I USB III/436/100/1/2005/KK - Usługi doradcze świadczone na rzecz podmiotów unijnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 lutego 2006 r. Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty I USB III/436/100/1/2005/KK Usługi doradcze świadczone na rzecz podmiotów unijnych.

"(...) W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1, 4 i 5 ww. ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju; wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ww. ustawy).

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 - zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy - rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

* przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

* zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

* świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Podmioty zobligowane do dokonania rejestracji w zakresie wewnątrzwspólnotowych dostaw i nabyć zostały określone w art. 97 ust. 1 - ust. 3 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z ust. 1 ww. art. 97 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 96, o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności.

W myśl ust. 2 ww. art. 97 ustawy przepis ust. 1 stosuje się również do podatników w rozumieniu art. 15 innych niż wymienieni w ust. 1 i osób prawnych niebędących podatnikami w rozumieniu art. 15, u których wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przekroczyła kwotę, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, oraz tych, którzy zamierzają skorzystać z możliwości określonej w art. 10 ust. 6.

Zgodnie z ust. 3 ww. art. 97 ustawy przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio również do podatników, o których mowa w art. 15, podlegających obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, innych niż wymienieni w ust. 1 i 2, którzy nabywając usługi, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7, podają numer, pod którym są zidentyfikowani na potrzeby podatku na terytorium kraju, jeżeli usługi te stanowią u nich import usług.

W świetle ww. przepisów obowiązek rejestracji jako podatnika VAT UE istnieje w stosunku do podatników którzy dokonują transakcji w zakresie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz nabywających usługi, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy.

W przedstawionym stanie faktycznym Spółka stwierdza, że świadczy usługi w zakresie badania rynku oraz doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1), o których mowa w art. 27 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z tym - w świetle ww. przepisów - należy stwierdzić, że skoro Spółka nie nabywa usług, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy, to nie ma obowiązku zarejestrowania się w kraju jako podatnik VAT UE z tytułu świadczenia usług doradztwa na rzecz podatników VAT zarejestrowanych w innych niż Polska krajach Wspólnoty (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2006/7/43