IBPB-2-1/4515-120/15/MCZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 listopada 2015 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB-2-1/4515-120/15/MCZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. , poz. 643) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku 18 sierpnia 2015 r. (data wpływu do Biura - 1 września 2015 r.), uzupełnionym 6 listopada 2015 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych otrzymania od męża darowizny autorskich praw majątkowych (utworów) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 września 2015 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie w zakresie skutków podatkowych otrzymania od męża darowizny autorskich praw majątkowych (utworów).

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego w piśmie z 23 października 2015 r. znak: IBPB-2-1/4515-120/15/MCZ wezwano o jego uzupełnienie. Wniosek uzupełniono 6 listopada 2015 r.

W przedmiotowym wniosku i jego uzupełnieniu zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną posiadającą miejsce zamieszkania w Polsce; podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

Prawdopodobnym jest, że Wnioskodawczyni otrzyma w drodze darowizny od męża (art. 888 § 1 ustawy - Kodeks cywilny) zawartej w formie aktu notarialnego, na terytorium Polski, majątkowe prawa autorskie (art. 17 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych) do utworów (art. 1 ust. 2 tej ustawy). Utworem będą w tym przypadku zgłoszone, lecz jeszcze niezarejestrowane (art. 4 rozporządzenia Rady (WE) Nr 207/2009 w sprawie wspólnotowego znaku towarowego) w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego w Alicante (dalej, jako "OHIM") oznaczenia przedstawione w formie graficznej, składające się w szczególności z wyrazów, rysunków, liter, cyfr, kształtu towarów oraz/lub opakowań, które umożliwiać będą odróżnienie od towarów lub usług innych przedsiębiorstw.

Dzięki rejestracji wspólnotowych znaków towarowych jego właścicielowi będą przysługiwały wyłączne prawa do tych znaków szczegółowo określone w ww. rozporządzeniu Rady (WE) Nr 207/2009.

Darowizna zostanie dokonana z majątku osobistego męża Wnioskodawczyni, jako właściciela ww. wspólnotowych znaków towarowych (oraz praw z rejestracji tych znaków), do majątku osobistego Wnioskodawczyni.

Następnie autorskie prawa majątkowe do ww. utworów zostaną wprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych Wnioskodawczyni, prowadzonej w ramach wykonywanej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej, jako nabyte przez Wnioskodawczynię, zaliczane do wartości niematerialnych i prawnych, autorskie prawa majątkowe nadające się do gospodarczego wykorzystania, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, przeznaczone do używania na potrzeby działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawczynię. Zaliczenie zostanie dokonane według wartości określonej w umowie darowizny, przyjętej z dokonanej uprzednio wyceny wartości rynkowej ww. utworów przez wyspecjalizowany podmiot.

Po otrzymaniu ww. utworów Wnioskodawczyni zamierza wykorzystywać je w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej oraz dokonywać odpisów amortyzacyjnych od ich wartości początkowej. Wykorzystanie utworów może nastąpić np. przez oznaczanie nim własnych towarów i usług, w następstwie czego zwiększy się identyfikacja przedsiębiorstwa oraz jego rozpoznawalność, co będzie miało odzwierciedlenie w zwiększeniu przychodów. Możliwe jest również udzielenie innym podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą prawa do odpłatnego użytkowania utworów.

W związku z powyższym - z uwzględnieniem zmian wynikających z uzupełnienia wniosku - zadano następujące pytanie:

Czy w świetle zaprezentowanego zdarzenia przyszłego, darowizna utworów w postaci zgłoszonych, lecz niezarejestrowanych jeszcze w OHIM wspólnotowych znaków towarowych, jako wartości niematerialnych i prawnych w postaci autorskich praw majątkowych, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Zgodnie z generalną regułą z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej "podatkiem", podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem darowizny.

