I USB XVI/415/38/05 - Czy uzyskany przez rolnika przychód ze sprzedaży gruntów rolnych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 lipca 2005 r. Izba Skarbowa w Łodzi I USB XVI/415/38/05 Czy uzyskany przez rolnika przychód ze sprzedaży gruntów rolnych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

W dniu 29 czerwca 2005 r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź -Bałuty wpłynął wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż jest Pan podatnikiem podatku rolnego od 1990 r. Posiada Pan gospodarstwo rolne o powierzchni ok. 67 ha. Część gospodarstwa o powierzchni 24,55 ha dokupił Pan na przestrzeni 2004 i 2005 roku. W chwili obecnej pojawił się potencjalny nabywca nabytej ostanio nieruchomości. Nie wie Pan na jaki cel przeznaczy grunt ewentualny nabywca, jednakże w umowie sprzedaży chce Pan zastrzec, iż nawet po zawarciu umowy Pan zbierze plony. Uwzględnia Pan możliwość, że nabywca kupi grunt na cele rolne i złoży w akcie notarialnym oświadczenie, iż grunty nie utracą charakteru rolnego. Uważa Pan, iż jako rolnik i podatnik podatku rolnego nie powinien płacić podatku dochodowego od sprzedaży gruntów.

Źródła przychodów określa art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). W myśl pkt 8 lit. a) tego artykułu, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Przychodu tego nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł. Zgodnie z art. 28 ust. 2 ww. ustawy, podatek od przychodu ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Ponadto zgodnie z art. 28 ust. 4 ww. ustawy, w terminie płatności podatku podatnik jest obowiązany złożyć deklarację według ustalonego wzoru (PIT-23).

Na mocy art. 21 ust. 1 pkt 28 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny. Stosownie do art. 2 ust. 4 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o gospodarstwie rolnym, oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym. W świetle art. 2 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431 z późn. zm.), za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nie posiadającej osobowości prawnej.

Dokonując analizy przepisu art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy mieć na uwadze, że utrata charakteru rolnego lub leśnego następuje poprzez wyłączenie gruntów z produkcji rolnej lub leśnej i faktycznym przekształceniu sposobu ich użytkowania łączącym się ze zmianą ich dotychczasowego przeznaczenia. Dlatego podstawowym czynnikiem decydującym, czy dana nieruchomość rolna utraci w momencie sprzedaży swój pierwotny charakter powinno być określenie w umowie przez stronę kupującą celu przeznaczenia nabywanych gruntów.

Reasumując, powołany we wniosku fakt, iż jest Pan rolnikiem i podatnikiem podatku rolnego nie przesądza o zwolnieniu uzyskanego przychodu z odpłatnego zbycia części€ nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Przychód ze sprzedaży tej nieruchomości, będzie przedmiotowo zwolniony z 10% zryczałtowanego podatku dochodowego przy spełnieniu warunku, że w wyniku sprzedaży nie nastąpi zmiana charakteru gruntu i nadal grunt ten pozostanie gruntem rolnym. Oznacza to, że osoba kupująca grunty w dalszym ciągu będzie je wykorzystywać rolniczo. Jednakże, gdy w związku z tą sprzedażą grunty utracą charakter rolny, uzyskany z jego zbycia przychód podlegać będzie opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl