IBPB1/415-100/07/WRz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB1/415-100/07/WRz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani B. przedstawione we wniosku z dnia 4 września 2007 r. (data wpływu do tut. Biura 6 września 2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu:

1.

obliczania zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - jest nieprawidłowe,

2.

odliczania od przychodów składek na ubezpieczenie społeczne oraz od ryczałtu ewidencjonowanego składek na ubezpieczenie zdrowotne - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 września 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu:

1.

obliczania zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

2.

odliczania od przychodów składek na ubezpieczenie społeczne oraz od ryczałtu ewidencjonowanego składek na ubezpieczenie zdrowotne.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni prowadzi biuro rachunkowe, które comiesięczny ryczałt podlegający wpłacie do urzędu skarbowego dla klientów, z którymi biuro ma podpisane umowy o prowadzenie ewidencji przychodów oblicza, za pomocą programu komputerowego. Program ten oblicza zryczałtowany podatek od przychodu narastająco od początku roku, odliczając składki na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne również zapłacone narastająco od początku roku. Obliczony podatek pomniejszony o podatek zapłacony w poprzednich miesiącach roku podatkowego podlega wpłacie na rachunek Urzędu Skarbowego. Podobnie obliczana jest proporcja do dokonywanych odliczeń od przychodów wg różnych stawek, tj. od przychodu narastająco od początku roku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sposób obliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego i proporcji co miesiąc od przychodu narastająco oraz odliczanie składek ZUS na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne zapłaconych w danym roku podatkowym narastająco od początku roku jest prawidłowy.

Zdaniem wnioskodawczyni, ww. metoda obliczania ryczałtu narastająco jest prawidłowa. Na gruncie, przepisów art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne: "podatnicy są obowiązani za każdy miesiąc obliczać ryczałt od przychodów...." - nie wynika z tego, że za każdy miesiąc osobno.W przypadku występowania przychodów wg. jednej stawki ryczałtu metody liczenia podatku narastająco i miesięcznie są sobie równoważne.

Natomiast z art. 11 ust. 3 ww. ustawy wynika, że proporcję do dokonywania obliczeń od przychodów wg. różnych stawek oblicza się "w takim stosunku w jakim w roku podatkowym pozostają poszczególne przychody opodatkowane różnymi stawkami w ogólnej kwocie przychodów". Ustawa nakazuje zatem dokonywać odliczeń w proporcji rocznego obrotu, a nie miesięcznego. Według wnioskodawczyni wskazany powyżej sposób rozliczenia ryczałtu zgodny jest z wzorem zeznania o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28), co oznacza, że podatnik wpłacający zaliczki zgodnie z tą metodą nie generuje na koniec roku nadpłat lub dodatkowych należności jak to ma miejsce w metodzie "miesięcznej".Przyjęcie miesięcznego sposobu rozliczania odliczeń spowodowałoby brak możliwości odliczeń np. składki ZUS na ubezpieczenie społeczne w danym miesiącu i w miesiącach następnych gdy w tym miesiącu obrót nie wystąpiłby, co sprzeczne jest z ustawą bo podatnikowi takie odliczenie w ciągu roku przysługuje, zgodnie z art. 11 ww. ustawy. Podobnie jest w odniesieniu do odliczeń składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) - podatnicy są obowiązani za każdy miesiąc obliczać ryczałt od przycho-dów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień - w terminie złożenia zeznania.

Przy obliczaniu ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za poszczególne miesiące podatnicy mogą uwzględniać odliczenia i obniżki, o których mowa w art. 11 i 13 (art. 21 ust. 3 ww. ustawy).W myśl art. 11 ust. 1 tej ustawy - podatnik uzyskujący przychody wymienione w art. 6 ust. 1 i 1a, opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, może odliczyć od przychodów stratę, o której mowa w art. 9 ust. 3 i 3a ustawy o podatku dochodowym, oraz wydatki określone w art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, jeżeli nie zostały odliczone od dochodu lub nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym. Przy czym w przypadku dokonywania odliczeń od przychodów, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy art. 9 ust. 3 i 3a oraz art. 26 ust. 5-7 h ustawy o podatku dochodowym (art. 11 ust. 1 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne).Jeżeli podatnik uzyskuje przychody wymienione w art. 6 ust. 1 lub 1a, opodatkowane różnymi stawkami i dokonuje odliczeń od przychodów, odliczeń tych dokonuje od każde-go rodzaju przychodu w takim stosunku, w jakim w roku podatkowym pozostają po-szczególne przychody opodatkowane różnymi stawkami w ogólnej kwocie przychodów (art. 11 ust. 3 tej ustawy).Natomiast w świetle treści art. 13 ust. 1 tej ustawy - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłacanej przez podatnika, o której mowa w art. 27b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, zapłaconej w roku podatkowym zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, o ile nie została odliczona od podatku dochodowego. Przy czym w przypadku dokonywania obniżki, o której mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy art. 27b ust. 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 13 ust. 2 ww. ustawy).

W świetle wskazanych powyżej przepisów prawa ryczałt od przychodów ewidencjonowa-nych należy obliczać odrębnie za każdy miesiąc, tj. od przychodów uzyskanych w danym miesiącu (miesiącu za który obliczany jest ryczałt). Dotyczy to również sytuacji uzyski-wania przychodów opodatkowanych różnymi stawkami ryczałtu, z czym wiąże się ko-nieczność ustalania proporcji odliczeń o których mowa w art. 11 ustawy o zryczałtowa-nym podatku dochodowym od niektóry przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Nie sposób tym samym zgodzić się z przedstawionym we wniosku stanowiskiem dotyczącym sposobu obliczania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, które jest w tym zakresie nieprawidłowe. Dodać należy, iż w istocie sposób ten zgodny jest z metodą obliczania ryczałtu określoną w zeznaniu o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28). Zeznanie to nie dotyczy jednak sposobu ustalania zaliczek miesięcznych przez podatników opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, a jedynie rozliczenia rocznego dokonywanego przez tych podatników. W odniesieniu do odliczeń od przychodu składek na ubezpieczenie społeczne, zauwa-żyć należy, iż art. 11 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektó-rych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne odwołuje się do art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowego od osób fizycznych, tj. DZ. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) z ust. 1 pkt 1 lit. a) którego wynika, iż odliczeniu od dochodu pod-legają składki określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. Nr 137, poz. 887, z późn zm.) zapłacone w roku podatkowym bez-pośrednio na własne ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących.Powyższe oznacza, iż od uzyskanego w danym miesiącu przychodu podatnik może odli-czyć również składki na ubezpieczenie społeczne które nie zostały odliczone od przycho-dów uzyskanych w poprzednich miesiącach.Na tych samych zasadach, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ulega obniżeniu o kwotę opłaconych przez podatnika składek na ubezpieczenie zdrowotne, co bezpośrednio wynika z treści art. 13 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektó-rych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.W tym też zakresie stanowisko wnioskodawczyni uznać należy za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl