IB/415-59/06 - Odliczenie odsetek od kredytu mieszkaniowego.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 8 lutego 2007 r. Urząd Skarbowy Łódź-Polesie IB/415-59/06 Odliczenie odsetek od kredytu mieszkaniowego.

Pytanie podatnika

Czy wydatki poniesione na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego za lata 2003-2006 można odliczyć w zeznaniu podatkowym za rok 2006?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), stwierdza, że stanowisko Pani zawarte we wniosku z dnia 15 grudnia 2006 r. jest nieprawidłowe w zakresie odliczenia w zeznaniu podatkowym za 2006 r. wydatków poniesionych w latach 2003-2005 na spłatę odsetek od kredytu hipotecznego udzielonego na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Wnioskiem z dnia 15 grudnia 2006 r. zwróciła się Pani o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w Pani indywidualnej sprawie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w 2003 r. dokonała Pani wspólnie z mężem zakupu lokalu mieszkalnego, a w 2004 r. uzyskali Państwo spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, natomiast z winy spółdzielni mieszkaniowej nie posiadacie Państwo tytułu własności przedmiotowego lokalu i aktu notarialnego dotyczącego jego zakupu.

W tak przedstawionym stanie faktycznym zwróciła się Pani z zapytaniem, czy wydatki poniesione na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego za lata 2003-2006 będzie Pani mogła odliczyć w zeznaniu podatkowym za rok 2006, zajmując jednocześnie stanowisko, że tego typu odliczenie Pani przysługuje.

Opisany powyżej stan faktyczny doprecyzowała Pani dołączając w dniu 2 stycznia 2007 r. i 3 stycznia 2007 r. kserokopie dokumentów, po analizie których ustalono, że w dniu 14 marca 2003 r. mąż Pani zawarł ze Spółdzielnią Mieszkaniową umowę w sprawie sfinansowania budowy mieszkania i jego przydziału w budynku wielorodzinnym, którego odbioru i przekazania do użytku dokonano w dniu 31 marca 2003 r.

Na podstawie umowy zawartej w dniu 23.04.2003 r. z Bankiem uzyskali Państwo kredyt hipoteczny w wysokości 183.212,35 zł, przeznaczony na zakup przedmiotowej nieruchomości.

Następnie w dniu 15 lutego 2004 r. z w/w Spółdzielnią Mieszkaniową zawarli Państwo umowę o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, o którym mowa powyżej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, po sprawdzeniu dyspozycji wynikających z przepisów art. 14a § 1 i § 2 wyżej powołanej ustawy - Ordynacja podatkowa, udziela poniższej interpretacji:

Z dniem 1 stycznia 2002 r. weszły w życie - wprowadzone ustawą nowelizacyjną z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134. poz. 1509) - przepisy art. 26b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), przewidujące ulgę podatkową w postaci możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych podatnika.

Z dniem 1 stycznia 2004 r. - ustawą z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych ustaw (Dz. U. z 2003 r. Nr 202, poz. 1956) - przepisy ww. art. 26b uległy znowelizowaniu.

Zgodnie z treścią art. 26b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:

-

budową budynku mieszkalnego albo

-

wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo

-

zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej albo

-

nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Ponadto w myśl art. 26b ust. 2 ustawy, odliczenie wydatków na spłatę odsetek od kredytu na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych podatnika stosuje się, jeżeli:

-

kredyt (pożyczka) był udzielony po dniu 1 stycznia 2002 r.,

-

kredyt (pożyczka) był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ust. 1,

-

inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku tego planu - określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw,

-

inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002 r., a ponadto w przypadku inwestycji:

a

związanej z budową budynku mieszkalnego (...),

b

związanej z wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku albo z zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej - została zawarta umowa o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego lub lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własność lokalu mieszkalnego, (...).

-

do zeznania podatkowego, składanego za rok, w którym po raz pierwszy dokonuje się odliczenia podatnik dołączy oświadczenie, według ustalonego wzoru (PIT-2K), o wysokości wszystkich poniesionych wydatków związanych z daną inwestycją, w tym o wysokości udokumentowanych fakturami wystawionymi przez podatników podatku od towarów i usług niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku,

-

odsetki od kredytu:

a

zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot uprawniony do udzielania kredytu,

b

nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku,

c

nie zostały odliczone do przychodów na podstawie art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,

-

podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczonych na:

a

zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,

b

budowę budynku mieszkalnego,

c

wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,

d

zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,

e

nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,

f

przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu,

g

systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Omawiana ulga - w świetle powyższych przepisów - została obwarowana licznymi zastrzeżeniami ograniczającymi krąg uprawnionych. Nie obejmuje ona spłaty samego kredytu (pożyczki), a jedynie spłatę odsetek od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty 189.000,00 zł naliczonych za okres począwszy od dnia 1 stycznia 2002 r., z zastrzeżeniem ust. 5 art. 26b, i zapłaconych od tego dnia.

Należy zaznaczyć, że jeżeli przyznany kredyt wykorzystywany jest na inwestycję mieszkaniową oraz nabycie gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu, odliczeniu nie podlegają odsetki od tej części kredytu ustalonej w takiej proporcji, w jakiej pozostają wydatki na nabycie tego gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu w łącznych udokumentowanych wydatkach mieszkaniowych, zgodnie z art. 26b ust. 3 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych określa także terminy dokonywania odliczenia z tytułu spłaty odsetek od kredytu (pożyczki).

Zgodnie z art. 26b ust. 5 tejże ustawy, odliczenia z tytułu omawianej ulgi można dokonać najwcześniej za rok podatkowy, w którym zostanie zakończona dana inwestycja.

Jeżeli odsetki, o których mowa zostały zapłacone przed rokiem zakończenia inwestycji sfinansowanej kredytem, wówczas - zgodnie z przepisem art. 26b ust. 6 - mogą być one odliczone od podstawy obliczenia podatku również w roku podatkowym bezpośrednio następującym po roku, w którym podatnik po raz pierwszy odlicza odsetki.

Stosownie zaś do przepisu art. 26b ust. 7 w/w ustawy, przedmiotowe odsetki zapłacone przed rokiem zakończenia inwestycji mogą być odliczone od podstawy obliczenia podatku również w roku podatkowym bezpośrednio następującym po roku, w którym podatnik po raz pierwszy odliczył odsetki - w tym przypadku odliczeniu podlega wyłącznie różnica między sumą odsetek przypadających do odliczenia a kwotą odsetek faktycznie odliczonych w roku, w którym dokonano pierwszego odliczenia.

Biorąc pod uwagę przytoczone powyżej unormowania prawne, uprawnienie do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego jest możliwe jedynie w przypadku spełnienia wszystkich wyżej wymienionych warunków.

Reasumując - w 2003 r. zawarła Pani wraz z mężem umowę o kredyt hipoteczny z Bankiem, w roku 2004 - po wniesieniu wkładu budowlanego - została zawarta umowa o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego prawa do przedmiotowego lokalu mieszkalnego, a zatem zostały spełnione warunki wynikające z zapisu art. 26b ust. 1, ust. 2 pkt 1, 2, 3 i 4 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli spełnili Państwo pozostałe warunki, o których mowa w powołanych powyżej przepisach, należy stwierdzić, że prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków na spłatę odsetek od kredytu udzielonego na sfinansowanie inwestycji, mającej na celu zaspokojenie Państwa potrzeb mieszkaniowych przysługiwało Państwu od 2004 r.

Jednakże stanowisko przedstawione przez Panią w złożonym wniosku, dotyczące dokonania odliczenia w zeznaniu podatkowym za 2006 r. wydatków na spłatę omawianego kredytu, poniesionych w latach 2003-2005 jest nieprawidłowe.

Zgodnie bowiem z przepisem art. 75 powołanej na wstępie ustawy - Ordynacja podatkowa, podatnikom, którzy w zeznaniach podatkowych wykazali zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej przysługuje uprawnienie do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty podatku, równocześnie z którym są obowiązani złożyć skorygowane zeznanie.

Niniejsze postanowienie odnosi się wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w 2006 r.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa - interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe do czasu jej zmiany lub uchylenia w trybie art. 14b § 5 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl