IB-415/68/05 - Wynagrodzenie uzyskane ze sprzedaży udziałów w spółce z o.o.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 listopada 2005 r. Urząd Skarbowy Łódź-Polesie IB-415/68/05 Wynagrodzenie uzyskane ze sprzedaży udziałów w spółce z o.o.

"(...) Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), źródłem przychodu są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c) powyższego przepisu.

Za przychody z kapitałów pieniężnych, w myśl przepisu art. 17 ust. 1 powołanej ustawy, uważa się między innymi należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane - przychody z:

a) odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,

b) realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi (art. 17 ust. 1 pkt 6).

Przy czym należy zauważyć, że przez pojęcie odpłatnego zbycia rozumie się zbycie w drodze umowy sprzedaży jak i zamiany udziałów lub papierów wartościowych.

Stosownie do przepisu art. 19, w związku z art. 17 ust. 2 powyższej ustawy, przychodem z odpłatnego zbycia udziałów - jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.

Z przedłożonej umowy sprzedaży udziałów wynika, że wraz ze współudziałowcem zbył Pan na rzecz firm "C...-A..." i "C..." udziały w spółce "P...-D...". Określona w umowie kwotowo łączna cena sprzedaży, stanowiąca wynagrodzenie za zbywane udziały zapłacona została zgodnie z postanowieniem umowy - przez firmę "C...-A..." w formie pieniężnej, a przez firmę "C..." w określonej w stosunku do wartości nabytych przez nią udziałów - ilości akcji tej spółki.

W tym stanie faktycznym, bez względu na formę zapłaty, mamy do czynienia z odpłatnym zbyciem udziałów w spółce z o.o. - w rozumieniu przepisu art. 17 ust. 1 pkt 6 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochód uzyskany ze zbycia udziałów na rzecz firmy "C...-A..." i "C..." podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym na podstawie art. 30b ww. ustawy, tj. w wysokości 19% uzyskanego dochodu, który stosownie do ust. 2 pkt 4 artykułu 30 b - stanowi różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółce mającej osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów ustalonymi, w przypadku gdy udziały nie zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny - na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy. Stosownie do przepisu art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy - kosztami uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów będą wydatki poniesione przez udziałowca na ich objęcie lub nabycie. (...)"

Uwaga od Redakcji:

W dniu 24.10.2005 r. utraciła moc ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. nr 49, poz. 447 ze zm.). Została ona zastąpiona ustawą z dnia 29.07.2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. nr 183, poz. 1538), która weszła w życie dnia 24.10.2005 r.

Opublikowano: S.Podat. 2006/4/17