IBPB-1-1/4510-144/15/ESZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 grudnia 2015 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB-1-1/4510-144/15/ESZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 1 października 2015 r. (data wpływu do tut. Biura 2 października 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie sposobu ustalenia przychodu z tytułu wynagrodzenia otrzymanego w związku ze zbyciem na rzecz Spółki Zależnej jej akcji w celu umorzenia (umorzenie dobrowolne) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 października 2015 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu ustalenia przychodu z tytułu wynagrodzenia otrzymanego w związku ze zbyciem na rzecz Spółki Zależnej jej akcji w celu umorzenia (umorzenie dobrowolne).

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

X H S.A. (Wnioskodawca) jest spółką kapitałową będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca jest częścią Grupy kapitałowej obejmującej podmioty prowadzące działalność w obszarze szeroko pojętego IT, w szczególności w zakresie oferowania kompleksowych rozwiązań dla serwerowni - serwerów, routerów, switchy, zapór sieciowych, zasilaczy UPS, macierzy oraz dysków i pamięci. Drugim kierunkiem działalności jest sprzedaż oprogramowania dla stacji roboczych - systemów operacyjnych, oprogramowania serwerowego oprogramowania antywirusowego, a także programów użytkowych.

Grupa pochodzi w całości z Polski i obejmuje polski kapitał właścicielski. Prowadzi działalność nie tylko w Polsce, ale także sprzedaż na terytorium kilkudziesięciu państw, w tym za pośrednictwem utworzonych spółek zależnych mających siedzibę poza terytorium kraju. Spółki zagraniczne zostały powołane w celu handlu na rynkach zagranicznych obejmujących ich obszar działania. Na rynku krajowym działalność operacyjna Grupy prowadzona jest w podstawowym zakresie przez spółkę akcyjną mającą siedzibę i zarząd na terytorium RP (dalej: "Spółka Zależna").

Kolejnym etapem rozwoju Grupy jest doprowadzenie do efektywnej struktury grupy z punktu widzenia jej zarządzenia. W tym celu została powołana spółka X. H (Wnioskodawca), która ma w założeniu pozostać spółką długookresowo zarządzającą podmiotami w Grupie oraz skupiającą w swoich rękach własność udziałów/akcji w spółkach zależnych mających siedzibę i działających na rynku polskim i zagranicznym.

W tym celu Wnioskodawca przeprowadza działania w celu akwizycji udziałów/akcji w podmiotach z Grupy kapitałowej. W szczególności, co jest istotne w zakresie niniejszego wniosku, Wnioskodawca nabywa akcje Spółki Zależnej (działającej w formie spółki akcyjnej i podlegającej w całości opodatkowaniu na terytorium RP). W zależności od uwarunkowań biznesowych i uzgodnień z poszczególnymi właścicielami Spółki Zależnej - nabycie poszczególnych akcji Spółki Zależnej następuje poprzez:

a. Dokonanie przez akcjonariuszy/akcjonariusza Spółki Zależnej wkładu niepieniężnego na kapitał Wnioskodawcy w postaci akcji Spółki Zależnej w sposób spełniający definicję i wszystkie warunki tzw. "wymiany udziałów/akcji" określonej w art. 12 ust. 4d w zw. z art. 12 ust. 11 i 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych albo w art. 24 ust. 8a-8c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

b. Dokonanie przez akcjonariuszy/akcjonariusza Spółki Zależnej wkładu niepieniężnego na kapitał Wnioskodawcy w postaci akcji Spółki Zależnej w sposób niespełniający powyższej definicji i wymogów tzw. "wymiany udziałów".

c. Zakup akcji Spółki Zależnej.

W celu redukcji kapitału własnego Spółki Zależnej, Wnioskodawca umarza część akcji, jakie posiada w Spółce zależnej w formie tzw. umorzenia dobrowolnego (nabycie akcji w celu umorzenia). Omawiane umorzenie przeprowadzono zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 września 2000. r. Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1030 z późn. zm. dalej: "k.s.h."). W szczególności, wskazane umorzenie dokonano za zgodą Wnioskodawcy, w drodze nabycia akcji własnych przez Spółkę Zależną (umorzenie dobrowolne) w zamian za wynagrodzenie (Wnioskodawca dokonuje zbycia akcji na rzecz Spółki Zależnej w celu ich umorzenia).

Wynagrodzenie wypłacono z kapitałów własnych w tym pochodzących w całości lub w części z historycznie wypracowanego zysku Spółki Zależnej.

Spółka Zależna funkcjonowała w przeszłości jako spółka osobowa. Kolejno jako spółka komandytowa, następnie po przekształceniu spółka komandytowo-akcyjna. W toku rozwoju grupy spółka została finalnie przekształcona w spółkę akcyjną. Stąd wynagrodzenie za umarzane akcje będzie pochodzić również z kapitałów z zysków wypracowanych przez Spółkę Zależną działającą jako spółka komandytowo-akcyjna przed dniem, w którym spółka ta stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Wynagrodzenie należne Wnioskodawcy z tytułu umorzenia określono jako wynagrodzenie pieniężne, przy czym zostaje ono wypłacone w całości lub części w formie niepieniężnej, w szczególności, w przypadku gdy Spółka Zależna posiada aktywa, którymi Wnioskodawca jest zainteresowany. W takim przypadku wykonanie zobowiązania do wypłaty wynagrodzenia za umarzane akcje objęte jest trybem określonym w art. 453 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny tj. tzw. świadczeniem w miejsce wypełnienia ("datio in solutum"), gdzie dłużnik (Spółka Zależna), w celu zwolnienia się z zobowiązania do wypłaty środków pieniężnych spełnia inne świadczenie tj. dokonuje przeniesienia wybranych aktywów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W jakiej wartości Wnioskodawca powinien ustalić przychód (dochód) z tytułu wynagrodzenia otrzymanego w związku ze zbyciem na rzecz Spółki Zależnej jej akcji w celu umorzenia (umorzenie dobrowolne).

Zdaniem Wnioskodawcy, przychodem podlegającym opodatkowaniu w przedmiotowej sprawie po stronie Wnioskodawcy jest różnica pomiędzy wartością wynagrodzenia od Spółki Zależnej z tytułu zbycia jej akcji w celu umorzenia pomniejszoną o koszt nabycia umarzanych akcji, gdzie jako koszt należy uznać w odniesieniu do:

a. Umarzanych akcji Spółki Zależnej nabytych w ramach otrzymania przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego spełniającego definicję tzw. "wymiany udziałów/akcji" określonej w art. 12 ust. 4d w zw. z art. 12 ust. 11 i 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm.) lub w art. 24 ust. 8a-8c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) - dla Wnioskodawcy kosztem nabycia akcji zbywanych w celu umorzenia jest nominalna wartość akcji jakie Wnioskodawca wydał wspólnikom Spółki Zależnej w zamian za otrzymany aport umarzanych akcji.

b. Umarzanych akcji Spółki Zależnej nabytych w ramach otrzymania przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego niespełniającego definicji tzw. "wymiany udziałów/akcji" określonej w art. 12 ust. 4d w zw. z art. 12 ust. 11 i 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych lub w art. 24 ust. 8a-8c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - dla Wnioskodawcy kosztem nabycia akcji zbywanych w celu umorzenia jest nominalna wartość akcji jakie Wnioskodawca wydał wspólnikom Spółki Zależnej w zamian za otrzymany aport umarzanych akcji.

c. Umarzanych akcji Spółki Zależnej nabytych w drodze zakupu - są wydatki poniesione na dokonanie stosownego nabycia (zakupu) - w szczególności zapłacona cena.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Zgodnie z art. 7 ust. 2 ww. ustawy, dochodem, z zastrzeżeniem art. 10 i 11 i art. 24a, jest nadwyżka sumy - przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14 są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe, przy czym na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 przychodem jest wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze.

Należy podkreślić, że na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r.: dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki, w celu umorzenia tych udziałów (akcji).

Klasyfikacja taka oznaczała, że dochody z tytułu tzw. dobrowolnego umorzenia udziałów (akcji) były odmiennie opodatkowane od dochodów uzyskiwanych przez podatników z tytułu zakupu i sprzedaży udziałów (akcji) podmiotom trzecim, tj. były klasyfikowane jako tzw. przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Z dniem 1 stycznia 2011 r., mocą ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478), art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych został uchylony i nie można uznawać niniejszego przysporzenia jako dochodu z udziału w zyskach osób prawnych. W tym miejscu należy podkreślić, że ustawodawca dokonując wykreślenia pkt 2 z art. 10 ust. 1 ustawy nie dokonał zmian w treści art. 12 ust. 4 pkt 3 tej ustawy. Wobec tego transakcja zbycia udziałów (akcji) celem ich umorzenia od 1 stycznia 2011 r. podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Odmiennie tzw. automatyczne lub przymusowe umorzenie udziałów (akcji) nadal podlega klasyfikacji, jako przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów nie zalicza się zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów (akcji) w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz takiej spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) - w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia.

Stąd w celu ustalenia wartości przychodu z tytułu tzw. dobrowolnego umorzenia akcji należy ustalić wartość przychodu Wnioskodawcy oraz pomniejszyć go o koszt nabycia lub objęcia umarzanych akcji.

W takim przypadku przychodem podlegającym pomniejszeniu o koszt nabycia akcji będzie ustalone wynagrodzenie z tytułu dokonanego umorzenia, przy czym wynagrodzenie to określone w pieniądzu może zostać, zgodnie z przedstawionymi informacjami, uregulowane w formie niepieniężnej (co wpłynie na obowiązki podatkowe po stronie Spółki Zależnej - co nie jest jednak przedmiotem mniejszego zapytania).

Przychód w ustalonej wartości wynagrodzenia za umarzane akcje należy pomniejszyć o koszt ich nabycia.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za koszt uzyskania przychodu nie uważa się wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

Jednocześnie zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za koszt uzyskania przychodu nie uważa się wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów; wydatki te - w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów (akcji) wydanych wspólnikom spółki, której udziały są nabywane, powiększonych o zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d - są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji).

W świetle powyższego w odniesieniu do:

1. Umarzanych akcji Spółki Zależnej nabytych w ramach otrzymania przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego spełniającego definicję tzw. "wymiany udziałów/akcji" określonej w art. 12 ust. 4d w zw. z art. 12 ust. 11 i 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych lub w art. 24 ust. 8a-8c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - dla Wnioskodawcy kosztem nabycia akcji zbywanych w celu umorzenia jest nominalna wartość akcji jakie Wnioskodawca wydał wspólnikom Spółki Zależnej w zamian za otrzymany aport umarzanych akcji.

2. Umarzanych akcji Spółki Zależnej nabytych w ramach otrzymania przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego niespełniającego definicji tzw. "wymiany udziałów/akcji" określonej w art. 12 ust. 4d w zw. z art. 12 ust. 11 i 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych lub w art. 24 ust. 8a-8c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - dla Wnioskodawcy kosztem nabycia akcji zbywanych w celu umorzenia jest nominalna wartość akcji jakie Wnioskodawca wydał wspólnikom Spółki Zależnej w zamian za otrzymany aport umarzanych akcji.

3. Umarzanych akcji Spółki Zależnej nabytych w drodze zakupu - są wydatki poniesione na dokonanie stosownego nabycia (zakupu) - w szczególności zapłacona cena.

Stanowisko to, jest jednolicie potwierdzane przez Ministra Finansów w ramach wydawanych interpretacji indywidualnych, np.:

* Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 19 lutego 2015 r., Znak: IPTPB3/423-394/14-5/IR, wskazał, że Biorąc pod uwagę powołane przepisy prawa oraz przedstawiony opis zdarzenia przyszłego, tutejszy Organ stoi na stanowisku, że w przypadku odpłatnego zbycia udziałów celem ich umorzenia przychodem Nowej spółki będzie otrzymane wynagrodzenie z tego tytułu, pomniejszone zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych o koszty nabycia tych udziałów w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów wydanych przez Nową spółkę na rzecz wspólników w zamian za udziały w Spółce zależnej, tj. o koszty ustalone na podstawie art. 15 ust. 1 w związku z art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

* Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 7 sierpnia 2014 r., Znak: ITPB3/423-229/14/DK potwierdził odstępując od uzasadnienia stanowisko wnioskodawcy, że w przypadku otrzymania przez Spółkę wynagrodzenia z tytułu dobrowolnego umorzenia akcji w Spółce Kapitałowej, kosztem podatkowym dla Spółki będzie wartość nominalna akcji wydanych przez Spółkę Akcjonariuszom w ramach wymiany udziałów przypadająca proporcjonalnie na umarzane akcje, nie wyższa jednak niż wartość przychodu Spółki z tytułu umorzenia akcji.

* Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 26 sierpnia 2015 r., Znak: IBPB-1-2/4510-166/15/AK, przyznał rację wnioskodawcy odstępując od uzasadnienia, wskazując że Biorąc więc pod uwagę treść przepisów art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT oraz art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o CIT należy uznać, że przychód Wnioskodawcy z tytułu zbycia akcji w Spółce w celu ich umorzenia, jak i z tytułu umorzenia udziałów/akcji, stanowić będzie różnica pomiędzy kwotą uzyskaną ze zbycia tych akcji w celu umorzenia (i kwotą uzyskaną z umorzenia akcji/udziałów) a nominalną wartością udziałów własnych wydanych w zamian za aport.

* Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 17 marca 2015 r., Znak: IPPB3/4510-3/15-2/k.k. zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, odstępując od uzasadnienia, wskazując, że Biorąc więc pod uwagę treść przepisów art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2015 r. oraz art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o CIT należy uznać, iż przychód Wnioskodawcy z tytułu zbycia udziałów w Spółce w celu ich umorzenia stanowić będzie różnica pomiędzy kwotą uzyskaną ze zbycia tych udziałów w celu umorzenia a nominalną wartością udziałów własnych wydanych w zamian za aport. Jeżeli wynagrodzenie Wnioskodawcy z tytułu zbycia udziałów w Spółce w celu umorzenia byłoby niższe niż nominalna wartość udziałów własnych Wnioskodawcy wydanych osobom fizycznym w zamian za aport Wnioskodawca nie wykaże w ogóle przychodu z tej transakcji, ale jednocześnie nie będzie mógł też rozliczyć straty podatkowej z tej transakcji z dochodem uzyskanym na innych operacjach (ew. powiększyć straty podatkowej za dany rok podatkowy).

Tym samym w ocenie Wnioskodawcy przychodem podlegającym opodatkowaniu w przedmiotowej sprawie po stronie Wnioskodawcy jest wyłącznie różnica pomiędzy wynagrodzeniem od Spółki Zależnej z tytułu zbycia części jej akcji w celu umorzenia pomniejszonym o koszt nabycia umarzanych akcji, gdzie jako koszt należy uznać w odniesieniu do:

a. Umarzanych akcji Spółki Zależnej nabytych w ramach otrzymania przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego spełniającego definicję tzw. "wymiany udziałów/akcji" określonej w art. 12 ust. 4d w zw. z art. 12 ust. 11 i 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych lub w art. 24 ust. 8a-8c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - dla Wnioskodawcy kosztem nabycia akcji zbywanych w celu umorzenia jest nominalna wartość akcji jakie Wnioskodawca wydał wspólnikom Spółki Zależnej w zamian za otrzymany aport umarzanych akcji.

b. Umarzanych akcji Spółki Zależnej nabytych w ramach otrzymania przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego niespełniającego definicji tzw. "wymiany udziałów/akcji" określonej w art. 12 ust. 4d w zw. z art. 12 ust. 11 i 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych lub w art. 24 ust. 8a-8c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - dla Wnioskodawcy kosztem nabycia akcji zbywanych w celu umorzenia jest nominalna wartość akcji jakie Wnioskodawca wydał wspólnikom Spółki Zależnej w zamian za otrzymany aport umarzanych akcji.

c. Umarzanych akcji Spółki Zależnej nabytych w drodze zakupu - są wydatki poniesione na dokonanie stosownego nabycia (zakupu) - w szczególności zapłacona cena.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie wskazać należy, że w pozostałym zakresie objętym wnioskiem zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl