IBPB-1-1/4511-374/15/WRz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 września 2015 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB-1-1/4511-374/15/WRz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), w zw. z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z 29 czerwca 2015 r. (który w tym samym dniu został złożony w tut. Biurze), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w zakresie możliwości opodatkowania 3% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przychodów uzyskiwanych z prowadzenia pensjonatu dla koni - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 czerwca 2015 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania 3% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przychodów uzyskiwanych z prowadzenia pensjonatu dla koni.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni zamierza prowadzić działalność gospodarczą, której przedmiotem będzie przyjmowanie koni do stajni wraz z zapewnieniem im właściwej opieki (sprzątanie boksów, korzystanie z wybiegu - lecz bez usług weterynaryjnych oraz podkuwania koni, a także usługi prowadzenia schroniska dla zwierząt gospodarskich) oraz wyżywienia tych koni. Każdy koń będzie posiadał właściciela, który zapewniać mu będzie zaspokojenie pozostałych potrzeb bytowych (w tym w szczególności opiekę weterynaryjną i kowalską). Za pobyt konia w pensjonacie Wnioskodawczyni pobierać zamierza od właściciela konia miesięczną opłatę, do której będzie doliczany podatek od towarów i usług.

Świadczenie przez nią usług pensjonatu konnego, obejmować będzie w szczególności przyjęcie pod opiekę konia od jego właściciela i zapewnienie przyjętemu zwierzęciu kompleksowej obsługi z zakresu chowu i hodowli (wyłączając czynności weterynaryjne, kowalskie i schroniskowe), na co składają się m.in.:

1.

boksy dla koni - zróżnicowane boksy ze względu na przeznaczenie (np. dla klaczy ze źrebakami) - umożliwiającymi zachowanie prawidłowego rozmnażania i rozwoju koni,

2.

obiekty higieniczno-sanitarne - pozwalające na utrzymanie koni w dobrej kondycji i higienie,

3.

obiekty rekreacyjne dla koni - pozwalające osiągnąć i utrzymać najlepszą dla danego konia motorykę i fizyczny rozwój ogólny,

4.

wyżywienie - dostarczenie odpowiedniego pokarmu - w celu realizacji właściwej diety przeznaczonej dla koni, w tym woda,

5.

całodobowa opieka nad koniem.

Usługa pensjonatu konnego prowadzona będzie w zróżnicowanych trybach, tj. w zależności od okoliczności, warunków fizycznych koni i oczekiwań ich właścicieli. Właściciele podpisywać będą z Wnioskodawczynią umowy o przyjęciu konia do utrzymania w zakresie i na warunkach wskazanych powyżej. Ze względu na czasochłonność i koszty indywidualnej opieki i utrzymania pojedynczego konia, właściciele decydują się na przeniesienie ciężaru czynności z zakresu chowu i hodowli koni, na wyspecjalizowane podmioty. W tym celu, korzystają z usługi pensjonatu dla koni prowadzonego przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje, takie jak Wnioskodawczyni, która jest wieloletnią zawodniczką zawodów konnych i posiada szeroką wiedzę o pielęgnacji koni. Z powyższych powodów właściciele koni powierzać będą Wnioskodawczyni zadania z zakresu chowu i hodowli koni. Prowadzona przez nią działalność gospodarcza w opisanym zakresie mieścić się będzie w jej ocenie w grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobowi i Usług (PKWiU) z 2008 r. pod symbolem 01.62.10.0. Prawidłowość ww. klasyfikacji potwierdzają zdaniem Wnioskodawczyni, również interpretacje wydane przez Główny Urząd Statystyczny, w tym interpretacja wydana 10 września 2009 r. (Precedens nr 1 Klasyfikacja: PKWiU 2008 Symbol: 01.62.10.0 zamieszczony na Serwerze Klasyfikacji prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny, pod adresem http://stat.gov.pl/Klasyfikacje/), w której wskazano, że usługi polegające na prowadzeniu np. hotelu, pensjonatu dla koni obejmujące: "udostępnienie boksów, ujeżdżalni i karuzeli, karmienie i pielęgnację zwierząt, bez opieki weterynaryjnej" mieści się w grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) z 2008 r. pod symbolem 01.62.10.0.

Wnioskodawczyni przed rozpoczęciem działalności gospodarczej zgłosi właściwemu Urzędowi Skarbowemu oświadczenie o wyborze ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jako formy opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni, świadcząc usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych, pobierać będzie w całości zapłatę za wykonane czynności wyłącznie za pośrednictwem rachunku bankowego, przy czym w umowach z klientami Wnioskodawczyni będzie zawierała zobowiązanie klienta do wskazania w tytule przelewu na jej rzecz usługi, za którą klient płaci, natomiast w ewidencji przychodów Wnioskodawczyni będzie wskazywała tytuł, z którego przychód powstał.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy po dokonaniu wyboru ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jako formy opodatkowania podatkiem dochodowym uzyskiwanych przychodów, powinnam odprowadzać ryczałt w wysokości 3% osiąganych przychodów.

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 3)

Zdaniem Wnioskodawczyni, po dokonaniu wyboru ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jako formy opodatkowania podatkiem dochodowym przychodów, powinna odprowadzać ryczałt wg stawki wynoszącej 3% osiąganych przychodów. Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3% przychodów ze świadczenia usług związanych z produkcją zwierzęcą (PKWiU 01.62.10.0). Usługi, które Wnioskodawczyni zamierza świadczyć, mieszczą się w grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) z 2008 r. pod symbolem 01.62.10.0., a więc symbolem wprost wskazanym w przywołanym powyżej przepisie. Dodać należy, że w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c ww. ustawy, nie posłużono się oznaczeniem "ex", którego - zgodnie z art. 4 ust. 4 powyższej ustawy - używa się przy symbolu danego grupowania PKWiU, w razie gdy zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu. Skoro oznaczenia "ex" w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c przedmiotowej ustawy nie zastosowano, oznacza to, że zakres tego przepisu obejmuje wszystkie usługi mieszczące się w grupowaniu PKWiU pod symbolem 01.62.10.0. Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego usługi, które zamierza świadczyć Wnioskodawczyni w całości zawierają się w grupowaniu PKWiU pod symbolem 01.62.10.0., dlatego też w jej ocenie na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c ww. ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wskazanej w opisie zdarzenia przyszłego wynosić będzie 3% osiągniętych przez Wnioskodawczynię przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

a.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.) wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439, ze. zm.), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Podkreślić należy, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest m.in. od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ust. 1 ww. ustawy. W myśl art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e tej ustawy, opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników, osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy. W załączniku tym, tj. Wykazie usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2008 r., nie wymieniono usług, które jak wskazała Wnioskodawczyni sklasyfikowane są pod symbolem 01.62.10.0, a więc usług wspomagających chów i hodowlę zwierząt gospodarskich, co oznacza, że działalność gospodarcza, jaką zamierza rozpocząć, co do zasady, będzie mogła być opodatkowana w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, pod warunkiem dokonania wyboru tej formy opodatkowania w stosownym a prawem określonym terminie.

Pamiętać jednakże należy, że kwalifikacji świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej. W przypadku wątpliwości w ustaleniu symbolu PKWiU zainteresowany podmiot może zwrócić się o jego wskazanie i o wydanie opinii do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacji Urzędu Statystycznego w Łodzi, co wynika z komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11), zgodnie z którym zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane, według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b oraz pkt 5 lit. c ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

* 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1, 2, 4 i 5 oraz załącznika nr 2 do ustawy (art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b tej ustawy),

* 3% ze świadczenia usług związanych z produkcją zwierzęcą (PKWiU 01.62.10.0).

Mając powyższe, na względzie stwierdzić należy, że jeżeli, w świetle odrębnych przepisów niebędących przepisami prawa podatkowego, a tym samym niemogących być przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej, prowadzenie pensjonatu dla koni (na określonych we wniosku warunkach) jest świadczeniem usług, które zgodnie z PKWiU z 2008 r. są sklasyfikowane pod symbolem 01.62.10.0 i jednocześnie są to usługi związane z produkcją zwierzęcą, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, to przychody jakie Wnioskodawczyni będzie uzyskiwała ze świadczenia tychże usług będą podlegały opodatkowaniu 3% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Należy przy tym podkreślić, że ryzyko niewłaściwej klasyfikacji świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU ponosi wyłącznie podatnik.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, że w zakresie dotyczącym pytań oznaczonych we wniosku nr 1 i 2, wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl