liniowym, dochodów uzyskiwanych z tytułu prowadzonej w ramach spółki jawnej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych. Dlatego też pismem z dnia 26 listopada 2007 r. wezwano wnioskodawcę do jego uzupełnienia, poprzez wyczerpujące przedstawienie stanu faktycznego. W dniu 10 grudnia 2007 r. do tut. Biura wpłynęło uzupełnienie ww. wniosku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest członkiem zarządu Spółki zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. W ramach umowy o pracę do obowiązków wnioskodawcy należy:

*

prowadzenie interesów spółki,

*

bieżące zarządzanie, zawieranie umów handlowych i innych,

*

pełnienie obowiązków nałożonych umową spółki, uchwałami Walnego Zgromadzenia, Rady Nadzorczej, aktami wewnętrznymi oraz powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.

Powyższe obowiązki wynikają z roli zarządu, jaką pełni on w spółce, bowiem w myśl przepisów art. 201 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r.- Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) zarząd prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę.

W uzupełnieniu wniosku wnioskodawca sprecyzował, iż:

1)

zgodnie z umową spółki do obowiązków zarządu należy:

*

zarządzanie majątkiem i sprawami spółki,

*

kierowanie całokształtem bieżącej działalności spółki.

2)

prowadzenie interesów spółki oraz wykonywanie obowiązków związanych z pełnieniem funkcji członka zarządu w tym obowiązków nałożonych powyższymi zapisami w umowie spółki oraz powszechnie obowiązującymi przepisami prawa polega w szczególności na:

*

reprezentowaniu spółki na zewnątrz przed kontrahentami, urzędami, innymi instytucjami

*

podpisywanie w imieniu spółki dokumentów i umów,

*

kierowanie i nadzorowanie działalnością spółki,

*

sporządzanie sprawozdań dla wspólników, w tym sprawozdania zarządu z działalności,

*

zwoływanie zgromadzeń wspólników,

*

udział w posiedzeniach zarządu,

*

podpisywanie sprawozdań finansowych spółki,

*

nadzór nad wypełnianiem obowiązków sprawozdawczych ciążących na spółce,

*

działania w zakresie optymalizacji struktury organizacyjnej,

*

dobór personelu.

Równocześnie ww. spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nabywa usługi doradcze, które są niezbędne do wykonywania Zarządu Funduszami Kapitału Zalążkowego. Nabywane przez spółkę usługi doradcze obejmują:

*

identyfikowanie i analizowanie potencjalnych projektów inwestycyjnych,

*

dokonywanie wstępnej oceny projektów inwestycyjnych na podstawie wstępnych analiz prawnych, finansowych, technicznych, ekonomicznych i rynkowych,

*

przygotowania, korekty i optymalizacji biznesplanów, w tym analiz prawnych i ekonomicznych projektów inwestycyjnych,

*

opracowywanie strategii komercjalizacji na bazie wykonanych analiz,

*

opracowywanie założeń do oferty na bazie wykonanych analiz,

*

przygotowywanie umów inwestycyjnych.

Usługi powyższe na rzecz spółki z o.o. wnioskodawca zamierza świadczyć jako wspólnik spółki jawnej, której przedmiot działalności będzie obejmował świadczenie usług doradczych.

W uzupełnieniu wniosku wnioskodawca wskazał również, iż pozostali wspólnicy spółki jawnej nie wykonywali w roku podatkowym lub roku poprzedzającym rok podatkowy w ramach stosunku pracy ani spółdzielczego stosunku pracy czynności tożsamych do czynności wykonywanych w ramach działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wnioskodawca, jako wspólnik spółki jawnej świadczącej usługi doradcze w zakresie opisanym powyżej na rzecz spółki z o.o., w której jako członek zarządu jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, obejmującej wykonywanie czynności przewidzianych w art. 201 Kodeksu Spółek Handlowych będzie miał prawo do opodatkowania uzyskiwanych dochodów na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. według liniowej 19% stawki podatku dochodowego?

Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy z zastrzeżeniem ust. 3 mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy. Przepis art. 30c ww. ustawy stanowi, iż podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Stosownie do art. 9a ust. 3 ww. ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1.

wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub

2.

wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

-

w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Zgodnie z powyższym przepisem możliwości wyboru sposobu opodatkowania według stawki 19% zostali pozbawieni ci podatnicy, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyskują przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, a usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik wykonywał bądź wykonuje na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w roku podatkowym lub roku poprzedzającym rok podatkowy w ramach stosunku pracy.

W opinii wnioskodawcy, z przedstawionego powyżej zakresu obowiązków wynikających z umowy o pracę oraz zakresu usług świadczonych przez spółkę jawną na rzecz spółki z o.o. wynika, iż usługi świadczone przez spółkę jawną w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz spółki z o.o. nie odpowiadają czynnościom związanym z pełnieniem funkcji prezesa zarządu spółki z o.o. i nie wchodzą do zakresu obowiązków wynikających z umowy o pracę.

Zatem zdaniem wnioskodawcy będzie miał on prawo do opodatkowania dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki jawnej ze świadczenia usług na rzecz obecnego pracodawcy według zasad określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych gdyż czynności te nie odpowiadają czynnościom, które wykonuje w ramach stosunku pracy w spółce z o.o.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam co następuje.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. Stosownie do art. 9a ust. 3 ww. ustawy jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1.

wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy,

lub

2.

wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym.

-

w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Jednakże, jak wynika z cyt. powyżej przepisów wybór sposobu opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c ustawy (podatek liniowy) dotyczy wyłącznie źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określa źródła przychodów stanowiąc, iż są nimi:

*

działalność wykonywana osobiście,

*

pozarolnicza działalność gospodarcza.

Przychody z działalności wykonywanej osobiście zostały określone w art. 13 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz jego uzupełnienia wynika, iż zakres obowiązków wynikających z umowy o pracę członka zarządu spółki nie odpowiada czynnościom, które podatnik zamierza świadczyć na rzecz spółki z o.o. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jednakże, z wniosku tego wynika również, iż podatnik zamierza świadczyć na rzecz spółki usługi doradcze, które będą obejmować swoim zakresem m.in. opracowywanie strategii komercjalizacji na bazie wykonanych analiz, opracowywanie założeń do oferty na bazie wykonanych analiz, przygotowywanie umów inwestycyjnych.

Usługi doradcze niewątpliwie mają na celu wybór najlepszego możliwego wariantu, osiągniecie maksymalnej efektywności, a zatem stanowią istotny element zarządzania, czyli wykorzystywania wszystkich zasobów dla osiągnięcia zamierzonych celów. W konsekwencji umowy o wykonywanie tych usług będą mieściły się w kategorii umów o podobnym charakterze jak umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem, o których mowa w art. 13 pkt 9 ww. ustawy.

Zatem przychody uzyskane na podstawie umów wymienionych w art. 13 pkt 9 ww. ustawy, nawet w przypadku, gdy wykonywane są w ramach działalności gospodarczej, traktowane są jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, a dla tego źródła przychodów ustawa nie przewiduje możliwości opodatkowania uzyskanego dochodu podatkiem liniowym.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl