IBPB-1-1/4511-639/15/BK - Ustalenie skutków podatkowych wskazanej we wniosku konfuzji.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 stycznia 2016 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB-1-1/4511-639/15/BK Ustalenie skutków podatkowych wskazanej we wniosku konfuzji.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 6 października 2015 r. (data wpływu do tut. Biura 21 października 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych wskazanej we wniosku konfuzji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 października 2015 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych wskazanej we wniosku konfuzji.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca ma miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zamierza objąć udziały w spółce kapitałowej (dalej: "Spółka Kapitałowa"), w której będzie wspólnikiem. W związku z objęciem udziałów Wnioskodawca wniesie do Spółki Kapitałowej wkład niepieniężny (aport) w postaci udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: "Spółka 1"). W przyszłości Spółka kapitałowa dokona odpłatnego zbycia udziałów w Spółce 1, a następnie zostanie przekształcona w spółkę osobową (dalej: "Spółka osobowa"). Spółka kapitałowa lub Spółka osobowa może posiadać wierzytelności wobec Wnioskodawcy, w tym z tytułu udzielonych pożyczek. W skład majątku Spółki osobowej mogą więc wchodzić między innymi wierzytelności wobec Wnioskodawcy z tytułu pożyczki, tj. wierzytelność o zwrot pożyczki oraz wierzytelność z tytułu odsetek od tej pożyczki (dalej: "Wierzytelność").

W przyszłości Spółka osobowa zostanie rozwiązana (w tym możliwe jest rozwiązanie Spółki osobowej w wyniku jednomyślnej uchwały wspólników bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego). W związku z rozwiązaniem Spółki osobowej i podziałem jej majątku Wnioskodawcy przypadną Wierzytelności. Połączenie w osobie Wnioskodawcy zarówno Wierzytelności, jak i zobowiązania (długu) do ich uregulowania skutkować będzie tym, że zarówno wierzytelności jak i skorelowane z nimi długi wygasną.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy otrzymanie przez Wnioskodawcę w wyniku rozwiązania Spółki osobowej Wierzytelności oraz wygaśnięcie zobowiązania Wnioskodawcy z tytułu pożyczek oraz odsetek od tych pożyczek na skutek połączenia w osobie Wnioskodawcy Wierzytelności i korelatywnie z nimi sprzężonego zobowiązania spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu, o którym mowa w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, otrzymanie w wyniku rozwiązania Spółki osobowej Wierzytelności oraz wygaśnięcie zobowiązania Wnioskodawcy z tytułu pożyczek oraz odsetek od tych pożyczek na skutek połączenia w jego osobie Wierzytelności i korelatywnie z nimi sprzężonego zobowiązania nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu, o którym mowa w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm., dalej "ustawa o PIT").

Zgodnie art. 11 ust. 1 ustawy o PIT, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19, art. 20 ust. 3 i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o PIT, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 6 ustawy o PIT, przychodem z działalności gospodarczej jest wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 6, w tym z tytułu zaciągniętych kredytów (pożyczek), z wyjątkiem umorzonych pożyczek z Funduszu Pracy.

Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 10 i pkt 12 lit. b ustawy o PIT, do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki (art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o PIT) oraz przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki - jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja spółki niebędącej osobą prawną lub nastąpiło wystąpienie wspólnika z takiej spółki, do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej.

Zgodnie z art. 14 ust. 8 ustawy o PIT, przez środki pieniężne, o których mowa w ust. 3 pkt 10 i 11, rozumie się również wartość wierzytelności uprzednio zarachowanej jako przychód należny, pomniejszonej o należny podatek od towarów i usług, oraz wierzytelności z tytułu udzielonej przez spółkę niebędącą osobą prawną pożyczki - z wyjątkiem wierzytelności z tytułu odsetek od opóźnionej zapłaty oraz wierzytelności z tytułu odsetek od takiej pożyczki, jeżeli wierzytelności te zostały spłacone na rzecz otrzymującego je wspólnika.

W ocenie Wnioskodawcy nie uzyskuje on:

* przychodów z nieodpłatnych świadczeń (w wyniku połączenia w osobie Wnioskodawcy Wierzytelności i korelatywnie z nimi sprzężonego zobowiązania, zobowiązanie to wygaśnie, lecz nie nastąpi to na podstawie stosunku zobowiązaniowego zaistniałego pomiędzy Spółką osobową i Wnioskodawcą);

* przychodów z umorzonych zobowiązań (połączenie w osobie Wnioskodawcy Wierzytelności i korelatywnie z nimi sprzężonego zobowiązania spowoduje wygaśniecie zobowiązania z uwagi na to połączenie, a nie z uwagi na umorzenie zobowiązania tj. rezygnację przez wierzyciela z zaspokojenia przysługującej mu wierzytelności);

* przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją Spółki osobowej (połączenie w osobie Wnioskodawcy Wierzytelności i korelatywnie z nimi sprzężonego zobowiązania spowoduje wygaśniecie Wierzytelności, a w konsekwencji jej zbycie nie będzie możliwe).

Wnioskodawca nie uzyska też środków pieniężnych (w wyniku rozwiązania Spółki osobowej Wnioskodawca nie otrzyma środków pieniężnych, a połączenie w osobie Wnioskodawcy Wierzytelności i korelatywnie z nimi sprzężonego zobowiązania spowoduje wygaśniecie Wierzytelności, a w konsekwencji jej spłata nie będzie możliwa - wartość Wierzytelności nie może być uznana za środki pieniężne na podstawie art. 14 ust. 8 ustawy o PIT, gdyż nie zostanie spłacona).

Mając na względzie powyższe otrzymanie przez Wnioskodawcę w wyniku rozwiązania Spółki osobowej Wierzytelności oraz wygaśnięcie zobowiązania Wnioskodawcy z tytułu pożyczek oraz odsetek od tych pożyczek na skutek połączenia w osobie Wnioskodawcy Wierzytelności i korelatywnie z nimi sprzężonego zobowiązania nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu, o którym mowa w ustawie o PIT.

Powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, potwierdza Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 22 września 2015 r., IBPB-1-1/4511-410/15/EN, z 27 sierpnia 2015 r., IBPB-1-1/4511-284/15/EN, z 24 sierpnia 2015 r. IBPB-1-1/4511-259/15/EN i z 20 lipca 2015 r. IBPB-1-1/4511-153/15/EN.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie zauważyć należy, że stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe, o ile źródłem pochodzenia wskazanych we wniosku wierzytelności pożyczkowych nie będą dochody, które pomimo istnienia takiego obowiązku nie zostały uprzednio opodatkowane podatkiem dochodowym.

Wskazać także należy, że art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), z dniem 1 stycznia 2016 r. otrzymał nowe brzmienie, zgodnie z którym przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19, art. 25b i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Kwestia ta nie miała jednak wpływu na ocenę istoty przedstawionego we wniosku stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl