I USB III/436/46/2006/kk - Usługi transportu.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 2 października 2006 r. Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty I USB III/436/46/2006/kk Usługi transportu.

(...) Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na rzecz włoskiego kontrahenta posiadającego numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium tego państwa członkowskiego. Transport towarów zleca zewnętrznym firmom transportowym. Ponieważ z umowy zawartej z kontrahentem wynika, iż cena towarów nie uwzględnia kosztów usługi transportowej, dlatego też wystawiając fakturę Podatnik obciąża kontrahenta za towar stawką 0% oraz w odrębnej rubryce za usługę transportową jako niepodlegającą opodatkowaniu na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Należy zauważyć, że przepis ten (jak i pozostałe przepisy ww. ustawy o podatku od towarów i usług) nie precyzuje, jakiego typu dodatkowe koszty wlicza się do podstawy opodatkowania przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów. Wskazuje jednak, że jest to całość świadczenia należnego od nabywcy.

W związku z powyższym należy uznać, że koszty transportu wewnątrzwspólnotowego związane bezpośrednio z dostawą towarów, które stanowią część kwoty należnej od kontrahenta z tytułu tej dostawy (tj. są elementem kalkulacyjnym ceny towaru) wlicza się do podstawy opodatkowania, o której stanowi art. 29 ww. ustawy. Włączenie tych świadczeń do podstawy opodatkowania oznacza, że wartości kosztów transportu, nie wykazuje się jako odrębnego świadczenia w odrębnej pozycji na fakturze ze stawką 0% właściwą dla świadczenia zasadniczego - wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, albowiem koszty transportu uwzględnione już zostały w wartości towaru.

Należy jednak zauważyć, że jeżeli z umowy zawartej z kontrahentem wynika, iż cena towarów nie uwzględnia kosztów usługi transportowej, a Podatnik obciążając nabywcę za towar zobowiązany jest na podstawie zawartej umowy także do odrębnego udokumentowania wartości usługi transportowej, to w tej sytuacji znajdują zastosowanie przepisy dotyczące opodatkowania usług transportowych.

W myśl art. 27 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy w przypadku świadczenia usług transportowych - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28.

Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy, w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, zwanego dalej "wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów", miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna, z zastrzeżeniem ust. 3.

Stosownie do art. 28 ust. 3 ustawy, w przypadku gdy nabywca usługi, o której mowa m.in. w ust. 1, podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego oraz cytowanych wyżej przepisów należy stwierdzić, iż miejscem świadczenia wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów dokonanej przez Podatnika, dla której nabywca usługi podał numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium innego państwa członkowskiego, jest terytorium tego państwa (Włochy), co oznacza, że usługa ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju (Polski).

Wobec powyższego, stanowisko Podatnika przedstawione w przedmiotowym wniosku jest prawidłowe.

Jednocześnie tutejszy Organ informuje, że w rozpatrywanej sprawie faktura wystawiona dla kontrahenta włoskiego powinna zawierać dane zgodne z § 9 i § 27 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r.

W pozycji dotyczącej wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów nie wykazuje się stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem; faktura dokumentująca wykonanie tej czynności powinna zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju oraz informację, że zobowiązanym do rozliczenia podatku jest nabywca usługi. (...)

Opublikowano: S.Podat. 2007/3/20