Jednakże z mocy art. 3 pkt 2 tej ustawy podatkowi nie podlega nabycie w drodze spadku, zapisu windykacyjnego lub darowizny praw autorskich i praw pokrewnych, praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych oraz wierzytelności wynikających z nabycia tych praw.

Zdaniem Wnioskodawczyni należy uznać, że przepis ten stanowi podstawę do zwolnienia od opodatkowania nie tylko polskich znaków towarowych, lecz również wspólnotowych znaków towarowych, praw z ich rejestracji, a tym bardziej majątkowych praw autorskich do zgłoszonych, lecz niezarejestrowanych jeszcze w OHIM przedstawionych w formie graficznej, składające się w szczególności z wyrazów, rysunków, liter, cyfr, kształtu towarów oraz/lub opakowań jako wartości niematerialnych i prawnych. Inaczej mówiąc, zgłoszone, lecz jeszcze niezarejestrowane w OHIM oznaczenia przedstawione w formie graficznej, składające się w szczególności z wyrazów, rysunków, liter, cyfr, kształtu towarów oraz/lub opakowań stanowią

- w zgodzie z art. 3 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn - autorskie prawa majątkowe stanowiące przedmiot darowizny zwolniony z opodatkowania tym podatkiem.

Wnioskodawczyni wskazała, że powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 7 lipca 2014 r., znak: IBPB II/1/436-124/14/MCZ.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2015 r. poz. 86, z późn. zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem darowizny.

Natomiast, zgodnie z art. 3 pkt 2 tej ustawy podatkowi od spadków i darowizn nie podlega nabycie w drodze spadku, zapisu windykacyjnego lub darowizny praw autorskich i praw pokrewnych, praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych oraz wierzytelności wynikających z nabycia tych praw.

Z treści wniosku i jego uzupełnienia wynika, iż Wnioskodawczyni prawdopodobnie otrzyma w przyszłości od swojego męża - tytułem darowizny - autorskie prawa majątkowe (będące utworami w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskich i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)) w postaci nie zarejestrowanych jeszcze w Urzędu Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM) przedstawionych wspólnotowych znaków towarowych, wchodzących w skład majątku osobistego męża Wnioskodawczyni. Przenoszone na Wnioskodawczynię prawa wejdą do jej majątku osobistego. Wnioskodawczyni będzie wykorzystywać otrzymane tytułem darowizny prawa w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

Zgodnie z treścią art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej minister właściwy do spraw finansów publicznych, na wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

To oznacza, iż organ uprawniony do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego posiada kompetencje jedynie do rozstrzygania w zakresie uregulowań zawartych w przepisach podatkowych. Tym samym w przedmiotowej sprawie nie jest kompetentny do stwierdzenia co jest przedmiotem nabycia tytułem darowizny od męża. Ustalenia w tym zakresie dokonane w niniejszej sprawie przez Wnioskodawczynię, iż przedmiotem darowizny będą majątkowe prawa autorskie w postaci utworów Organ przyjmuje więc jako element opisu zdarzenia przyszłego, który nie podlega ocenie, gdyż nie regulują go przepisy prawa podatkowego.

Wobec powyższego, biorąc pod uwagę powyżej przywołane przepisy i przedstawione we wniosku i jego uzupełnieniu zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, że nabycie w drodze darowizny praw własności intelektualnej stanowiących majątek odrębny męża Wnioskodawczyni, na podstawie art. 3 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn nie podlega podatkowi od spadków i darowizn. Jest wyłączone spod władztwa tej ustawy.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawczyni w powyższym zakresie należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie wskazuje się, iż organ podatkowy rozpatruje sprawę tylko i wyłącznie w granicach zdarzenia przedstawionego we wniosku przez wnioskodawcę. Organ podatkowy nie ocenia zgodności opisu zdarzenia sformułowanego we wniosku z rzeczywistością. Jeżeli zdarzenie przedstawione we wniosku nie odpowiada rzeczywistości, interpretacja nie wywołuje skutków prawnych.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-015 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl