I USB II/423/5/05 - Zaliczka na poczet przyszłej długoterminowej usługi najmu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 września 2005 r. Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty I USB II/423/5/05 Zaliczka na poczet przyszłej długoterminowej usługi najmu.

"(...) Z przedstawionego przez stronę stanu faktycznego wynika, że spółka prowadzi działalność spedycyjną i magazynową. Na terenach dzierżawionych zamierza wybudować magazyn spedycyjny, w którym następnie na podstawie długoletniej umowy najmu, wynajmie innej firmie powierzchnie magazynowe i biurowe. Czynsz miesięczny będzie płatny do 10-go dnia miesiąca za który przysługuje. Z uwagi na znaczne wydatki związane z budową magazynu S. sp. z o.o. po wybudowaniu magazynu otrzyma zaliczkę za cały okres najmu. Umowa najmu przewiduje zwrot czynszu w przypadku wypowiedzenia umowy przez którąś ze stron.

Zdaniem spółki umowa zawarta pomiędzy spółkami nie stanowi umowy pożyczki, a w konsekwencji nie skutkuje powstaniem kosztów z tytułu odsetek po stronie S., a przychodów po stronie najemcy. Umowa pomiędzy spółkami dotyczy zapłaty za konkretną usługę najmu, świadczoną w sposób ciągły. Zawarta umowa nie zobowiązuje spółki S. do zwrotu otrzymanych środków pieniężnych.

W świetle przytoczonego wyżej stanu faktycznego tut. organ podatkowy stwierdza, że zgodnie z art. 720 § 1 Kodeksu cywilnego, przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego gatunku i tej samej jakości. Pożyczka może być udzielona nieodpłatnie lub odpłatnie, tj. za określonym wynagrodzeniem w formie odsetek. Z istoty pożyczki wynika, iż jej celem jest możliwość rozporządzania pożyczonymi środkami przez określony czas, poza tym biorący pożyczkę rozporządzając uzyskanymi środkami (najczęściej pieniężnymi) osiąga zamierzony cel gospodarczy, który może przyczynić się do powiększenia jego majątku bądź uzyskania innych korzyści, przy czym środki te, ze względu na obowiązek ich zwrotu, nie powiększają jego majątku. Ponadto z umowy pożyczki nie wynika, iż jest ona umową wzajemną, tj. taką, przy której świadczenie z jednej strony ma być odpowiednikiem świadczenia drugiej strony.

W związku z powyższym, w ocenie tut. organu podatkowego otrzymanej zaliczki na poczet przyszłej usługi najmu nie można rozpatrywać w kategoriach pożyczki, z uwagi na to iż przedmiotowa zaliczka dotyczy konkretnej usługi, która zostanie wykonana w następnych okresach. W zamian za nią jednostka będzie świadczyła w przyszłości, na rzecz innej spółki świadczenie w postaci najmu pomieszczeń. Natomiast zawarta umowa nie zobowiązuje spółki do zwrotu otrzymanych środków pieniężnych.

A zatem do przedstawionego przez spółkę stanu faktycznego nie będą miały zastosowania przepisy określające zasady opodatkowania pożyczek i ich odsetek, zaś będzie miał zastosowanie - do zaliczki na poczet przyszłej umowy najmu - przepis art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych (...)."

Opublikowano: S.Podat. 2006/2/10