IB/415-6A/07 - Odliczenie od dochodu w ramach wydatków na rehabilitację wydatków stanowiących koszt przejazdu na leczenie uzdrowiskowe i koszt leczenia uzdrowiskowego, poniesione przez osobę niepełnosprawną.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 kwietnia 2007 r. Urząd Skarbowy Łódź-Polesie IB/415-6A/07 Odliczenie od dochodu w ramach wydatków na rehabilitację wydatków stanowiących koszt przejazdu na leczenie uzdrowiskowe i koszt leczenia uzdrowiskowego, poniesione przez osobę niepełnosprawną.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4, art. 217 § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Pana we wniosku z dnia 25 stycznia 2007 r. w zakresie odliczenia wydatków poniesionych na koszty przejazdu na i z leczenia uzdrowiskowego w trybie ambulatoryjnym jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 19 stycznia 2007 r. (data wpływu do Urzędu: 25 stycznia 2007 r.) zwrócił się Pan o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz załączonych kserokopii dokumentów wynika, że jest Pan osobą niepełnosprawną z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności na stałe wraz z przyznanym świadczeniem rentowym z tytułu całkowitej niezdolności do pracy na stałe. Dnia 18 grudnia 2006 r. otrzymał Pan skierowanie NFZ na leczenie uzdrowiskowe do Zakładu Przyrodoleczniczego z określonym terminem leczenia od dnia 1 października 2007 r. do dnia 20 października 2007 r. (ilość dni zabiegowych: 18).

W tym stanie faktycznym zwrócił się Pan z zapytaniem, czy jako osoba niepełnosprawna z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności na stałe, wraz z przyznanym świadczeniem rentowym z tytułu całkowitej niezdolności do pracy na stałe, może Pan odliczyć w ramach wydatków na cele rehabilitacyjne wydatki poniesione na koszty przejazdu na i z leczenia uzdrowiskowego z tytułu udzielonego przez NFZ świadczenia leczenia uzdrowiskowego w trybie ambulatoryjnym.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Polesie, po sprawdzeniu dyspozycji wynikających z przepisów art. 14a § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, udziela poniższej interpretacji:

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) (dalej: updof) podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 29-30c oraz art. 30e, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 3, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Za ww. wydatki uważa się zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 13, 14, 15 updof wydatki poniesione na:

*

odpłatny, konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo - rehabilitacyjne:

a)

osoby niepełnosprawnej - karetką transportu sanitarnego;

b)

osoby niepełnosprawnej, zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa, oraz dzieci niepełnosprawnych do lat 16 - również innymi środkami transportu niż wymienione w lit. a);

*

używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo - rehabilitacyjne - w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł;

*

odpłatne przejazdy środkami transportu publicznego związane z pobytem:

a)

na turnusie rehabilitacyjnym;

b)

w zakładach, o których mowa w pkt 6;

c)

na koloniach i obozach dla dzieci i młodzieży, o których mowa w pkt 11.

W myśl art. 26 ust. 7d updof warunkiem koniecznym umożliwiającym odliczenie ww. wydatków jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

1.

orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub

2.

decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową, albo

3.

orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Z Pana wniosku wynika, iż jest Pan osobą niepełnosprawną z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności na stałe, wraz z przyznanym świadczeniem rentowym z tytułu całkowitej niezdolności do pracy na stałe.

Z informacji dla Świadczeniobiorcy jaka została zawarta w skierowaniu na leczenie uzdrowiskowe OW NFZ wynika jednoznacznie, iż świadczeniobiorca ponosi koszty przejazdu na leczenie uzdrowiskowe i z leczenia uzdrowiskowego.

Zgodnie z ww. przepisami oraz przedstawionym stanem faktycznym przysługuje Panu odliczenie od dochodu wydatków związanych z przejazdem na i z leczenia uzdrowiskowego. Wysokość wydatków jest ustalana na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl