I USB XVI/415/6/05 - Wspólne rozliczenie małżonków w sytuacji gdy jeden z małżonków prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem liniowym

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 maja 2005 r. Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty I USB XVI/415/6/05 Wspólne rozliczenie małżonków w sytuacji gdy jeden z małżonków prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem liniowym

Pytanie podatnika

Czy prowadząc działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym mogę rozliczyć uzyskane dochody podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych wspólnie z małżonkiem?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie:

- art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60);

- art. 6 ust. 1, ust. 2 i ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)

uznaje za nieprawidłowe stanowisko Pana wyrażone we wniosku z dnia 27 stycznia 2005 r. (uzupełnionym w dniu 08 lutego 2005 r. i 14 lutego 2005 r.) w sprawie wspólnego opodatkowania dochodów Pana i małżonki w rozliczeniu podatku dochodowego za 2004 r.

W dniu 28 stycznia 2005 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż jest Pan osobą fizyczną prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą. W 2004 r. korzystał Pan z opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej 19% podatkiem liniowym. Dochody z tej działalności rozliczy Pan na formularzu PIT-36L. Poza dochodem z działalności gospodarczej uzyskał Pan również dochód z tytułu zaległego wynagrodzenia (za udział w Radzie Nadzorczej) opodatkowany według skali podatkowej. Dokonując rocznego obliczenia podatku chce się Pan rozliczyć wspólnie z małżonką, która uzyskała dochody z tytułu stosunku pracy.

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów. Stosownie do postanowień art. 6 ust. 2 w/w ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2004 r., małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie. Jednakże ten sposób opodatkowania, zgodnie z zapisem art. 6 ust. 8 w/w ustawy, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. W myśl art. 6 ust. 9 w/w ustawy, zasada określona w ust. 8 nie dotyczy osób, o których mowa w art. 1 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, niekorzystających jednocześnie z opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c, albo w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Ponadto, zgodnie z brzmieniem art. 6 ust. 10 w/w ustawy, łączne opodatkowanie małżonków nie ma zastosowania do podatników, którzy wniosek, wyrażony w zeznaniu podatkowym złożą po terminie, o którym mowa w art. 45 ust. 1.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że art. 6 ust. 2 w/w ustawy wprowadza dopuszczalność łącznego opodatkowania małżonków jako ważny wyjątek od zasady odrębnego opodatkowania małżonków podatkiem dochodowym. Wspólne opodatkowanie ograniczone jest do dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych. Z wnioskiem o wspólne opodatkowanie dochodów za 2004 r. mogą wystąpić małżonkowie, którzy łącznie spełnili następujące warunki:

1. podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu,

2. pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy,

3. istnieje między nimi wspólność majątkowa,

4. do żadnego z małżonków w roku podatkowym nie miały zastosowania przepisy art. 30c oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym - warunek ten nie dotyczy podatników osiągających przychody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej,

5. wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów małżonków złożą nie później niż w terminie określonym do złożenia zeznania za rok podatkowy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przychody z prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu tzw. podatkiem liniowym uregulowanym w art. 30c w/w ustawy. Zgodnie z art. 30c ust. 1 w/w ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19 % podstawy obliczenia podatku. Jak stanowi art. 30c ust. 6 w/w ustawy, dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, opodatkowanych w sposób określony w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30b. Przewidziany w ustawie preferencyjny sposób opodatkowania małżonków nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy art. 30c. A zatem istotne znaczenie ma fakt, iż do Pana jako do jednego z małżonków przepis art. 30c ma zastosowanie, w związku z opodatkowaniem w ten sposób prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. W konsekwencji Panu oraz małżonce nie przysługuje prawo wspólnego opodatkowania dochodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej, bez względu na spełnienie pozostałych warunków określonych w art. 6 ust. 2 w/w ustawy.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego przez Pana zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawców. Jeśli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja o której mowa w art. 14a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl