IBPB1/415-1111/09

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB1/415-1111/09

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 15 grudnia 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 16 grudnia 2009 r.), uzupełnionym w dniu 12 lutego 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opłacania tego podatku w formie karty podatkowej od przychodów z tytułu:

* świadczenia usług pielęgniarskich,

* sporadycznych umów o dzieło lub umów zlecenia

- jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 grudnia 2009 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opłacania tego podatku w formie karty podatkowej od przychodów z tytułu świadczenia usług pielęgniarskich i sporadycznych umów o dzieło lub umów zlecenia.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 1 lutego 2010 r. Znak IBPBI/1/415-1111/09/WRz wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 12 lutego 2010 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni prowadzi indywidualną praktykę pielęgniarską, świadcząc usługi pielęgniarskie dla świadczeniobiorców w środowisku nauczania, w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

We wniosku wskazała również, iż:

* otrzymuje miesięczne wynagrodzenie po wystawieniu rachunku,

* pracuje osiem godzin dziennie, wg ustalonego harmonogramu,

* w 2009 r. i w latach poprzednich rozliczała się z urzędem skarbowym w oparciu o podatkową księgę przychodów rozchodów,

* mąż wnioskodawczyni prowadzi działalność w ochronie zdrowia rozliczając się w oparciu o podatkową księgę przychodów rozchodów,

* wnioskodawczyni nie rozlicza podatków wraz z mężem,

* podatkową księgę przychodów rozchodów prowadzi biuro podatkowe,

* rodzaj przeważającej działalności to wg PKD z 2004 r. - 85.14 C, a wg PKD z 2007 r. - 86.90 C.

Ponadto, w uzupełnieniu wniosku wskazano, iż Wnioskodawczyni będzie wykonywała pracę w oparciu o umowy o dzieło lub zlecenia:

* jako opiekun zawodowy dla studentów Akademii,

* członek Komisji Bioetycznej Okręgowej Izby Lekarskiej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy w myśl obowiązujących przepisów podatkowych może w 2010 r. rozliczać się w formie karty.

2.

Czy może sporadycznie przy ww. formie opodatkowania wykonywać pracę na umowę o dzieło lub umowę zlecenia.

Zdaniem Wnioskodawczyni, koleżanki pielęgniarki wykonujące te same i w taki sam sposób świadczenia pielęgniarskie, rozliczają się na zasadzie karty podatkowej i płacą o wiele niższe zobowiązania finansowe, nie prowadzą uciążliwej księgowości, nie zlecają prowadzenia comiesięcznych rozliczeń biurom rachunkowym. Uważa więc, że jako podatnik powinna mieć prawo do takiego samego sposobu opodatkowania.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność w wolnych zawodach, polegającą na świadczeniu usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego w warunkach określonych w części VIII tabeli, stanowiącej załącznik Nr 3 do ww. ustawy.

Przepis z art. 4 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy, jako wolny zawód określa pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście przez lekarzy, lekarzy stomatologów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położne, pielęgniarki, tłumaczy oraz nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny, jeśli działalność ta nie jest wykonywana na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej, z tym że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu.

Zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy prowadzący działalność, o której mowa w art. 23, podlegają opodatkowaniu w formie karty podatkowej, jeżeli:

1.

złożą wniosek o zastosowanie opodatkowania w tej formie,

2.

we wniosku, o którym mowa w pkt 1, zgłoszą prowadzenie działalności wymienionej w jednej z 12 części tabeli,

3.

przy prowadzeniu działalności nie korzystają z usług osób nie zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne,

4.

nie prowadzą, poza jednym z rodzajów działalności wymienionej w art. 23, innej pozarolniczej działalności gospodarczej,

5.

małżonek podatnika nie prowadzi działalności w tym samym zakresie,

6.

nie wytwarzają wyrobów opodatkowanych, na podstawie odrębnych przepisów, podatkiem akcyzowym,

7.

pozarolnicza działalność gospodarcza zgłoszona we wniosku, o którym mowa w pkt 1, nie jest prowadzona poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Przy czym w Tabeli miesięcznych stawek podatku dochodowego w formie karty podatkowej, stanowiącej załączniku nr 3 do ww. ustawy, w części VIII Wolne zawody - świadczenie usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego, zawarto klasyfikację rodzajów wolnych zawodów w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego obejmującą wykonywanie zawodu:

* lekarza i lekarza stomatologa,

* felczera,

* technika dentysty,

* pielęgniarki i położnej.

Z przestawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego, w szczególności wynika, iż mąż Wnioskodawczyni, prowadzącej indywidualną praktykę pielęgniarską, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie ochronie zdrowia, rozliczając się w oparciu o podatkową księgę przychodów rozchodów.

Odnosząc zatem treść cyt. powyżej art. 25 ust. 1 pkt 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, iż Wnioskodawczyni nie będzie miała prawa do opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej w 2010 r. w formie karty podatkowej, gdyż Wnioskodawczyni oraz jej małżonek prowadzą działalność gospodarczą w tym samym zakresie w rozumieniu ww. ustawy, tj. w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego.

W związku z powyższym przedstawione we wniosku, stanowisko Wnioskodawczyni jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice" po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl