IBPB-1-2/4510-753/15/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 stycznia 2016 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB-1-2/4510-753/15/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z 4 listopada 2015 r. (data wpływu do tut. BKIP 10 listopada 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości wyboru uproszczonej formy wpłacania zaliczek w sytuacji odliczenia od dochodu wykazanego w zeznaniu poprzedzającym dany rok podatkowy oraz w zeznaniu poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata, straty podatkowej z lat ubiegłych, w wyniku czego nie wystąpił podatek należny - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 listopada 2015 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości wyboru uproszczonej formy wpłacania zaliczek w sytuacji odliczenia od dochodu wykazanego w zeznaniu poprzedzającym dany rok podatkowy oraz w zeznaniu poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata, straty podatkowej z lat ubiegłych, w wyniku czego nie wystąpił podatek należny.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Rok podatkowy Spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Spółka zamierza w roku 2016 wpłacać zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych w formie uproszczonej zgodnie z art. 25 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. - winno być tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm.).

Spółka wykazała dochód z działalności osiągnięty w roku podatkowym 2014 w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych złożonym w roku poprzedzającym rok podatkowy 2016 i od całej wysokości odliczyła stratę podatkową z lat ubiegłych, w wyniku czego nie wystąpił podatek należny. Dochód podatkowy Spółki wynikający z zeznania, o którym mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, złożonego w roku poprzedzającym rok podatkowy 2016 o dwa lata, tj. rok 2013 także został w całości rozliczony ze stratami podatkowymi z lat ubiegłych, w wyniku czego też nie wystąpił podatek dochodowy podlegający wpłacie do budżetu państwa. W związku z rozliczaniem strat podatkowych z lat ubiegłych Spółka chce przyjąć do obliczenia wysokości zaliczek uproszczonych dochód podatkowy wykazany w zeznaniu rocznym złożonym w roku poprzedzającym rok podatkowy, który został następnie rozliczony w całości ze stratą podatkową z lat ubiegłych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy Spółka, wykazując dochód z działalności w zeznaniu rocznym za rok 2014, o którym mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, złożonym w roku poprzedzającym rok podatkowy 2016, w którym dokonała od całej kwoty dochodu odliczenia straty podatkowej z lat ubiegłych, w wyniku czego nie wystąpił podatek należny podlegający wpłacie do budżetu państwa, może obliczyć wysokość zaliczek uproszczonych do wpłaty w roku 2016, o których mowa w art. 25 ust. 6.

Czy do obliczenia wysokości zaliczek uproszczonych Spółka może przyjąć dochód wykazany w zeznaniu rocznym CIT-8 za 2014, który następnie został w całości rozliczony ze stratą podatkową z lat ubiegłych.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 25 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka wykazała za rok poprzedzający rok podatkowy dochód z działalności gospodarczej, który może być podstawą do obliczenia wysokości zaliczek wpłacanych w formie uproszczonej. Spółka wykorzystując przysługującą możliwość rozliczenia strat podatkowych z lat ubiegłych odliczyła w całości stratę podatkową w wyniku czego nie wystąpił podatek dochodowy podlegający wpłacie do budżetu państwa.

Spółka rozliczyła także dochód wykazany w zeznaniu rocznym złożonym w roku poprzedzającym rok podatkowy o dwa lata, tj. rok 2013 w całości ze stratami podatkowymi z lat ubiegłych. Spółka stoi na stanowisku, że gdyby nie rozliczała strat podatkowych z lat ubiegłych to od dochodu wykazanego w zeznaniu rocznym zapłaciłaby podatek dochodowy i uważa, że na tej podstawie może wyliczyć wysokość zaliczek uproszczonych.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm. - dalej: "u.p.d.o.p."), podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 1b, 2a, 3-6a, art. 21, art. 22 i art. 24a, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.

Podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w tzw. uproszczonej formie. Warunki i zasady dotyczące możliwości stosowania przez podatników uproszczonej formy wpłaty zaliczek miesięcznych regulują przepisy art. 25 ust. 6-10 u.p.d.o.p.

Zgodnie z art. 25 ust. 6 u.p.d.o.p., podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1, złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Jeżeli również w tym roku podatnicy nie wykazali podatku należnego, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka zamierza w 2016 r. wpłacać zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych w formie uproszczonej zgodnie z art. 25 ust. 6 u.p.d.o.p. Spółka wykazała dochód z działalności osiągnięty w 2014 r. w zeznaniu rocznym i od całej wysokości odliczyła stratę podatkową z lat ubiegłych, w wyniku czego nie wystąpił podatek należny. Dochód podatkowy Spółki wynikający z zeznania złożonego w roku poprzedzającym rok podatkowy 2016 o dwa lata, tj. rok 2013 także został w całości rozliczony ze stratami podatkowymi z lat ubiegłych, w wyniku czego również nie wystąpił podatek dochodowy. W związku z rozliczaniem strat podatkowych z lat ubiegłych Spółka zamierza przyjąć do obliczenia wysokości zaliczek uproszczonych dochód podatkowy wykazany w zeznaniu rocznym złożonym w roku poprzedzającym rok podatkowy, który został następnie rozliczony w całości ze stratą podatkową z lat ubiegłych.

Mając powyższe na uwadze należy odwołać się do przepisu art. 25 ust. 6 u.p.d.o.p. konstytuującego prawo do wpłacania zaliczek w formie uproszczonej. Zgodnie z tą regulacją, podatnik jeżeli nie wykaże w zeznaniu złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy podatku należnego zachowa prawo do wpłacania zaliczek w formie uproszczonej, o ile podatek należny będzie wykazany w zeznaniu złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Jeżeli również w tym roku podatnik nie wykaże podatku należnego, wówczas zgodnie z literalnym brzmieniem art. 25 ust. 6 u.p.d.o.p. nie ma prawa do wpłacania zaliczek w formie uproszczonej.

Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że skoro Spółka w zeznaniu poprzedzających rok podatkowy 2016 oraz w zeznaniu poprzedzającym rok podatkowy 2016 o dwa lata odliczyła od dochodu stratę podatkową z lat ubiegłych, w wyniku czego nie wystąpił podatek należny nie będzie mogła przyjąć uproszonej formy wpłacania zaliczek.

Stanowisko Spółki należy zatem uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy opisanego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Świętego Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl