IBPB1/415-147/07/WRz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB1/415-147/07/WRz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana J., przedstawione we wniosku z dnia 26 września 2007 r. (data wpływu do tut. Biura - 2 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych między innymi w zakresie:

* możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków poniesionych w związku z organizacją, poza granicami kraju, szkolenia dla przedstawicieli kontrahentów wnioskodawcy oraz jego pracowników - jest prawidłowe,

* skutków podatkowych udziału w ww. szkoleniu dla kontrahentów wnioskodawcy, tj. podmiotów prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 października 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych między innymi w zakresie:

* możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków poniesionych w związku z organizacją, poza granicami kraju, szkolenia dla przedstawicieli kontrahentów wnioskodawcy oraz jego pracowników,

* skutków podatkowych udziału w ww. szkoleniu dla kontrahentów wnioskodawcy, tj. podmiotów prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka Jawna zajmuje się sprzedażą materiałów do instalacji sanitarnych, centralnego ogrzewania i armatury łazienkowej. Poniosła wydatki o charakterze kosztowym, dotyczące szkolenia dla przedstawicieli swoich kontrahentów. Powyższe szkolenie odbyło się poza granicami Unii Europejskiej. Warunkiem uczestnictwa w szkoleniu było osiągnięcie określonego pułapu obrotu. Szkolenie było tylko dla kontrahentów, którzy ten warunek spełnili. W szkoleniu brali udział również pracownicy Spółki, którzy bezpośrednio związani są z obsługą handlową tych kontrahentów. Kontrahenci biorący udział w szkoleniu zostali częściowo obciążeni kosztami szkolenia. Kontrahenci, to przedstawiciele podmiotów gospodarczych.

W związku z powyższym zadano miedzy innymi następujące pytania:

1.

Czy powyższe wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu i pomniejszyć o nie podstawę opodatkowania.

2.

Czy w związku z udziałem w ww. szkoleniu kontrahentów wnioskodawcy - podmiotów prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą - wartość tego szkolenia będzie stanowić dla nich przychód i jak ten przychód winien zostać udokumentowany.

Zdaniem wnioskodawcy wydatki na zorganizowanie ww. szkolenia stanowią koszty uzyskania przychodu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Natomiast dla kontrahentów wnioskodawcy udział w szkoleniu jest świadczeniem nie podlegającym opodatkowaniu.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

1)

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Aby wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu spełniać łącznie następujące warunki:

* pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

* nie znajdować się na liście kosztów nieuznanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

* być właściwie udokumentowany.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż jeżeli wydatki jakie poniosła Spółka na szkolenie przedstawicieli swoich kontrahentów oraz pracowników, poniesione zostały w celu uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej bądź też zmierzają do zachowania albo zabezpieczenia tego źródła przychodów, to wydatki te w myśl ogólnej zasady określonej art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.

Warunkiem niezbędnym, umożliwiającym zaliczenie wydatków związanych z organizacją tego szkolenia jest brak wystąpienia przesłanek negatywnych, wynikających z art. 23 ust. 1 pkt 23 ww. ustawy, który stanowi iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów alkoholowych.

Przez reprezentację rozumieć należy między innymi okazałość, wystawność mającą na celu ukształtowanie i utrwalenie pozytywnego wizerunku firmy. Jeżeli zatem przedmiotowe szkolenie nie miało znamion okazałości czy też wystawności, to nie wystąpiły przytoczone powyżej przesłanki uniemożliwiająca zaliczenie tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Jednakże warunek ten musi być oceniony indywidualnie przez podatnika, który w swoim własnym interesie winien wykazać brak istnienia ww. przesłanek negatywnych.

Ostatnim warunkiem jest posiadanie udokumentowanych wydatków związanych z przeprowadzonym szkoleniem. Nie mogą się one jednak ograniczać wyłącznie do faktury (wystawionej np. przez biuro podróży), bądź też innego dowodu stwierdzającego wyłącznie wysokość poniesionych z ww. tytułu wydatków. Niezbędnym jest bowiem dysponowanie dowodami, świadczącymi o szkoleniowym charakterze tego spotkania przeprowadzonego poza granicami Unii Europejskiej, umożliwiającymi w sposób bezsporny ustalenie związku przyczynowo-skutkowego poniesionych wydatków z przychodami firmy wnioskodawcy, a ponadto potwierdzającymi racjonalność poniesionych wydatków i brak cech okazałości oraz wystawności.

2)

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy - za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W myśl natomiast art. 14 ust. 2 pkt 8 ww. ustawy - przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 125 (nie mającym na gruncie niniejszej sprawie zastosowania).

Stosownie do treści ww. art. 11 ust. 2a - wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:

1.

jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodar-czej dokonującego świadczenia - według cen stosowanych wobec innych odbiorców,

2.

jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione - według cen zakupu,

3.

jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku - według rów-nowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku,

4.

w pozostałych przypadkach - na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świad-czeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udo-stępnienia.

Przy czym, jeżeli świadczenia są częściowo odpłatne przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń, ustaloną według zasad określonych w ust. 2 lub 2a, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika (art. 11 ust. 2b ww. ustawy).

Mając powyższe na względzie, zważywszy iż kontrahentami wnioskodawcy są między innymi osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które ponoszą częściową odpłatność w związku ze zorganizowanym szkoleniem zagranicznym - wartość tego szkolenia pomniejszona o ww. odpłatność, (jako świadczenie częściowo odpłatne) stanowić będzie przychód z prowadzonej przez nich pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wobec powyższego Spółka winna ww. podmiotom udostępnić odpowiednie dokumenty (stosowną umowę, regulamin szkolenia itp.), z których będzie jednoznacznie wynikać wartość przedmiotowego szkolenia (całość należności), jak i wysokość odpłatności do poniesienia, której obowiązani byli poszczególni uczestnicy szkolenia.

Natomiast odpłatna część świadczenia winna znaleźć odzwierciedlenie w wystawionej przez Spółkę na rzecz uczestników szkolenia fakturze.

W powyższym zakresie stanowisko wnioskodawcy uznano za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl