IBPB-1-2/4510-131/16/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 lutego 2016 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB-1-2/4510-131/16/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z 17 grudnia 2015 r. (data wpływu do tut. BKIP 24 grudnia 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy wynagrodzenie z tytułu obniżenia wartości nominalnej udziałów w Spółce węgierskiej podlega zwolnieniu z opodatkowania zgodnie z przepisem art. 20 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 grudnia 2015 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy wynagrodzenie z tytułu obniżenia wartości nominalnej udziałów w Spółce węgierskiej podlega zwolnieniu z opodatkowania zgodnie z przepisem art. 20 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej także jako: "Spółka") prowadzi działalność gospodarczą w postaci sieci lokali gastronomicznych. Wnioskodawca posiada 100% udziałów lub akcji (dalej jako: "Udziały") w spółce utworzonej zgodnie z prawem węgierskim (dalej jako: "Spółka węgierska"), w formie, która została wskazana w załączniku nr 4 do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm. dalej: "ustawa o CIT"). Na gruncie prawa węgierskiego, Spółka węgierska jest osobą prawną i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na Węgrzech od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Wnioskodawca objął część Udziałów w zamian za wkład pieniężny, a pozostałą część Udziałów nabył w drodze transakcji spełniającej przesłanki do uznania jej za wymianę udziałów w rozumieniu art. 12 ust. 4d ustawy o CIT, tj.: w transakcji, w której dotychczasowy udziałowiec Spółki węgierskiej, będący spółką kapitałową podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce (dalej jako: "Udziałowiec") wniósł całość posiadanych udziałów w Spółce węgierskiej aportem do Spółki, która w zamian wydała udziały własne. Na skutek transakcji nabycia udziałów od Udziałowca, Wnioskodawca uzyskał bezwzględną większość praw głosu w Spółce węgierskiej.

Spółka rozważa obniżenie kapitału zakładowego w Spółce węgierskiej poprzez obniżenie wartości nominalnej posiadanych udziałów. W zamian za dokonane obniżenie, Wnioskodawca otrzyma wynagrodzenie. Na skutek planowanego obniżenia kapitału, nie zmieni się liczba posiadanych przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce węgierskiej. Posiadane udziały nie zostaną bowiem całkowicie unicestwione - nastąpi jedynie stosowne obniżenie ich wartości nominalnej. Wnioskodawca posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów w kapitale Spółki węgierskiej nieprzerwanie przez okres dwóch lat, przy czym warunek ten będzie także spełniony na moment otrzymania wynagrodzenia z tytułu obniżenia wartości nominalnej posiadanych udziałów. Wnioskodawca nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wynagrodzenie z tytułu obniżenia wartości nominalnej udziałów w Spółce węgierskiej podlega zwolnieniu z opodatkowania zgodnie z przepisem art. 20 ust. 3 ustawy o CIT... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3)

Zdaniem Wnioskodawcy, wynagrodzenie z tytułu obniżenia wartości nominalnej udziałów w Spółce węgierskiej korzystać będzie ze zwolnienia z opodatkowania na gruncie przepisu art. 20 ust. 3 ustawy o CIT.

Zgodnie z ogólną zasadą, jeżeli podatnicy podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce osiągają dochody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dochody te podlegają w obcym państwie opodatkowaniu, w rozliczeniu za rok podatkowy dochody (przychody) łączy się z dochodami (przychodami) osiąganymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Przepis art. 20 ust. 3 ustawy o CIT wprowadza jednak zwolnienie z opodatkowania dochodów (przychodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pod warunkiem kumulatywnego spełnienia wskazanych przesłanek:

* wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;

* podmiotem uzyskujący dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

* spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej;

* spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania;

* spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w spółce wypłacającej te należności nieprzerwanie przez okres dwóch lat, przy czym okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów może upłynąć również po dniu uzyskaniu tych dochodów (przychodów).

Zgodnie z przepisem art. 20 ust. 14 ustawy o CIT, przepisy ust. 3 stosuje się odpowiednio również do podmiotów wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy.

W świetle poczynionych dotychczas rozważań, zdaniem Wnioskodawcy, wynagrodzenie z tytułu obniżenia kapitału zakładowego w drodze zmniejszenia wartości nominalnej powinno zostać zaklasyfikowane jako dochód z udziału w zyskach osób prawnych.

Z uwagi na fakt, że Wnioskodawca jako podmiot, który uzyskuje przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych:

* jest podatnikiem podatku dochodowego, posiadającym siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

* utrzymuje 100% udziałów w Spółce węgierskiej przez okres przekraczający dwa lata, przy czym warunek ten może zostać spełniony po wypłacie wynagrodzenia;

* nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów;

ponadto:

* Spółka węgierska podlega na Węgrzech opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,

* Spółka prowadzi działalność w jednej z form prawnych wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy CIT

to wynagrodzenie z tytułu zmniejszenia wartości nominalnej posiadanych udziałów, powinno korzystać ze zwolnienia z opodatkowania na gruncie art. 20 ust. 3 ustawy o CIT.

Spółka pragnie wskazać, że powyższe konkluzje znajdują potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydanych w analogicznych stanach faktycznych, przykładowo:

* w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 20 lipca 2015 r., sygn. ILPB4/4510-1-171/15-2/MC, w której organ odstąpił od uzasadnienia i zgodził się ze stanowiskiem podatnika, zgodnie z którym: W ocenie Spółki wynagrodzenie z tytułu obniżenia wartości nominalnej udziałów w Spółce hiszpańskiej korzystać będzie ze zwolnienia z opodatkowania na gruncie przepisu art. 20 ust. 3 ustawy o CIT;

* w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 18 marca 2014 r., sygn. ILPB4/423-488/13-5/MC, w której organ wskazał, że: (...) wynagrodzenie z tytułu obniżenia wartości nominalnej udziałów w części przekraczającej koszt ich nabycia ustalony proporcjonalnie do wartości dokonanego obniżenia podlega zwolnieniu z opodatkowania zgodnie z przepisem art. 20 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.;

* w interpretacji indywidualnej z 14 listopada 2013 r., sygn. ILPB4/423-322/13-5/ŁM, w której Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym: (...) wynagrodzenie z tytułu obniżenia wartości nominalnej udziałów (...) korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na gruncie przepisu art. 20 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Na potwierdzenie zasadności wskazanego stanowiska, Spółka pragnie przytoczyć również rozstrzygnięcia wydane w podobnych stanach faktycznych, dotyczących możliwości zastosowania zwolnienia uregulowanego w przepisie art. 22 ust. 4 ustawy o CIT do wynagrodzenia otrzymanego przez nierezydenta w związku z obniżeniem wartości nominalnej udziałów w polskiej spółce, w szczególności:

* interpretację indywidualną z 12 maja 2015 r. wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, w której organ, odstępując od uzasadnienia, zgodził się ze stanowiskiem podatnika, zgodnie z którym: W świetle poczynionych dotychczas rozważań, zdaniem Wnioskodawcy, wynagrodzenie z tytułu obniżenia kapitału zakładowego w drodze zmniejszenia wartości nominalnej udziałów powinno zostać zaklasyfikowane jako dochód z udziału w zyskach osób prawnych i bez znaczenia w tych okolicznościach jest to, za jakie składniki majątkowe Wnioskodawca nabył/objął udziały. W związku ze spełnieniem przesłanek, o których mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT, przychód powstały z tytułu wypłaconego wynagrodzenie będzie korzystał w całości ze zwolnienia także w sytuacji, gdy wynagrodzenie będzie w wysokości wyższej niż wartość obniżenia udziałów, czynność ta jest zatem neutralna podatkowo.,

* interpretację indywidualną z 22 sierpnia 2011 r. wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-510/11-2/JG, w której organ, odstępując od uzasadnienia, zgodził się ze stanowiskiem podatnika, zgodnie z którym: (...) w przypadku wypłaty przez Spółkę Zależną wynagrodzenia dla Spółki w związku z obniżeniem wartości nominalnej Udziałów Spółka osiągnie przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych który będzie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 22 ust. 4 UPodPraw (...). W konsekwencji w związku z otrzymaniem wynagrodzenia z tytułu obniżenia wartości nominalnej Udziałów Spółka nie będzie zobowiązana do rozpoznania jakiegokolwiek przychodu podatkowego podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych i zarazem nie zwolnionego z tego podatku;

* interpretację indywidualną z 19 lipca 2010 r., sygn. IBPBII/2/423-11/10/MW, w której Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wskazał, że: Mając na uwadze powołane wyżej przepisy oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe stwierdzić należy, iż w przypadku uzyskania przez udziałowców wnioskodawcy dochodu, przy spełnieniu warunku udokumentowania miejsca siedziby dla celów podatkowych certyfikatem rezydencji, podlegał on będzie zwolnieniu na mocy omawianego przepisu art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co w konsekwencji skutkuje - po stronie wnioskodawcy - brakiem obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od środków wypłaconych z tytułu obniżenia kapitału zakładowego spółki;

* interpretację indywidualną z 6 kwietnia 2010 r. wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-946/09-6/JB, zgodnie z którą: Z opisu przedstawionego we wniosku wynika, że udziałowcy Spółki podjęli decyzję o obniżeniu kapitału zakładowego spółki poprzez obniżenie wartości nominalnej udziałów. W związku z obniżeniem kapitału zakładowego Spółka dokona na rzecz wspólników wypłaty tytułem obniżenia kapitału zakładowego. Wypłaty te, zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy, stanowią dla wspólników przychód z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej (gdyż są przychodem faktycznie otrzymanym). (...) Odnosząc powyższe przepisy do zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku w ocenie Organu istnieją podstawy do zwolnienia Wnioskodawcy z obowiązku pobrania podatku dochodowego z tytułu wypłaty środków udziałowcom w związku z obniżeniem kapitału zakładowego spółki.

Wnioskodawca pragnie podkreślić, że przesłanki warunkujące zastosowanie zwolnienia normowanego w przepisach art. 22 ust. 4 oraz 20 ust. 3 ustawy o CIT są analogiczne. Konsekwentnie, w ocenie Wnioskodawcy wskazane powyżej rozstrzygnięcia należy uznać za ważną wskazówkę interpretacyjną w zakresie konsekwencji podatkowych w analizowanym zdarzeniu przyszłym.

Reasumując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że wynagrodzenie z tytułu obniżenia wartości nominalnej udziałów w Spółce węgierskiej korzystać będzie ze zwolnienia z opodatkowania na gruncie przepisu art. 20 ust. 3 ustawy o CIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy opisanego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Nadmienia się, że w zakresie pytań Nr 1 i 2 zostały wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Świętego Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl